11 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Genel

Şubat Kira Artışı Ne Kadar?

Şubat Kira Artışı Ne Kadar?

Şubat Kira Artışı ne kadar? sorusu ile başlayalım. Her ayın üçüne denk gelen günde Türkiye İstatistik Kurumu (Tüik) tarafından açıklanmakta olan Üfe ve Tüfe rakamları nezdinde kira artışına ait oran belirlenmektedir. TÜİK tarafından açıklanan Ocak 2024 Üfe-Ocak 2024 Tüfe verilerine göre Şubat 2024 kira artışı hesaplama nasıl yapılır? açıklamaya çalışalım. 2019 yılına kadar üretici fiyatlarına göre belirlenirken bundan sonra kira artış oranı Tüfe fiyatlarına göre belirlenmeye başladı.

Ev sahibi ve kiracı arasında düzenlenmekte olan kira kontratı ‘na istinaden belirlenen kira artış oranı konusunda mutabakat sağlanması durumunda, sözleşmenin bittiği dönem itibariyle anlaşmaya varılan oran ile kira artışı gerçekleştirilir. Fakat kira sözleşmesinde herhangi bir oran belirtilmez ise her ayın üçünde Tüik tarafından açıklanmakta olan Tüketici Fiyat Endeksi ve Üretici Fiyat Endeksi verilerine göre o ayın kira artış oranı belirlenmekte idi.

Eski durumda Tüfe verilerine göre gerçekleştirilen kira artışları enflasyondaki yüksek artış sebebiyle Hükümet tarafından devreye alınan uygulama ile sınırlandırıldı. Bu uygulama konut kira artışlarını kapsamakta olup iş yeri kira artışlarında eski uygulama yada kiracı-mal sahibi arasında belirlenen şartlara göre gerçekleştirilecektir.

Şubat 2024 Kira Artışı Ne Kadar Olmalı? Ocak 2024 Üfe ve Ocak 2024 Tüfe rakamları

2018 yıl sonuna kadar Tüik tarafından açıklanan verilere göre geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre kira artışı uygulanacağı belirtilirken, Yargıtay tarafından bu konuda yapılan açıklamalarda Üretici Fiyat endeksi on iki aylık ortalamaya göre kira artışı yapılması gerektiği belirtilmekteydi. Ve son değişikliğe kadar kira artışı konusunda yargıtay ‘ın kararı bağlayıcı olduğu için bu oran kullanıldı.

Fakat Adalet Bakanı Bekir Bozdağ  1 Temmuz 2023 tarihine yenilenecek kira sözleşmelerine kadar belirlemiş oldukları oranın geçerli olacağını, Adalet komisyonunda Borçlar kanununa geçici madde ile ekleneceğini iletti. Bu kapsamda 11 Haziran 2022 ile 1 Temmuz 2023 tarihleri arasında sözleşme yenileme tarihi olanları kapsayacağı iletilmesine rağmen bu tarih uzatıldı.

BUNUNLA İLGİLİ:  Çekler ile ilgili yeni düzenleme geliyor.

2024 Şubat Kira Artışı İçin;

  • Tüik tarafından açıklanan Ocak 2024 (Üfe) Üretici Fiyat Endeksi ve Ocak 2024 (Tüfe) Tüketici Fiyat Endeksi bir diğer tabirle Ocak 2024 Tefe Tüfe oranlarına ait dönemsel değişimin detayını ekte bulabilir siniz.

Tüik Tüfe Ocak 2024 (Tüketici Fiyat Endeksi, Ocak 2024)

  • Tüfe Bir önceki aya göre değişim oranı: %6,70 artış,
  • Tüfe Bir önceki yılın Aralık ayına göre değişim oranı : %6,70
  • Tüfe Bir önceki yılın aynı ayına göre değişim oranı : %64,86
  • Tüfe On iki aylık ortalamalara göre değişim oranı : %54,72 artış

Tüik Üfe Ocak 2024 (Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi Ocak 2024)

  • Üfe Bir önceki aya göre değişim oranı : %4,14 arttı
  • Üfe Bir önceki yılın Aralık ayına göre değişim oranı : %4,14
  • Üfe Bir önceki yılın aynı ayına göre değişim oranı : %44,20
  • Üfe On iki aylık ortalamalara göre değişim oranı : %47,35 artış

Şubat 2024 Kira Artış Oranı

Yukarıda belirtilen Tüik verilerine göre değil Bekir Bozdağ tarafından iletilen bilgiye göre yüzde 25,00 kira artışı yapılması gerekmektedir. 2024 Şubat ayı kira zam oranı üzerinden tekrar geçmek gerekir ise standart kira kontratı yapan tüketici için % 25,00 Şubat 2024 kira artış oranı ‘nı kullanması gerekmektedir. Son üç aya ait kira artışı konusunda ekteki yazılarımız aylık değişimi kontrol etmeniz için faydalı olacaktır.

Şubat 2024 Kira artışı nasıl hesaplanır örnek ;

10.000 TL kira ödeyen kiracı, 2024 Şubat kira artışı olarak Şubat ayında yapacağı kira artış oranı sonrasında 12.500,00 TL ödeme yapması gerekmektedir.

Şubat 2024 İşyeri kira artış oranı

İş yerleri için yapılacak olan kira artışı ise Tüik tarafından açıklanan Tüfe oranları ile yapılmakta olup, %54,72  yeri Şubat 2024 kira artışı yapılması gerekmektedir. Fakat iş yeri için yapılan kira sözleşmelerinde konut kiracısına göre daha kapsamlı ve sözleşme formatında hazırlanmakta olup, iş yeri kiracısı ve işyeri sahibi tarafından ortak belirlenecek orana göre, Üfe oranları ile yada Tüfe oranları ile kira artışı yapılacağı konusunda anlaşmaya varılan oran ile kira artış oranı uygulanması gerekecektir.

BUNUNLA İLGİLİ:  Garanti Bankası sınav soruları

Şubat 2024 İş yeri kira artışı ‘nı örnek ile açıklamak gerekir ise;

20.000 TL kira ödemekte olan iş yeri kiracısı üzerinden hesaplamak gerekir ise, 2024 yılının Şubat ayında uygulayacağı kira artışı sonrasında 10.944,00 TL olarak işyeri kira artışı ile beraber 30.944,00 TL ödeme yapması gerekecektir.

Kira Kontratı – Kira Sözleşmesi İndir

Yeni kira kontratı yapacak olan ev sahipleri yada kiracıların kullanabilmesi adına kira sözleşmesi konusunda ekteki formatı kullanabilirsiniz. Yargıtay ‘a göre kira artış oranları artık hesaplanmamakta olup kira artış hesaplama yöntemi değişikliği ile Resmi Gazete ‘de yayınlanan yönetmelik değişikliğine göre kira artışı yapılmaktadır.

Kira Sözleşmesi Örneği

About Author

Finansçı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir