14 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Şubat 2022 Kira Artışı Ne Kadar?

Şubat 2022 Kira Artışı Ne Kadar?

Her ayın üçüne denk gelen günde Türkiye İstatistik Kurumu (Tüik) tarafından açıklanmakta olan Üfe ve Tüfe rakamları nezdinde kira artışına ait oran belirlenmektedir. TÜİK tarafından açıklanan Ocak 2022 Üfe- Ocak 2022 Tüfe verilerine göre Şubat 2022 kira artışı hesaplama nasıl yapılır? açıklamaya çalışalım. 2019 yılına kadar üretici fiyatlarına göre belirlenirken bundan sonra kira artış oranı Tüfe fiyatlarına göre belirlenmeye başladı.

Ev sahibi ve kiracı arasında düzenlenmekte olan kira kontratı ‘na istinaden belirlenen kira artış oranı konusunda mutabakat sağlanması durumunda, sözleşmenin bittiği dönem itibariyle anlaşmaya varılan oran ile kira artışı gerçekleştirilir. Fakat kira sözleşmesinde herhangi bir oran belirtilmez ise her ayın üçünde Tüik tarafından açıklanmakta olan Tüketici Fiyat Endeksi ve Üretici Fiyat Endeksi verilerine göre o ayın kira artış oranı belirlenmektedir.

Şubat 2022 Kira Artışı Ne Kadar Olmalı? Ocak 2022 Üfe ve Ocak 2022 Tüfe rakamları

2018 yıl sonuna kadar Tüik tarafından açıklanan verilere göre geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre kira artışı uygulanacağı belirtilirken, Yargıtay tarafından bu konuda yapılan açıklamalarda Üretici Fiyat endeksi on iki aylık ortalamaya göre kira artışı yapılması gerektiği belirtilmekteydi. Ve son değişikliğe kadar kira artışı konusunda yargıtay ‘ın kararı bağlayıcı olduğu için bu oran kullanıldı.

Fakat 18.01.2019 tarihli 30659 sayılı Resmi Gazete içerisinde “7161 Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair Kanun gereği, Türk Borçlar Kanunu 6127 sayılı Yargı hizmetlerinin hızlandırılması amacı ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanunda yapılan değişiklik gereğince;

Resmi Gazete ‘de belirtilen kira artışı hesaplama yöntemi, bir önceki kira yılında tüketici fiyat endeksindeki on iki aylık ortalamalara göre değişim oranını geçmemek şartıyla geçerli olacaktır denilmektedir. Kira artış oranı hesaplama yapacak olan kiracı yada ev sahibi 2022 Ocak Tefe Tüfe oranlarını kullanarak kira zammı konusunda mutabakata varmalıdır.  Kira artış oranı 2022 yılında olan tüketici kira artış hesaplama için belirttiğimiz yargıtay ‘a göre kira artış oranları bilgisini kullanması gerekmektedir.

BUNUNLA İLGİLİ:  Yeni Kimlik Kartı alınana kadar Geçici Kimlik Belgesi kullanılabilecek

2022 Şubat Kira Artışı İçin;

 • Tüik tarafından açıklanan Ocak 2022 (Üfe) Üretici Fiyat Endeksi ve Ocak 2022 (Tüfe) Tüketici Fiyat Endeksi bir diğer tabirle Ocak 2022 Tefe Tüfe oranlarına ait dönemsel değişimin detayını ekte bulabilir siniz.

Tüik Tüfe Ocak 2022 (Tüketici Fiyat Endeksi-TEFE)

 • Tüfe Bir önceki aya göre değişim oranı: %11,10 artış,
 • Tüfe Bir önceki yılın Aralık ayına göre değişim oranı : %11,10
 • Tüfe Bir önceki yılın aynı ayına göre değişim oranı : %48,69
 • Tüfe On iki aylık ortalamalara göre değişim oranı : %22,58 artış

Tüik Üfe Ocak 2022 (Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi-TÜFE)

 • Üfe Bir önceki aya göre değişim oranı : %10,45 arttı
 • Üfe Bir önceki yılın Aralık ayına göre değişim oranı : %10,45
 • Üfe Bir önceki yılın aynı ayına göre değişim oranı : %93,53
 • Üfe On iki aylık ortalamalara göre değişim oranı : %49,93 artış

Şubat 2022 Kira Artış Oranı

Yukarıda belirtilen Tüik verilerine göre tefe tüfe 2022 Ocak ayı oranları ve Resmi Gazete ‘de yayınlanan yönetmelik gereği yüzde 22,58 kira artışı yapılması gerekmektedir. 2022 Şubat ayı kira zam oranı üzerinden tekrar geçmek gerekir ise standart kira kontratı yapan tüketici için % 22,58 Şubat 2022 kira artış oranı ‘nı kullanması gerekmektedir. Son üç aya ait kira artışı konusunda ekteki yazılarımız aylık değişimi kontrol etmeniz için faydalı olacaktır.

Şubat 2022 Kira artışı nasıl hesaplanır örnek ;

2.000 TL kira ödeyen kiracı, 2022 Şubat kira artışı olarak Şubat ayında yapacağı kira artış oranı sonrasında 2,451.60 TL ödeme yapması gerekmektedir.

subat 2022,kira artisi,kira artis orani,kira zam orani

Şubat 2022 İşyeri kira artış oranı

İş yerleri için yapılacak olan kira artışı ise Tüik tarafından açıklanan Tüfe oranları ile yapılmakta olup, %22,58  yeri Şubat 2022 kira artışı yapılması gerekmektedir. Fakat iş yeri için yapılan kira sözleşmelerinde konut kiracısına göre daha kapsamlı ve sözleşme formatında hazırlanmakta olup, iş yeri kiracısı ve işyeri sahibi tarafından ortak belirlenecek orana göre, Üfe oranları ile yada Tüfe oranları ile kira artışı yapılacağı konusunda anlaşmaya varılan oran ile kira artış oranı uygulanması gerekecektir.

BUNUNLA İLGİLİ:  Teminat mektubu komisyon ve dosya masrafını Tüketici hakem heyetinden iade alabilir miyim?

Şubat 2022 İş yeri kira artışı ‘nı örnek ile açıklamak gerekir ise;

2.000 TL kira ödemekte olan iş yeri kiracısı üzerinden hesaplamak gerekir ise, 2022 yılının Şubat ayında uygulayacağı kira artışı sonrasında 2,451.60 TL olarak işyeri kira artışı ödemesi olarak kira artışı yapması gerekecektir.

Kira Kontratı – Kira Sözleşmesi İndir

Yeni kira kontratı yapacak olan ev sahipleri yada kiracıların kullanabilmesi adına kira sözleşmesi konusunda ekteki formatı kullanabilirsiniz. Yargıtay ‘a göre kira artış oranları artık hesaplanmamakta olup kira artış hesaplama yöntemi değişikliği ile Resmi Gazete ‘de yayınlanan yönetmelik değişikliğine göre kira artışı yapılmaktadır.

Kira Sözleşmesi Örneği

About Author

Finansçı

5 Comments

 • Merhaba şimdiki ev sahipleri tüfe eflasyon filan dinlemiyo malesef kafalarına göre artış yapıyolar bizim ev sahibimiz bir yılın içinde 3defa kiraya zam yaprı artı en son kiramıza 300 tl zam yaptı devletin. Buna dur demesini beklitorum lütfen kiracıları düşünsünler bukdar viicdansızlık olmaz her önüne gelen kafasına göre artış yapıyo biride çıkıp demiyoki kafana göre artıramssın yıllık 100% 10 deyil 100% 300 yapıyolar e insaf insaf 😡😡😡😡

 • Malesef özellik bu sene kiralardaki artık oranı inanılmaz derecede çok yüksek enflasyon denildiği oranda değil kesinlikle daha yuksek 800-900 olan ev kiraların bir anda 1800 TL ler çıkması hiç iyi bir gidişat degil

 • Ocak ayı enflasyon rakamlarına gre 2022 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre %11,10, bir önceki yılın Aralık ayına göre %11,10, bir önceki yılın aynı ayına göre %48,69 ve on iki aylık ortalamalara göre %22,58 artış gerçekleşti. Bu rakamlara göre kira artış oranı 12 aylık ortalamalara göre belirlendiği için şubat 2022 kira artış oranı yüzde 22,58 oldu.

 • Şubat 2022 kira artış oranı yine beklentiler dahilinde yüksek gelmis. Zaten ev sahipleri fiyatları şişirmek için uğraşırken birde enflasyon vuruyor. İşimiz zor bu dönemde

 • Geçim probleminin günden güne herkesin derdi olduğu bir gerçek iken kira artış oranlarında bu denli büyük rakamlarla artış yapmanın doğru olmadığını düşünüyorum.Fırsatçılığın kira artışlarına da yansıması oldukça üzücü.Elbette herkes zorlanıyor ve nereden,nasıl kazanabilirim diye düşünüyor fakat çözümü bu olmamalı.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir