14 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Tüketici Hakem Heyeti Başvuru Sınırı

Tüketici Hakem Heyeti Başvuru Sınırı

6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 68. ve Tüketici Hakem Heyetleri Yönetmeliği ‘nin 6. maddelerinde yer alan Parasal Sınırların arttırılmasına ilişkin tebliğe göre Tüketici Hakem Heyeti Sınırı 2018 rakamlarında değişikliğe gidilerek Tüketici Hakem Heyeti Sınırı 2019 rakamları açıklandı. Tüketici Hakem Heyeti yetki limitleri her yıl Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği yeniden değerleme oranına göre arttırılmaktadır.

Bu tebliğe göre 07/11/2013 tarih ve 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunu 68. madde birinci fıkra ile 27/11/2014 tarih ve 29188 sayılı Resmi Gazete ‘ de yayınlanan THHY (Tüketici Hakem Heyetleri Yönetmeliği 6. madde 1.fıkrada değerlendirilen parasal sınırların 30/11/2018 tarihli 30611 sayılı Resmi Gazete ‘de yayınlanan (VUK) Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği 2018 yılı yeniden değerleme oranı %23,73 oranında arttırılarak yeniden belirlenmiştir.

Tüketici Hakem Heyeti Yetki Dağılımı

Tüketici Hakem Heyeti sınırı 2019 rakamlarına göre İl Tüketici Hakem Heyetleri İl sınırı içerisindeki işlemlerde, İlçe Tüketici Hakem Heyetleri ise İlçe sınırları içerisinde yetkili kılınmıştır. Tüketici Hakem Heyeti bulunmayan ilçelerde ise Bakanlık tarafından o ilçe için belirlenecek farklı bir Tüketici Hakem Heyeti yetkili kılınır.

Tüketici Hakem Heyeti ‘ne yapılacak başvurularda, tüketicinin yerleşim yerinin olduğu yada tüketici işleminin gerçekleştiği yerde bulunan Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapılabilir. Yine 2. fıkra gereği başvuru yapılacak olan ilçede Tüketici Hakem Heyeti yok ise tüketici ilçede bulunan Kaymakamlığa başvuru yapılabilmektedir. Gerçekleştirilen başvurular, Kaymakamlıklar tarafından yetkili olan Tüketici Hakem Heyetine aktarılmaktadır.

Tüketici Hakem Heyeti Başvuru Sınırı 2019 Rakamları

Tüketici Hakem Heyeti başvuru sınırı 2018 rakamlarına göre devam eden bir yılın ardından Tüketici Hakem Heyeti parasal sınır 2018 rakamlarında değişikliğe gidilerek Tüketici hakem heyeti parasal sınır 2019 rakamları belirlendi. Tüketici lehine artışı gerçekleştirilen hakem heyeti başvuru tutarları sayesinde Tüketici Mahkemesi başvuru sınırı 2019 rakamlarına takılmadan İl Tüketici Hakem Heyetleri yada İlçe Tüketici Hakem Heyetlerine başvurular yapılabilmektedir.

BUNUNLA İLGİLİ:  Antalyaspor Jose Mourinho nun yardımcısı ile anlaştı

Tüketici Hakem Heyeti Parasal Sınırlarına göre yapılan başvurulara ait düzenlemede 2019 Tüketici Hakem Heyeti parasal sınır tutarları Büyükşehir ‘ler İl ve İlçe Tüketici Hakem Heyetleri ve Kaymakamlıklar için başvuru limitleri 2019 yılı için arttırıldı. Buna göre Tüketici Hakem Heyeti Başvuru Sınırı 2019 rakamları detayı ekteki gibidir;

  • 5.650 Türk Lirası altında kalan uyuşmazlıklarda İlçe TüketiciHakem Heyetleri
  • Büyükşehir statüsündeki İller için 5.650 TL ile 8.480 TL arasındaki uyuşmazlıklar için İl Tüketici Hakem Heyetleri
  • Büyükşehir statüsünde olmayan İl merkezlerinde 8.480 TL altında kalan uyuşmazlıklar için İl Tüketici Hakem Heyetleri
  • Büyükşehir statüsünde olmayan İl ‘e bağlı İlçelerde 5.650 TL ile 8.480 TL arasındaki uyuşmazlıklar için İl Tüketici Hakem Heyetleri

Bir çok insan zaten Tüketici Hakem Heyeti başvurularını yaptı ve muhtemelen iadelerini aldılar. Sonrasında gerçekleşen kredi ve Kredi Kartlarından tahsil edilen ücretler konusunda bir çok düzenleme yapıldığı için eskisi gibi talep olmuyor diyebiliriz. Tabi bu işlem adeti Bankacılık ürünlerinin dışında bir çok sektörü ilgilendirdiği için diğer sektörler içinde başvurular bu rakamlar üzerinden işlem görmektedir. 6502 sayılı TKHK 68. ve Tüketici Hakem Heyetleri Yönetmeliğine ait parasal sınırların arttırılmasına ait Resmi Gazete duyurusundan kontrol edebilir siniz.

About Author

Finansçı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir