12 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Yeni Kimlik Kartı alınana kadar Geçici Kimlik Belgesi kullanılabilecek

Yeni Kimlik Kartı alınana kadar Geçici Kimlik Belgesi kullanılabilecek

Yeni Kimlik Kartlarının Kırıkkale ‘ de pilot olarak dağıtımına başlandıktan sonra bir çok soru geliyor. Yeni kimlik kartı başvuru sonrası verilen Geçici Kimlik Belgesi ne kadar süre geçerli olacak?

İç İşleri Bakanlığı’ na bağlı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ nden Bankalar da yapılan işlemler de sorun yaşanmaması ve bilgi edinilmesi amacıyla Geçici Kimlik Belgesi ile ilgili bilgi verildi. Şu anki mevcut yapıda zaten geçerli kimlik kategorisinde değerlendirmeyerek işleme alınması konusunda tercih edilmeyen Kimlik Kartları için bilgilendirme yapıldı.

Masak yönetmeliğine göre gerçek kişinin kimlik tespitinde kullanılan ayırt edici bilgilerde geçen Doğum yeri bilgisinin yer almaması Bankacılık sisteminde sorun yaratmaya devam ediyor. Geçici Kimlik Belgesi ‘nde de aynı bilgi yer almadığından sorun yaşama ihtimaliniz mevcuttu fakat Masak bu konuda yaşanan sorunları çözerek geçici kimlik belgesi ile hesap açılışına onay vermiştir.

Geçici Kimlik Belgesi nedir hangi durumlarda verilir? Geçici Kimlik Kartı Belgesi geçerlilik tarihi ne kadar?

İç İşleri Bakanlığı tarafından iletilen bilgide kayıp, doğum, kimlik kartındaki tahribat ya kimlik kartının geçerlilik süresinin dolması gibi sebeplerden dolayı yapılacak Yeni Kimlik Kartı başvurularında talep edilen kart düzenlenene kadar Bireye talep etmesi durumunda 15 gün geçerli Geçici Kimlik Belgesi düzenlenerek teslim edilmektedir. (10 gün olan süre 15 gün olarak değiştirilerek ilgili kurumlara bilgilendirme yapılmıştır)

geçici kimlik karti belgesi

İşlemlerde sorun yaşanmaması adına ilgili kurumlara bilgi verilmiştir. Yeni Kimliklerin pilot uygulamadan çıkarak tüm Türkiye’ de kullanılır hale geldiğinde muhtemelen Masak yönetmeliğinde gerçek kişilerin ayırt edici bilgi kategorisini güncellenmesi Bankacılar tarafından bekleniyor. Geçici kimlik belgesi nasıl alınır? Geçici kimlik belgesi nasıl çıkarılır? gibi sorulara cevap bulacaksınız.

Tekrar üzerinden geçmek gerekir ise Kimlik Kartı başvurularında ilgili Nüfus Müdürlükleri tarafından Kimlik kartı teslim edilene kadar talep etmeniz halinde Geçici Kimlik Belgesi verilir. Bu belgenin geçerlilik süresi 15 gün olup, Bankacılık işlemi yapılacak ise ek kimlik belgesi ile gitmeniz sorun yaşanmaması adınıza faydalı olacaktır. 

BUNUNLA İLGİLİ:  Temmuz 2018 Kira Artışı Ne Kadar?

Geçici Kimlik Belgesi Doğrulama Nasıl Yapılır?

T.C. Kimlik Kartı uygulamasının tüm Türkiye’ de devreye alınması kapsamında, doğum, kayıp, mevcut kimlik kartının geçerlilik süresi bitiminde yada deforme olması sebebi ile kullanım dışı olması durumunda yapılacak yeni kimlik kartı başvurularında, talep ettiğiniz Kimlik Kartı düzenlenene kadar kişinin kimliğini ispatlamaya yardımcı olacak Geçici Kimlik Belgesi KPS üstünden paylaşımını sağlayan Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı Geçici Kimlik Servisi tüketicinin hizmetine sunulmuştur.

Geçici Kimlik Servisi için Kullanıcı adı ve Şifrenizin mevcut olması durumunda ilgili servisten giriş yaparak yeni kimlik kartı teslim sürecini ve geçici kimlik belgesi doğrulama (geçici kimlik belgesi sorgulama) işlemini yapabilir siniz. Geçici Kimlik Belgesi doğrulama işlemi için ekteki linki kullanabilir siniz. Geçici Kimlik Servisi

Geçici Kimlik Belgesi Soru Cevap

 • Geçici Kimlik Belgesi nedir? (Yeni Kimlik Kartı başvurusu sonrasında yeni kart teslim edilene kadar kimliği ispat etmek için kullanılan belgedir.)
 • Geçici Kimlik Belgesi nereden nasıl alınır? (Talep edilmesi durumunda herhangi bir Nüfus Müdürlüğü ‘ne başvuru yapılarak temin edilebilir)
 • Geçici Kimlik Belgesi ile YGS sınavına girebilir miyim? ( Ösym, Ygs sınavına girişlerde öğrencilere geçici kimlik belgesinin kullanılabileceği konusunda bilgilendirme yaptı)
 • Yeni Kimlik Kartı elime ulaşmadı nerede olduğunu nasıl öğrenirim? (Yapmış olduğunuz Kimlik Kartı başvuru sonrasında kart elinize ulaşmadı ise Kart Durum Takip sayfasından takibini yapabilir siniz. Ek olarak Alo 199 hattı üzerinden takibini gerçekleştirebilir siniz.)
 • Yeni Kimlik Kartı nasıl teslim ediliyor? (Kimlik Kartı PTT aracılığı ile belirtmiş olduğunuz adrese teslim edilmek üzere gönderim yapılır)
 • Geçici Kimlik Belgesi ne kadar süre ile geçerlidir? ( Geçici Kimlik geçerlilik süresi 15 gün olarak bildirim yapılmıştır.)
 • Geçici Kimlik Belgesi ile hangi işlemleri yapabiliriz? (Geçici Kimlik Belgesi, Yeni Kimlik Kartı teslim edilene kadar kimlik olarak kullanılsa da kurum bazında değişkenlik gösterebilmektedir.)
 • Geçici Kimlik Belgesi verilmesinin sebebi nedir? ( Yeni Kimlik Kartı teslim sürecinin uzama ihtimaline karşın geçerli kimlik olarak kullanılabilmesi adına geçici kimlik belgesi verilmektedir.)
 • Yeni Kimlik Kartı kime teslim edilir? ( Kimlik Kartı başvuru esnasında isim belirtilmesi durumunda istenen kişiye teslimi sağlanabilmektedir.)
 • Yeni kimlik kartı ücreti ne kadar? ( Kimlik Kartı ücreti için 2018 yılı için 18,50 TL ücret tahsil edilmektedir. Diğer 2018 Değerli Kağıt Bedelleri ‘ni kontrol edebilir siniz.)
 • Geçici Kimlik Belgesi Alma İşlemi Nasıl Yapılır? Nüfus Müdürlüklerinden alınacak randevu sonrası Yeni Kimlik Kartı başvurusu yapılır, Geçici kimlik belgesi başvurusu yapılmasına gerek olmadan işlem sonrasında geçici kimlik belgesi tarafınıza teslim edilir.
 • Geçici Kimlik Belgesi ile Kıbrısa gidilir mi? Evet geçici kimlik belgesi resmi barkodlu bir belge olduğu için geçerlilik süresi içerisinde geçici kimlik belgesi kıbrıs ‘a giderken kullanılabilir.
 • Geçici Kimlik Belgesi ile pasaport alınır mı? Evet geçici kimlik belgesi Nüfus Paylaşım sistemini kontrol eden süreçlerde izlenmekte olduğundan geçici kimlik belgesi pasaport başvurusunda kullanılır.
 • Geçici kimlik belgesi ile uçağa binilir mi? Evet geçici kimlik belgesi resmi barkodlu bir belge olduğu için geçerlilik süresi içerisinde havaalanında geçici kimlik belgesi ile uçağa binmek mümkün.
 • Geçici Kimlik Belgesi ile yurt dışına çıkılır mı? Vize muafiyeti olup kimlik kartı ile seyahat edilebilen ülkelerle yapılan anlaşmalarda geçici kimlik belgesi ile ilgili bir hüküm bulunmadığından Geçici Kimlik Belgesi, Seyahat Belgesi olarak kullanılmamaktadır.
 • Kimlik sorgulama işlemine maruz kalırsanız geçici kimlik belgesi yeterli mi? Evet kamusal alanda da geçici kimlik belgesi geçerli olduğu için sorun yaşanmayacaktır.
 • Geçici Kimlik Belgesi Randevu süresi ne kadar sürer? Büyükşehirler ‘ de bu süre uzun olmasına rağmen Anadolu ‘da sadece 1 günde kimlik kartı başvurusu sonrası geçici kimlik belgesi alınabilir.
 • Geçici Kimlik Belgesi e devlet ile yenilenebilir mi? Geçici kimlik belgesinin geçerlilik süresinin dolması durumunda Nüfus Müdürlüklerinde yeni geçici kimlik belgesi alınabilir.
 • Geçici Kimlik Belgesi ile Sınava girilir mi? Evet bu konuda gerekli yasal bildirimler yapılmış olup geçici kimlik belgesi ile sınavlara girilebilir.
BUNUNLA İLGİLİ:  Sinem Kobal yayınladığı resmi kaldırmak zorunda kaldı
kimlik kartim nerede nasil ogrenirim
Yeni Kimlik Kartım Nerede? Nasıl Öğrenebilirim?

 

Yeni Kimlik Kartı pin ve puk bilgilerini unuttum ne yapmalıyım? yazımızı okumak için tıklayın

Yeni Kimlik Kartı nasıl alınır? Kimlik Kartı başvuru süresi ne zaman sona eriyor?

About Author

Finansçı

163 Comments

 • Ben kimliğimi taşımıyorum, ehliyeti alıyorum sadece arkada bütün kimlik bilgileri yer aldığı için her yerde geçerli oluyor.

 • Bu yeni kimlik kartları şu anda sorunlu galiba, hazır bir sistemin kurulup başvuru anında basım yapılarak kimlik kartının teslimi yapılsa daha iyi olurdu. Bu durumda nüfus müdürlüğüne kimlik kartını almak için iki kez gitmemiz gerekecek gibi gözüküyor.

  • yok hayır kimlik kartı evinize ulaşılacak.Bu yüzden 16 tl ücret isteniyor 🙂

 • Nasıl yani şimdi biz başvuru yapınca hemen vermeyecekler mi yeni kimlikleri

  • Merhaba,
   Bddk bildiriminde bu surede kullanabilmrk adina gecici kimlik belgesi verilecegi belirtiliyor. Basvuru sonrasinda pin ve puk bilgileri teslim edilmekte olup, kart teslimi posta araciligi ile yapilacaktir.
   İyi gunler.

 • yeni kimlikleri nufus müdürlüklerimi yoksa başka bir merkezdenmi verilecek banka kartları gibimi dağıtılacak pek anlayamadık

 • Benim bu yeni kimlikler konusunda beynim durdu şimdi geçelim mi bekleyelim mi ne yapalım bilemedim

  • Su an sadece Bolu ve Kırikkale de dagitimina baslandi. Tum Turkiye’de dagitimina baslandiginda sorunlar giderilmis olacaktir.

 • henüz daha alınmadı o yüzden mecburen eski kimlik kartlarını kullanmak zorundayız başka çaremiz yok gibi. ama yeni kartlar çok güzel sağlam

 • Bu geçici belge ile yarın sınava kpss girebilimiyim

  • Merhaba,
   Yeeni kimlik karti icin aldiginiz Geçici belgeyi kullanilabileceginiz yani geçerli olan tarih bilgisi bu evrakta belirtilmiş olması gerekir. Bu tarih bilgisi içerisinde ise farklı seçeneğiniz olmadığı için geçerli olacaktır. Fakat yinede ek kimlik gibi resim olan belgeleriniz varsa (öğrenci belgesi gibi) bunları da yaninda bulundurmaniz faydalı olacaktır.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba. Ben bu geçici kimlik belgesi ile ygs başvurusu yapabilir miyim?

 • Yeni kimlik basvursu yaptim ama ygs ye basvurmam gerekiyor. Bende gecici kimlik belgesi aldim. Ygs basvurusu yapilabilirmiyim?

  • Merhaba,
   Kullanabileceğiniz yasal sure içersinde geçerli olacağı belirtilmektedir. Yinede alternatif bir kimlik varsa teyit için yanınızda bulundurmanizda fayda var.
   Saygılarımızla.

   • Eski kimligim var fakat fotograf yok ve kimlik numarasi kimgile yapisik, bunu nüfustaki gorevlilere de soyledim onlar bana bu nedenle gecici kimlik belgesi verdiler. Basvuruda sorun cikmaz o zaman degil mi?

    • Başvuru yapacağınız kurum Resmi bir kurum olduğu için çok net cümleler kuramiyoruz. Ama süreç bu şekilde yürüdüğü için sorun olmaması gerekir.
     Saygılarımızla.

 • Sorumu cevaplarmisiniz lutfen

 • Kendi kimligim var fakat fotograf yok

  • başvurunu yaptınmı

 • suan kimliğimde fotoğraf olmadığı için ygs başvurusu yapamıyorum cuma günü yeni kimlikler için başvuru yaptım ygs başvurum geçici kimlik kartıyla olur mu

 • Kimlikte küçük hal fotoğrafım olduğu için her lazım olan yerde uyarılıyorum yeni kimliklerden mi çıkartmalıyım fotoğrafı mı yenilemeliyim

  • Merhaba,
   Evet kimliklerde eski resimlerin bulunması bankacılık dahil bir çok işlemde sorun çıkarabilir. Yeni kimlik çıkarma süresi 2020 yılına kadar devam ediyor. 3 sene daha kullanabileceğiniz eski nüfus cüzdanını yenileyebilirsiniz fakat 2 işlem yapmamak adına sıra alabilirseniz yeni kimlik kartı alabilir siniz.
   Saygılarımızla.

 • yeni kimlik başvurusu kızımın adına yaptık.ama geçiçi kimlik kartı belgesini almayı unutmuş.bunu nereden nasıl temin edebliriz.

  • Merhaba,
   Diğer nüfus müdürlüklerinin verip vermeyeceği ile ilgili açıklama yapılmazken, en kotu ihtimalle başvuru yaptığınız nüfus müdürlüğünden alabiliyor olmanız gerekir.
   Saygılarımızla.

 • Yeni doğmuş kızımın Gecici kimlik kartını cıkarttım geçerlilik süresi bitti lakın gerçek kimlik hala elimize ulaşmadı. Ne yapmamız gerekiyor.

  • Merhaba,
   Adresinize gönderim yapılıp elinize ulasmamis olabilir. Kimlik kartı elden teslim edilmesi gereken belge olduğu için ilgili Nüfus müdürlüğüne iade olmuş olabilir. O yüzden Nüfus mudurlugu ile irtibata gecmeniz faydalı olacaktır.
   Saygılarımızla.

 • bu belge ile askeri birliğime teslim olabilir miyim?

  • Merhaba,
   Geçerli kimlik olarak dikkate alınması için masak tarafından bankalara bildirimi gerçekleşti. O yüzden geçici kimlik belgesi ile teslim olabilmeniz gerekmektedir.
   Saygılarımızla.

   • Teşekkürler.

 • Yeni kimligime başvurdum 25 gün oldu gelmedi fakat eski kimligim tahribat sebebi ile kullanılamaz halde oldugu için hiç bir işlemimi yapamıyorum nüfus müdürlügüne gittigimde yeni kimligime başvurdugum için nüfustaki memur geçiçi kimlik belgesi verilemez diyo ne yapmam lazım lütfen yardıcı olun.

  • Merhaba,
   İç isleri Bakanlığı ‘nin sitesinde belirtilen açıklamayı aynen kopyaliyorum. Talep etmeniz halinde geçici kimlik belgesinin verilmesi gerekmektedir. En kotu ihtimal ile ptt ile iletişime geçerek elden teslim alma yöntemini de deneyebilirsiniz.

   “​Kimlik kartı başvurusunda doğum, kayıp, mevcut kimlik kartının geçerlilik süresinin sona ermesi, tahrifat sebebiyle kullanılamayacak durumda olması veya Genel Müdürlükçe uygun görülen hallerde kişinin talebi halinde herhangi bir nüfus müdürlüğünce yeni kart teslim alınıncaya kadar kimliğini ispata yarayacak on beş gün geçerli geçici kimlik belgesi düzenlenir.”
   Saygılarımızla.

 • Merhaba gecici kimlik ile pasaport basvurusu yapılabilirmi?

  • Merhaba,
   Tüm resmi kurumlara geçici kimlik belgesinin kullanımı konusunda İç İsleri Bakanlığı tarafından bildirim yapıldı. Zaten emniyet aracılığı ile bilgileriniz nüfus müdürlüğünden alınacağı için sorun yasanmayacaktir.
   Saygılarımızla.

 • merhaba geçici kimlik süresi doldu yenisini tekrar alabilir miyim ? ve bu geçici kimlik ile havaalanında bir sorun yaşar mıyım ?

  • Merhaba,
   Kimlik kartı ulaşım suresinin uzayacagina dair öngörü olmadığı için bununla ilgili bir açıklama yapılmadı. Fakat bağlı bulunduğunuz nüfus müdürlüğüne kimlik kartı teslimi yapılmadığını ileterek yenisini talep edebiliyor olmalısınız.Resmi kurumlarda geçerliliği ile ilgili bildirim İç İsleri Bakanlığı tarafından yapıldığı için Havaalanın da sorun yasanmayacaktir.
   Saygılarımızla.

   • Geçici kimlikle evlenme başvurusu yapabilirmiyim

    • Merhaba,
     Tüm resmi kurumlara işlem yapılabilmesi konusunda bildirim yapılmış olup, ek olarak evlendirme daireleri nüfus bilgilerini ekranlarından teyit edebiliyor. O yüzden geçici kimlik belgesi ile işlem yapabiliyor olmalısınız.
     Saygılarımızla.

 • 20 gün içinde kimliğiniz gelmediyse tekrar Nüfus Md lüğüne başvuruyorsunuz, sistem bir kez daha 20 günlük belge verebiliyor.Bu tarih ilk müracaat ettiğiniz tarihten sonraki 40 günü kapsıyor ve bir daha size belge veremiyorlar.Ben geçici kimlik kartı belgesini aldıktan sonra 42 gün bekledim sonrasında idareye müracaat ettiğimde eldeki belgenin geçersiz olduğunu ve yeni düzenlenecek belgenin de geçersiz olacağını, sisteminde bir kez daha belge üretemediğini söylediler, işallah kimlik ile ilgili bir işimiz çıkmasın diye bekliyoruz…

 • merhaba yeni kimlik talebinde bulundum bir hafta önce fakat ösym geçici belge de istiyormuş dün itibariyle bunun için randevu almadan gitsem verirlermi? eski kimliğim bende…

  • Merhaba,
   Geçici kimlik belgesi verilmesi sürecinde randevu sisteminden bahsedilmiyor. O yüzden randevu almadan geçici kimlik belgesini ilgili Nüfus müdürlüğünden temin edebilirsiniz.
   Saygılarımızla.

  • merhaba yeni kimlik 45 gündür gelmedi.. bu hafta yurtdışına çıkmam gerekiyor..geçici kimlik ile sorun yaşarmıyım

   • Merhaba,
    Yurtdışına cikacaksaniz pasaportunuz ile giriş çıkis yaparsaniz sorun yasamazsiniz.
    Saygılarımızla.

 • Gecici kimlik belgesi talep edildiginde kac gundd veriliyor yoksa hemen veriliyor mu

  • Merhaba,
   Geçici kimlik belgesi hemen alabileceginiz bir evrak olup bekleme yasamazsiniz
   Saygılarımızla.

 • yeni kimlik başvurusu yapamadım geçici kimlik talebinde bulunabilr miyim

  • Merhaba,
   Süreçte kimlik kartı başvurusu yapmayana geçici kimlik belgesi verilmesi ile ilgili bir açıklama yok.
   Saygilarimizla.

 • Meraba … kimliğim kayıp olduğu için 17 subatta yeni kimlik kartı başvurusu yaptım ve geçici kimlik belgesi aldım bununla sınava girebilirsin dediler geçerlilik süresi ile ilgili bi tarih yok belgede ki adresten kontrol ettim kişi kimlik kartını alana kadar geçerlidir yazısını gördüm. Sınav günü sıkıntı yaşar mıyım çünkü 15 günü geçti

  • Merhaba,
   İç işleri bakanlığı tarafından 10 günlük geçerli sürenin 15 güne uzatildigina dair bilgilendirme yapıldı. Belirttiğimiz gibi kimlik alana kadar geçerli olacak diye bir yayın okumadik. O yüzden 15 gün dolunca yeni geçici kimlik belgesi talep etmeniz daha sağlıklı olacaktır.
   Saygilarimizla

 • GEÇİCİ KİMLİK BELGESİ İLE PASAPORT ÇIKARTABİLİYOR MUYUM ? YURT DISINA CIKMAM GEREKIYOR KIMLIGIM GELMEDIGI ICIN PASAPORT CIKARACAGIM.AMA BU BELGE GECERLİ OLUYOR MU OLMUYOR MU ? MUTLAKA ÖĞRENMEM GEREKLİ.

  • Merhaba,
   Geçici Kimlik belgesinin tüm kurumlarda geçerli olacağı yönünde bildirim kurumlara iletildi. Pasaport içinde Emniyet, Nüfus müdürlüğü ile birebir iletişim durumunda olduğu için sorun yaşanmayacaktır.
   Saygilarimizla.

 • Merhaba,

  Yeni evlendiğim için soyadım değişti, bu sebeple yeni kimliğe başvurdum ve geçici kimlik belgesi verdiler. Fakat bu belge ile Garanti bankasından maaş hesabı açtıramiyorum (yeni işe giriş için). Bu sorunu nasıl aşarım yardımcı olur musunuz?

  Teşekkür ederim şimdiden.

  • Merhaba,
   Evet belirttiğimiz gibi geçici kimlik belgesi ile hesap açılışına sistem izin vermiyor. Sebebine gelince Banka hesap açılış sürecinde kimlik belgesi numarası önem arz etmektedir olup henüz kimlik seri numarası oluşmadığı için hesap açılışına izin vermiyor.
   Kimlik belgesi tarafınıza teslim edildikten sonra hesap açılışı gerçekleştirilebilir.
   (PTT ile görüşerek tarafınıza teslimini hızlandırmak adına aksiyon alabilirsiniz.)
   Saygilarimizla.

 • merhaba

 • gecici kimlik belgesi ile nikah başvurusu yapılır mı ?

  • Merhaba,
   Kurumlara geçerli kimlik belgesi olarak kullanılacağına dair iç işleri bakanlığı tarafından bildirim yapıldığı için sorun yaşanmaması gerekir.
   Saygilarimizla.

 • Benim kimliğim ehliyetim kayıp geçici kimlik verirlermi

 • Merhabalar ben yurt dışına cikacagim kimliğimi yılbaşından önce çıkardım 3 ay oldu güncel fotoğrafım var pasaport işlemleri yapılırken herhangi bir sıkıntı bana yaratır mı yoksa geçici kimlik almalimiyim yeni kimlik başvurusu yaptım pasaport çıkartılırken herhangi bir sorun olurmu acil cevap verirseniz sevinirim

  • Merhaba,
   Elinizde eski nüfus cüzdanı olmaması gerekirdi. Pasaport başvurusunda son verilen kimlik bilgisi olarak yeni kimlik seri numarası vs olabileceğinden geçici kimlik belgesi almak faydaniza olacaktır diye düşünüyorum.
   Saygılarımızla.

 • Selam
  Ben yurtdışındayım yakın zamanda Türkiye’ye gidip nikah yapıcam fakat eski kimliğim var, fazla zamanımda yok geçici kimlik alıp nikah yapabilirmiyim Türkiye’de? Teşekkür ederim.

  • Merhaba,
   Yeni kimlik alma süresi 2020 yılına kadar devam ediyor. O yüzden yeni kimlik alma gibi bir zorunluluğunuz olmadığından eski kimliğiniz ile nikah işlemlerinizi yapabilir siniz. Sonrasında kimlik bilgileriniz değişeceğinden yeni kimlik başvurunuzu yaparak, yeni kimliğinizin adresinize gelmesini beklersiniz.
   Saygılarımızla.

 • Erasmus projesi ile yurt dışında sitaj görmeye gideceğiz okulla birlikte kimliğinde fotoğraf yok ama gecici kimlik belge var bir sorun olurmu

  • Merhaba
   Yurtdışına çıkarken pasaport kullanılmaktadır. O yüzden yeni kimlik yada gecici kimlik belgesine ihtiyaç yoktur.
   Saygılarımızla.

 • HERHABA BEN 17 YASINDAYI okulumuzun erasmus projesi ile italyada sıtaj hakkı kazandım ama kimliğimde resim yok bende yeni kimliğe basvurdum 1.5 ayda geliyormus bana gecici kimlik belgesi verdiler vizede veya baska biyerde sorun olurmu

 • Merhaba
  Kibris uçuşunda geçici kimlik belgesi geçerli oluyor mu.ya da evlilik cüzdanı geçerli mi.yeni evlendik.bilet alırken esim yeni soyadını aldı.ama cipli kimlik çıkınca is değişti.basvurduk 2 ay sonra gelecek dediler.elimizde şuan eski nüfus cüzdanı var

  • Merhaba,
   Eski nüfus cüzdanı ve evlilik cüzdanı ile sorun yasamamaniz gerekir. Ek olarak geçerlilik tarihi geçmemiş olan geçici kimlik belgesinin de olması halinde sorun yaşamazsınız diye düşünüyorum.
   Saygilarimizla.

  • sorun yaşadınız mı geçerken bizde de aynı problem var çünkü 🙁

 • Merhaba ben geçici kimlik belgesi aldım aldım . eski nüfus cüzdanımdaki resimin damgası silindi . Geçici belge ile sadece ösym sınavına girebilirmiyim

  • Merhaba,
   İç işleri bakanlığı tarafından geçici kimlik belgesi ile YGS sinavlarina görülebileceği açıklandı. Gecici kimlik belgesi geçerlilik süresi içerisinde ÖSYM sınavında da kullanılabilir olması gerekmektedir.
   Saygılarımızla.

 • Geçici kimlik ile uçuş yapılabiliyor mu? 1 ay önce başvurdum ama kimlik hala gelmedi

  • Merhaba,
   Geçici kimlik belgesi geçerlilik süresi henüz dolmadı ise kullanabiliyor olmanız gerekir.
   Saygılarımızla.

 • merhaba geçici kimlik belgesi ile kayıp ehliyeti tekrar çıkarmak için işlem yapılabiliyor mu

  • Merhaba,
   Resmi Kurumlara geçici kimlik belgesinin geçerli olacağı bildirilmiş olup, sorun yaşanmaması gerekir. Fakat resimli başka bir kimliğiniz var ise onuda yanında bulundurmanız faydalı olacaktır.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba geçici kimlik belgesi ile kredi çekemiyorum sistem kabul etmiyor ne yapmam gerekiyor

  • Sorumu yanıtlayabilirmisiniz

  • Merhaba,
   Bankada açık bir hesabınız var ise geçici kimlik belgesi ile kullandırma işlemi yapmaya izin verebilir belki bankalar. Fakat yeni hesap açılışı ve kredi kullandirima onay veremeyebilir. Sahte evrak ile gerçekleştirilen kredi kullandirimlarinda bankalar kimlikte belirtilen seri no vs bilgilerinden teyit etmektedir.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba kardeşim 17 yaşında eski kimliğinde fotoğraf yoktu o nedenle yeni kimlik için başvuru yaptık onun da ne zaman çıkacağı belli değil. Kardeşim bu hafta içinde kıbrısa gelicek geçici kimlik kartıyla gelebilir mi?Havaalanında sorun yaşar mi bu belgeyle?

  • Merhaba,
   Tüm kurumlarda geçerli olacağı konusunda iç işleri bakanlığı tarafından bildirildi. Sorun yaşanmaması gerekiyor ama eski kimliği iade etmediyse onudâ yanında bulundurması faydalı olacaktır.
   Saygılarımızla.

 • Benim yeni kimliğim geldi ben 29 temmuzda ehliyet sınavına girecem yeni kimlik ile girebilirmiyim eski kimliğinden resim yok

  • Merhaba,
   Yeni kimlikler şu nda kullanımda o yüzden herhangi bir sorun yaşamazsınız.
   Saygılarımızla.

 • gurcistana gecici nufus belgesiylen gidilebilirmi

 • cocuklarda da gecici nufus belgesi var

  • Merhaba,
   Tüm resmi kurumlara geçici kimlik belgesinin kullanılacağına dair bildirim yapıldı. Fakat yinede resimli farklı bir kimlik yanınızda bulundurmamız da fayda var.
   Saygılarımızla.

 • merhaba, kimligimi kaybettim gecici kimlik belgem ve ehliyetim mevcut şuan
  kıbrısa gidebiliyor muyum? havalimani gorevlileri sikıntı yasarsiniz dediler ama kibristakiler de alırız dediler. yardimci olursaniz sevinirm.

  • Merhaba,
   Tüm resmi kurumlara geçici kimlik belgesinin kullanılabileceğine dair bildirimler yapıldı. Ek kimlik yani ehliyetiniz olması durumunda sorun yasamamaniz gerekir.
   Saygilarimizla.

 • Bu kart harp okulu mülakatkatarında geçerli oluyor mu acaba

  • Merhaba,
   Tüm kurumlara geçici kimligin geçerli olacağı bildirildiği için kullanabiliyor olmalısınız. Farklı resimli kimliğiniz varsa ek olarak yaninizda bulundurabilirsinjz.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba ben ukraynaya gidicem yakın bı zamanda kimliğe basvurdum şifre dahi verdıler fakat aradan gecen 16 gunun ardından basvuru olmamıs gozukuyor tekrardan basvurucam bı aksılık cıkarsa gec gelırse ukrayna da yenı kımlık ıle giriş yapılıyor buraya gecıcı belge ıle gırıs yapabılır mıyım tesekkurler

  • Merhaba,
   Ptt tarafından gönderimlerde bazen gecikmeler yaşanabiliyor. Fakat elinizde karekodlu geçici kimlik belgesi var ise Nüfus Müdürlüğü tarafından tüm işlemlerde kullanılacağına dair bildirimler yapıldı. Havaalanı girişlerinde kimlik ile giriş yapabiliyorsanız karekod ve doğrulama adresinden kontrol edilerek işleminizi halledebilir siniz.
   Saygılarımızla.

 • MERHABA GEÇİCİ BELGE İLE BATUMA GİRİŞ YAPILIR MI

  • Merhaba,
   Tüm kurumlara geçici kimlik belgesinin geçerli olacağı bildirilmis olup kimlik olarak kullanabilirsiniz.
   Saygılarımızla.

  • gırıs yapabildin mi aynı sorün bende de var

 • merhaba bende eski kimlik var. ukraynaya çıkacağım fakat pasaportum da yok. yeni kimliğe başvurdum. geçici kimlik ile ukraynaya gidebilir miyim teşekkürler.

  • Merhaba,
   Nüfus cüzdanı ile Ukrayna’ya gidilebiliyor ise geçici kimlik belgesi ilede gidebilirsiniz. (Üzerinde barkod olduğundan sistem kontrolü yapılabilir)
   Saygılarımızla.

 • Merhaba.
  Gecici kimlik karri ile indirimli akbil kartimi tekrar ciksrtabilirmiyim?

  • Merhaba,
   Kimlik yerine geçici kimlik belgesini kullanarak akbil yenilemesi yapabilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 • S.a cuzdanimi caldirdim.ehliyet ve kimlik icindeydi yurt dışına cikmam.lazim.ve geçici kimlik ile pasaport cikartabilirmiyim teşekkürler

  • Merhaba
   Geçici kimlik belgesi ile pasaport çıkarabilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 • 14 18 agustota universiteye kayit yaptiracagim.Ancak kimliğimi kaybettim.Gecici kimlik belgesiyle universite kaydinda herhangi bir sorun olurmu?

  • Merhaba,
   Geçici kimlik belgesi ile üniversite kaydını gerçekleştirebilir siniz bu konuda herhangi bir sorun yaşanmaz.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba Kıbrıs’a uçmam gerekiyor ve kimliğin ne zaman geleceği belirsiz geçici kimlikle çıkabilir miyim yoksa pasaportla mı geçmem gerekiyor ?

  • Merhaba,
   Geçici kimlik belgesi bu konuda size sorun yaratmayacak tır fakat pasaport mevcut ise onuda kullanabilir siniz.
   Saygılarımızla.

 • merhaba geçici kimlik belgesi ile banka hesabı açıyorlar mı lütfen çok acil cevaplarsanız çok sevinirim

  • Merhaba,
   Geçici kimlik belgesi ile bankacılık işlemi yapılabiliyor fakat hesap açılışı konusunda bankaya Göre değişkenlik gösterebilir,kimlik numarası zorunlu olduğu için.
   Saygılarımızla.

   • cevap verdiğiniz için teşekkür ederim ama bugün geçici kimlikle hesap açabildim :))

    • Merhaba,
     Rica ederiz, Bankalar arası uygulama farklılıkları olabiliyor.
     Saygılarımızla.

 • Merhabalar ben Kıbrıs’a gidicem ama kimliğimi kaybettim yukarda yapılan tüm yorumları okudum ama bilgi alamadım geçici kimlik belgesini aldım ama gemiyle yolucuj yapacağım için oradaki polisler sıkıntı çıkarıyormuş yardımcı olabilir misiniz ?

  • Merhaba,
   Geçici kimlik belgesi barkodu olan bir belge ve tüm kurumlarda geçerlidir. Kıbrıs içinde geçici kimlik belgesi sorun yaratmayacak tır.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba. Kimliğim kayıp 3 gün sonra dükkan alımı için tapuda işlem yapmam lazım. Geçici kimlik kartı tapu işlemlerinde gecerlimidir? Teşekkür ederim.

  • Merhaba,
   Geçici kimlik belgesi ile Tapuda işlem yapabilirsiniz.
   Saygilarimizla.

 • Iyi aksamlar ben yurtdisindaydim o yuzden 15 yasimda yenisini alamadim simdi gecen gun nufuz mudurliyune gitdim vermediler yeni kimlik emniyet tatbikadi olicakmis banada acele lazim simdi ben gececici kimliyi nasil aliyim?

  • Merhaba,
   Yeni kimlik kartı başvurusu esnasında geçici kimlik belgesi veriliyor. O şekilde geçici kimliğinizi alabilirsiniz.
   Saygılarımızla.

   • Ben gecici kimlik belgeside istedim vermeediler emniyyet tatbikati olucakmis oda 1aya yakin suruyo oyle dediler yani babamla gidersem olurmu

    • Farklı bir kimlik ibraz etmediyseniz bu yüzden emniyet tatbikatı talep ediliyor olacaktir. Aksi takdirde emniyet sorusturmasi sonrası kimlik alacaginizdan geçici kimlik belgesi bu süreçte verilmeyebilir.
     Saygılarımızla.

     • Babamda tek gitmis kaymakamliga yeniden sizi o evde kayida alicaz yani bu mantiklimi zaten ailem orda oturuyo bana simdi gecici kimliyi randevuylami vericekler

      • Evet gerekli tahkikat yapıldıktan sonra randevu ile kimlik başvurunuz alınarak sonrasında geçici kimlik belgesini alabilir siniz.
       Saygılarımızla.

       • Peki bu tahkikat nasil okucak kac gun surer

        • Sorduğunuz durum emniyet ve nüfus müdürlüğü ile ilgili bir süreç size bildirilen süre içerisinde gerçekleşecektir.
         Saygılarımızla.

         • Sagolun ama ben turkiye vatandasiyim istabul dogumluyum ev adresimde ayni boyle surece ne gerek var

 • merhaba ben kimliğimi kaybettim bugun biyometrık foto cekılıp nufusa gıttım sabah 11 olmasına ragmen sıra kalmaamıs ve sabah 8de gelmem soylendi. ve acilen halettmem gereken tapu işim var ( ev alıcam kendı adıma ) satısı en fazla 10 güne olucaktır gecıcı kımlık belgesı evlenme cüzdanım tapuda işe yarar mı ? cok tskler

  • Merhaba,
   Geçici kimlik belgesi barkodu olan bir belge olup tapuda işlem yapabilirsiniz.
   Saygılarımızla.

  • Kimliğimi kaybettim ve 18 yaşıma gireli 4 gün oldu velim olmadan yeni kimlik çıkarttırabilir miyim ?

   • Merhaba,
    Reşit olduğunuz için yeni kimliğinizi kendiniz çıkarabilirsiniz fakat randevu almanız gerekebilir.
    Saygilarimizla.

 • eski kimligimde fotograf yok yeni kimlik almak için randevu aldım eski kimlikte foto olmaması herhangi bir sorun cıkarırmı nufus dairesinde yaşım 18 bu arada

  • Merhaba,
   Kayıp başvurusu sonrası kimlik yenilemeler de de resim mevcut olmadığından yeni kimlik başvurularında sorun olmayacaktır. Ama tedbir olarak ek kimlik belgesi goturmeniz faydalı olabilir.
   Saygılarımızla.

 • Yeni kimliğe müracaat ettim henüz gelmedi eski kimliğiyle batuma gidebilirmiyim sadece şifre verdiler bana birde pin PKK yazıyor yardımcı olursanız sevinirim

  • Merhaba,
   Eski kimliğiniz mevcut ise işlem yapabilir siniz ama, geçici kimlik belgesi verildi ise bunu kullanarak da seyahatinizi gerçekleştirebilir siniz.
   saygılarımızla.

 • Merhabalar . Gecıcı kımlık ıle noterde satıs gerceklestırebılır mıyım

  • Merhaba,
   Geçici kimlik belgesi ile noter işlemi yapabilirsiniz. Farklı resimli bir kimlik yanınızda götürmeniz faydalı olacaktır.
   Saygılarımızla.

   • Geçici belge ile nikah kıyılırmı

    • Merhaba,
     Nikah memurluğu ile paralel sisteme sahip olup geçici kimlik belgesi ile nikah kiyilabilir. Resimli farklı bir kimlik bulundurmaniz ekstra faydalı olacaktır.
     Saygılarımızla.

 • Geçici kimlikle emniyetten ehliyet veriyorlarmı işlem yapıyorlarmı

  • Merhaba,
   Geçici kimlik belgesi ile emniyet te işlemlerinizi yapabilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 • Geçici kimlik belgesi nasıl çıkarılır konusunda faydalı bir makale olmuş. Geçici kimlik belgesi ile yurt dışına çıkılır mı konusunda faydalı bilgiler için teşekkürler.

 • Cezaevine geçici kimlik karttı ile girilirmi

  • Merhaba,
   Geçici kimlik belgesi tüm resmi kurumlarda geçerli olup üzerindeki koddan dolayı cezaevine de giriş yapılabilir.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba ben bosandim ama kimligimi henuz degistirmedim gecici kimlik belgesi cikartip batum a gidebilirmiyim soyadi problemi yasarmiyim sinirda

 • Merhaba bu hafta gurcistan a kara yoluyla gidicem ama bisandigim icin kimligimi degistirmedim gecici kimlik belgesi cikartip giris yapabilirmiyim sinirda soyadi sorunu yasarmiyim bu konuyla ilgili bilgilendirirseniz sevinirim.

  • Merhaba,
   Geçici kimlik belgesi barkodlu bir yapı olup kontrol edileceği alanlarda belirttiğiniz gibi eski soyadı bilgisine de ulaşılacaktır. Eski bir kimlik belgesi de mevcut ise yanınızda tedbir olarak bulundurabilir siniz.
   Saygılarımızla.

 • Gecici kimlik belgesi ile yurt içi ucaga Binebilir miyim lütfen cevap verin

  • Merhaba,
   Geçici kimlik belgesi ile yurt içi uçuşlarda sorun yaşamazsınız.
   Saygılarımızla.

 • Geçici kimlik belgesi ile ösym sınavlarına girebilirmiyim

  • Merhaba,
   Daha önce sınavlara giren arkadaşlar oldu. Barkodu olan bir belge olduğu için geçerli olacaktır. Fakat yanınızda resim olan başka bir kimlik bulundurmaniz faydalı olacaktır.
   Saygilarimizla.

 • Kimlig8mi kaybettim 5 gün sonra tyt sınavına giricem nr yapmam gerek

  • Merhaba,
   Geçici kimlik belgesi barkodu olan bir belge olduğu için sınavda geçerli olacaktır. Fakat yanınızda resim olan başka bir kimlik belgesi götürmeniz faydalı olacaktır.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba iyi akşamlar geçici kimliklerin geçerlilik süresi ÖSYM de 15 yoksa gelene kadar olarak değiştirildi mi

  • Merhaba,
   Bildirim yapılan süre 15 gün olup bu süre zarfında gelmemesi durumunda yeni geçici kimlik belgesi almanızda fayda var.
   Saygılarımızla.

 • Geçici kimlikle nikah oluyormu arkadaşlar acil

 • Geçici kimlik ile nikah kıyabilirmiyiz

 • Yarın kpss var geçici kimlik belgesi ile Kpss sınavına girebilir miyiz eski kimliği de yanımızda götürmeye gerek var mi

  • Merhaba,
   Geçici kimlik belgesi ile sınav girişi yapılabiliyor ama siz yinede tedbir olarak götürmenizde fayda var.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba iyi akşamlar ,
  Ben 11 gün önce kimliğim kaybolduğu için talep ederek, geçici kimliğimi alıp şehir dışına çıktım. kimliğim teslim edildi evime fakat ben şehir dışında olduğum için elimde değil. Geçici kimlikte bu belge yeni kimlik gelene kadar geçerlidir yazıyor ama benim yarın uçağa binmem gerekiyor . kimlik teslim edilmiş ama elimde olmadığı için kullanamayacağım. Uçağa geçici kimlikle binebilir miyim? Sistem uçakta kimlik teslim alındı bilgisini anlar mı? Gün konusunda sıkıntı yok bu arada

  • Merhaba,
   Yurt dışı uçuşu değil ise Nüfus bilgilerinize ulaşım olmayacaktır. O yüzden teslim bilgisi de karşı tarafta izlenemeyecektir. Belirttiğiniz gibi süre geçerli ise sorun yaşanmayacaktır.
   Saygılarımızla.

 • Yeni kimlik başvurusu yaptım yerine gelene kadar geçici kimlik belgesi verdiler bu geçici kimlik belgesinide cüzdanım çalındığı için kaybettim benim için sıkıntı yaratırmı ne yapmalıyım

  • Merhaba,
   Geçici kimlik belgesi üzerinde barkod tanımlı olduğundan kayıp olduğunu belirterek yenisini talep edebilirsiniz. Bildirim de yapmış olduğunuz için olası riskten de kurtulursunuz.
   Saygılarımızla.

 • Geçici kimlik belgesi ile kibrisa girebilirmiyim???

  • Merhaba,
   Geçici kimlik belgesinde barkod sistemi olduğu için sorun yaşamadan Kıbrıs’a gidebilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba
  Sırbistan pasaportum var ve yurtdışına çıkışlarımı bu pasaport ile yapıyorum. T.C.Geçici kimlik kartı yanımda olsa sıkıntı olur mu

  • Merhaba,
   Pasaportunuz geçerli bir kimlik belgesi olup geçici kimlik belgesine ihtiyaç duymamaniz gerekiyor.
   Saygılarımızla.

 • Geçiçi kimlik belgemi kaybettim bir gün sonra yenisini çıkardım nüfus müdürlüğünden eskisi ile arkamdan bi işlem yapılmış mıdır

  • Merhaba,
   Geçici kimlik belgesi barkod oluşturan bir belge olup yenisi çıkarıldığında diğeri yetkisiz olacaktır muhtemelen.
   Saygılarımızla.

 • Yanlış bilgi :

  Geçici Kimlik Belgesi ile yurt dışına çıkılır mı? Eğer pasaport zorunluluğu olmayan Ülkelere gidilecek ise gümrük muhafaza müdürlüğü alanlarında nüfus bilgilerine erişilebildiği için yurt dışına çıkışlarda geçici kimlik belgesi kullanılabilir. (Pasaport zorunlu olan Ülkeler dahil değil).

  Doğrusu:
  https://randevu.nvi.gov.tr/pages/sss
  Geçici Kimlik Belgesi, seyahat belgesi olarak kullanılabilir mi?
  Vize muafiyeti olup kimlik kartı ile seyahat edilebilen ülkelerle yapılan anlaşmalarda geçici kimlik belgesi ile ilgili bir hüküm bulunmadığından Geçici Kimlik Belgesi, Seyahat Belgesi olarak kullanılmamaktadır.

  • Merhaba,
   İlgili makale 3,5 sene önce yazılmış olup o zaman için de SSS kullanilmisti. Bu süre zarfında değişiklikler olmuş olabilir. Makalede nvi sitesinde belirtilen şekilde güncelleme yapılmıştır. Teşekürler.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir