14 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

23-24 Nisan 2020 Bankalar Açık Olacak Mı?

23-24 Nisan 2020 Bankalar Açık Olacak Mı?

Son günlerde tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de konuşulan tek konu maalesef koronavirüs desek yanlış olmaz sanırım. Dünyayı etkisi altına alan covid-19 virüsü kapsamında bir çok önlem alındı ve alınmaya devam ediyor. Hafta sonlarında gerçekleşen sokağa çıkma yasakları bir nebze olsun fayda sağladığı öngörüsü sokağa çıkma yasaklarının devam edeceğini bize göstermekte. Zira Cumhurbaşkanı’ da fayda sağladığını belirterek devam edeceğini iletti.

Hafta sonları gerçekleştirilen sokağa çıkma yasakları bankacılık işlemlerinde herhangi bir aksamaya yol açmasa da 23 Nisan 2020 vesilesi ile beraber tüketici tarafından sürecin nasıl olduğu merak edilmeye başlandı. Recep Tayyip Erdoğan tarafından 30 Büyükşehir ve Zonguldak ilimizde gerçekleştirilecek sokağa çıkma yasağının 23-24-25-26 Nisan 2020 tarihlerinde uygulanacağını açıklamasının ardından tüketici de merak içerisinde.

23-24 Nisan 2020 Bankalar Açık Olacak Mı? İşlemler Nasıl Gerçekleştirilecek?

Bankaların çalışma günleri bir yıl öncesinde belirlenen takvimde yayınlanmakta ve piyasalar bu bilgiler ışığında açık yada kapalı olmaktadır. Normal şartlarda 23 Nisan 2020 Resmi tatil olarak bildirildiği için Bankalar kapalı olacak ve Bankacılık işlemleri gerçekleştirilmeyecek. Fakat yeni açıklanan koronavirüs tedbirleri kapsamında 30 Büyükşehir ve Zonguldak ilinde uygulanacak sokağa çıkma yasağı ile 24 Nisan 2020 Bankalar açık olacak mı? konusu önem kazandı.

TCMB tarafından açıklanan çalışma planında 24 Nisan 2020 tarihi mesai günü bildirildiği için TCMB ‘de dahil olmak üzere Bankalar faaliyetlerine devam edecektir. Fakat sokağa çıkma yasağı uygulanacak 30 Büyükşehir ve Zonguldak ilinde süreç daha farklı işleyecektir. 50 ilimizde Bankalar açık olacağı için sistem açık olacak ve Bankacılık işlemleri gerçekleştirilecektir.

31 ilimizde şubeler fiilen kapalı olacak ve sokağa çıkmak yasak olduğu için bu şubelerde işleyiş değişik olacaktır . BDDK tarafından iletilen bilgide 24 Nisan cuma   gününe denk gelen ödemelerin pazartesi gününe ötelenmesi, faiz işletilip işletilmeyeceği bankaların insiyatifine bırakılmıştır. TCMB kurmayları nezdinde bu konuda gerekli görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bankacılık sistemi açık olacağı için internet bankacılığı, mobil bankacılık işlemleri yapılabilecek. BDDK gecikme bildirimi yapılmaması ve temerrüt faizi uygulanmaması gerektiği belirtilmiştir.

BUNUNLA İLGİLİ:  Fenerbahçe son dakikada bulduğu gol ile avantajlı döndü

23-24 Nisan 2020 Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak?

Daha öncede afet gibi durumlarda tüketicinin ödemelerinin ötelendiğini bankacılık işlemlerinde gördük. Bankaların bu iki günde gerçekleştireceği mesai ile bu 31 ilimizde ve bu illerimize bağlı ilçelerde hesabı bulunan tüketicilerin ödemeleri 27 Nisan 2020 tarihine ertelenecektir. Tabi bu süre zarfında hesabı sokağa çıkma yasağı olmayan 50 ilimizden birinde olup faaliyetlerine sokağa çıkma yasağı olan bir şehirde yaşayan tüketici için sorun yaşanma ihtimali mevcuttur.

Tüketicinin kredi notunu etkilememesi ve bu belirttiğimiz detayın ayırt edilememe ihtimaline karşın Bankalar 24 Nisan 2020 tarihine denk gelen ödemelerin tümünü 27 Nisan 2020 tarihine erteleyebilirler. En sağlıklı olan da tüm banka müşterilerinin kredi ödemesi, çek ödemesi, senet ödemesi, otomatik ödeme gibi süreçlerinin 27 Nisan 2020 tarihine ertelenmesi olacaktır.

BDDK açıklaması gereği 31 ildeki müşterilerin kredilerinin pazartesi gününe ertelenmesi faiz işletilecek ise kredi faizini gecmemesi gerektiği, kredilerin gecikme statüsüne dahil edilmemesi ve temerrüt faizi uygulanmaması gerektiği TBB tarafından Bankalara iletilmiştir. Sonuçları bankalar mutlaka sms ike tüketiciye bildirim yapacaktır.

24 nisan bankalar acikmi, 24 nisan 2020 bankalar calisiyormu, 24 nisan 2020 bankalar tatilmi

23-24-25-26 Nisan 2020 Sokağa Çıkma Yasağı Hangi İllerde Uygulanacak?

İç İşleri Bakanlığı, Büyük şehir statüsündeki  30 il ( Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van) ile Zonguldak illeri ve ilçelerinde sokağa çıkma yasağı uygulanacağını açıkladı. Bu kapsamda bu iller ve bağlı ilçelerde Banka şubeleri kapalı olacaktır.

Soru Cevap

  • 24 Nisan 2020 Bankalar çalışıyor mu? 24 Nisan 2020 tarihinde 30 Büyükşehir ve Zonguldak ili ve bağlı ilçelerinde Banka şubeleri sokağa çıkma yasağı kapsamında kapalı olacaktır.
  • 23 Nisan 2020 Bankalar çalışıyor mu? 23 Nisan 2020 tarihinde 30 Büyükşehir ve Zonguldak ili ve bağlı ilçelerinde Banka şubeleri sokağa çıkma yasağı kapsamında kapalı olacaktır.
  • 23 Nisan 2020 vadeli çek senet ne zaman ödenir? 23 Nisan vadeli çek senetler normalde 24 Nisan tarihinde ödenmesi gerekiyordu. 31 ilimizde uygulanacak sokağa çıkma yasağı kapsamında 27 Nisan 2020 tarihine ertelenerek bu tarihte ödenmesi gerekmektedir. Henüz resmi kurumlar tarafından açıklama yapılmaz iken tüm müşterilerin mi yoksa sadece 31 il müşterilerine mi uygulanacak açıklandığı anda makalemizi güncelleyeceğiz.
  • 24 Nisan 2020 vadeli çek senet ne zaman ödenir? 31 ilimizde uygulanacak sokağa çıkma yasağı kapsamında 27 Nisan 2020 tarihine ertelenerek bu tarihte ödenmesi gerekmektedir. Henüz resmi kurumlar tarafından açıklama yapılmaz iken tüm müşterilerin mi yoksa sadece 31 il müşterilerine mi uygulanacak açıklandığı anda makalemizi güncelleyeceğiz.
BUNUNLA İLGİLİ:  Arabuluculuk Ücreti 2022 Tarifesi- Arabuluculuk Ücreti Hesaplama
About Author

Finansçı

1 Comment

  • Tesekur ederim

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir