18 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Çek Hesapları Genel

Çekler ile ilgili yeni düzenleme geliyor.

Çekler ile ilgili yeni düzenleme geliyor.

Çekler ile ilgili yeni düzenleme geliyor.

Babacan katıldığı toplantıda çeklerle ilgili yeni bir uygulamaya geçileceği bilgisini vererek açıklama yaptı.:

“Çek ile ilgili çalışmayı, Odalar Birliği, Bankalar Birliği ve Kredi Kayıt Bürosu ile beraber tamamladık. Çeklere kare kod koyup, akıllı telefonlarla kare kodu okuttuğunuz da çeki yazan keşidecinin son 3, 6 ve 12 ay içinde çeklerinin yüzde olarak ne kadarını ödeyip ödemediğini görmek mümkün olabilecek. Kare kodsuz çek karnesi almak ve basmak da keşideci ile bankanın inisiyatifinde olacak.

Altyapı bu konuda kuruldu ve oluşturuldu. Kredi Kayıt Bürosu’na üye olduktan ve karşı tarafın rızasını aldıktan sonra müşterinin kredi geçmişini görebiliyorsunuz. Ne kadar çek ödemiş, ödememiş detaylı bir şekilde alınabiliyor. Daha pratik olması açısından ekrandaki kare kodu okutup saniyeler içinde çeki yazan kişinin çeklerinin ne kadarını ödeyip ödemediğini görmek piyasa açısından bir yol gösterici olacak diye düşünüyorum. Gönüllülük esasına göre bir uygulama olacak bu.”

Babacan’ın açıklamaları yazılan çekler sayesinde batan yada ticari faaliyetleri sekteye uğrayan esnaf için güzel bir hareket olarak nitelendirilebilir.

BUNUNLA İLGİLİ:  Türkiye’nin Forex Destek Forumu
About Author

Finansçı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir