20 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Merkez Bankası nın yeni patronu belli oldu

Merkez Bankası nın yeni patronu belli oldu

Görev süresi dolan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’ nın yerine yapılacak atama için Bakanlar Kurulu’ nda imzaya sunulacağı ve bu ismin Murat Çetinkaya olduğu artık kesin gibi.

19 Nisan’ da görev süresi dolan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı‘ nın yerine yardımcılık görevini yürüten Murat Çetinkaya’ nın ataması için Bakanlar kurulunda imzaya sunulacak. Katılım Bankacılığı alanında ihtisas sahibi olan Murat Çetinkaya için piyasa haber duyulduğu sıralarda olumlu tepki vererek Dolar fiyatlarında gevşeme yaşandı.

Şu an için piyasanın olumlu tepki verdiği Murat Çetinkaya, Erdem Başçı’ dan boşalacak koltuğu doldurabilecek mi sorularını akla getiriyor. Murat Çetinkaya, Erdem Başçı kadar akademik tecrübeye sahip olmasa da Katılım Bankacılığı alanında iyi bir kariyer sahibi. Şu anki yapıda Katılım Bankalarının Türk Bankacılık sektöründeki payını arttırdıkları bir dönemde Katılım Bankaları için olumlu bir atama olarak yorumlanıyor.

Murat Çetinkaya için zor bir dönem onu bekliyor gibi gözükebilir, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Erdem Başçı arasında sürekli faiz indirimi konusunda haberler okuduk. Murat Çetinkaya bu süreçte Erdem Başçı’ nın duruşu ile mi devam edecek yoksa faiz indirimi konusunda ılımlı mı davranacak bunu ilerleyen günlerde beraber göreceğiz.

murat cetinkaya kimdir

Murat Çetinkaya kimdir?

Murat Çetinkaya Boğaziçi Üniv. çift anadal mezunu olup, yine Boğaziçi Üniv. Yükseklisans mezunu.

Finans dünyasına Al Baraka ile merhaba diyen Murat Çetinkaya, sonrasında Halkbank’ ta görev aldı.

Merkez Bankası kadrosuna dahil olmadan ise Kuveyt Türk Katılım Bankası Generl Müdürlüğü görevini yürüten Murat Çetinkaya sonrasında Merkez Bankası Başkan yardımcılığı görevini üstlendi.

 

 

Vakıf Katılım Bankası şubeleri açıldı mı? Hangi illerde şubeleri var? yazımızı okumak için tıklayın

https://www.kucukpara.com/gundem/vakif-katilim-bankasi-subeleri-acildi-mi-hangi-illerde-subeleri-var/

BUNUNLA İLGİLİ:  Safran Soğanı Nasıl Yetiştirilir? Safran Soğanı Ne Kadar Kazandırır?
About Author

Finansçı

6 Comments

  • bu zamanda ya bankan olacak yada banka müdürü ama tabi müdürlük kolay değil özellikle merkez bankasının sahibi olmak çok zor iş

  • Merkez Bankası Başkanının maaşı 45.800 TL’ymiş. Başkan ayrıca emekli olduğunda Merkez Bankası Vakfı’ndan ister aylık 30 bin TL emekli maaşı alacak isterse de 2 milyon TL emekli ikramiyesi alabilecekmiş.

  • Okumuştum kendisi aynı anda iki üç bölüm okumuş galiba üniversitede ve çokta emek vermiş o yere gelebilmek için bankayı hakkı ile yönetirse bence ayda 30 bin emekli maaşı çok değil

  • merkez bankası ülkemizin en önemli bankası olduğu gibi orada patron olmakta çok zor biz dahi işçi bile zor oluruz herhalde

  • bu bankanın patronu olmak çok karizma olacaktır. ne iş yapıyorsun merkez bankasınınn patronu kız istesen verirler ne istersen verirler çok itibar sahibi olursun ama bu benim için geçerli değil ben kalbe bakarım, insanlığa bakarım iyi ise eywAllah

  • Bence konum olarak Türkiye’nin parasını yöneten bir adamın bu miktarda maaş ve emekli ikramiyesi gayet normal

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir