18 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Türk Siyasetinin muhalefeti Kamer Genç vefat etti

Türk Siyasetinin muhalefeti Kamer Genç vefat etti

Milletvekilliği döneminde sert muhalefeti ile adından söz ettiren Kamer genç vefat etti

Türk Siyasetinde yaptığı muhalefet ile adından sıkça söz ettiren Kamer Genç uzun süredir kanser tedavisi görüyordu. Kamer Genç ‘de bir çok kişi kanser illeti ile mücadelesinde ölüme yeni düştü.

Kamer Genç kimdir?

23.02.1940 Nazimiye/ Tunceli ilçesine bağlı Ramazanköy’ de dünyaya geldi. Alevi olan Kamer Genç fakir bir ailede büyüyüp yetişen Genç bir dönem babası ile İstanbul’da amelelik yaptı. Okul dönemini başarılı bir şekilde geçiren Kamer Genç Ankara’da Maliye okulunu yatılı olarak kazanarak okudu. Okulda gerçekleşen tadilat sonrası bir süre Tunceli’de lise eğitimine devam etti. 1966 yılında Ankara İktisati Ticari İlimler Akademisini kazanarak bitirdi.

Okul ile aynı dönemde Mali Bakanlığında stajını gerçekleştiren Kamer Genç vergi kontrol memur olarak ilk ataması gerçekleşti. 1966 yılında katıldığı Danıştay sınavında başarılı olan tek aday oldu.1974 ve 1976 yıllarında Paris’ te bulunan Kamer Genç, Danıştay Tetkim Hakimliği ve Danıştay Savcılığı görevini yaptı.

1981 tarihinde Tunceli Danışma Meclis üyeliğine ve Başkanlık Divanı katipliği ile görevlendirildi. 1986 yılında gerçekleşen çok partili sisteme geçiş ile birlikte siyasete devam etme kararı alarak Tunceli Bağımsız milletvekili adaylığına karar verdi. 1983-1987 tarihleri arasında Mali Müşavirlik yapan Kamer Genç dört dönem milletvekilliği yaptı.1993-1995 ve 1996-1999 ve 2001-2002 yıllarında TBMM de Başkan vekilliği görevini üstlendi.

2002 seçimlerinde partisi DYP’ nin barajı geçememesi nedeni ile milletvekili olamadı. 2007 seçimlerinde tekrar bağımsız olarak seçimlere giren Kamer Genç tekrar vekil oldu. 1 Haziran 2010 tarihinde tekrar eski partisi olan CHP ‘ne geri döndü.

Bu süre gelen yıllarda yüzyılın illet hastalığı olan kanser hastalığına yakalandı. Hastalığı yenmeyi başaramayan Kamer Genç 22.01.2016 tarihi ile vefat etti.

BUNUNLA İLGİLİ:  Acl Faktoring Aş. faaliyet izni iptal edildi
About Author

Finansçı

1 Comment

  • Kamer genç iyi ya da kötü muhalefeti ile en azından ileriye dönük fikirlere sahipti

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir