9 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Teminat Mektubu Vadesi Geçerse Ne Olur? Süre Uzatımı Nasıl Yapılır?

Teminat Mektubu Vadesi Geçerse Ne Olur? Süre Uzatımı Nasıl Yapılır?

Teminat Mektupları ticari hayatta önemli yere sahip bir enstrüman olarak yerini almaktadır. İş hayatında yaşanan büyüme ile borçlu olan kişilerin sözleşmeye bağlı olarak işlerin yerine getirilmesi, getirilmemesi durumunda alacaklı kişi zor durumda kalacağından oluşabilecek zararların kompanse edilmesi için oluşturulmuş Bankacılık terimi ile bir gayri nakdi kredi türüdür.

Teminat Mektupları ve özellikle Banka teminat mektupları ilk talep edilmesi durumunda kayıtsız şartsız ödeme durumu Muhataba karşı yapılacak işin süresi ve kalitesi arttırdığından ticari ilişkilerde Teminat Mektubu talep edilir. Burada beklenen amaç Muhataba yani işi yaptıracak olan kişiye güven vermek ve ticari faaliyetlerine hız vermesine olanak sağlamaktır. Teminat mektubu vadesi geçerse işleyiş nasıl olur, uzatım işlemleri nasıl olur bahsetmeye devam edelim.

Süresi Dolan Teminat Mektuplarının Bankaya İadesi Nasıl Olur?

Teminat mektubu muhataba, işi yaptıracak olan kişiye güven vererek hızlı bir şekilde yapılması sağlar. Tabi burada mektup veren kişinin bu Teminat Mektubunu neden muhataba ilettiği, karşılığında hangi işleri taahhüt ettiği önem arz eder. Teminat mektupları farklı çeşitlere göre düzenleme yapılabilmekte olup, Geçici Teminat Mektupları, Kesin Teminat Mektupları, Süresiz Teminat mektupları gibi bir çok seçenek mevcuttur.

Vadeli yada Vadesiz Teminat mektuplarında talep eden muhatap firmalar, işin içeriğine göre 1 yıl yada bir kaç yıl için talep edebilirken, uzun yıllar devam edecek bir iş için ise Teminat mektubu süre uzatım dilekçesi vererek tekrar kredi süreçleri uğraşmak istemeyenler Süresiz olarak mektup talep edebilirler. 

Vade içerisinde yani mektup vadesi olarak belirlenen süre içerisinde iş yapan kişi tarafından taahhütlerin yerine getirilmemesi durumunda muhatap Teminat mektubu tazmini ne demek diye internet üzerinden aramalarına başlayacaktır. Ondan sonra elinde Teminat Mektubu ile Bankanın yolunu tutacaktır. Teminat mektubunun paraya çevrilmesi talep örneği olarak da dile getiriline Teminat mektubu tazmin talebine istinaden mektup tutarı Bankadan tahsil edilebilir.

BUNUNLA İLGİLİ:  Banka Kredi Takip Süreci 2018 Yılında Değişiyor - Bankalar Sürekli Sizi Arıyor Mu?
suresi dolan teminat mektuplarinin bankaya iadesi nasil olur, teminat mektubu vadesi gecerse ne olur, sure uzatimi nasil yapilir
Teminat Mektubu Vadesi Geçerse Ne Olur?

Süresi Dolan Teminat Mektuplarının Bankaya iadesi nasıl olur? kısmı içinde ilgili mektup için alacağınızın kalmaması yada vade tarihinin sona ermesi durumunda mektup nüshası ile ilgili Bankaya iptali için teslim edilir. Sonrası Banka tarafından gerçekleştirilecek bir süreç olduğu için Muhatabı etkileyen bir durum olmayacaktır.

Teminat Mektubunda Zamanaşımı ve Vade konularına değinecek olursak, 818 sayılı eski Borçlar Kanunu 125. maddesi yani 6098 sayılı Borçlar Kanunu madde 10 da belirtildiği üzere Teminat mektubu Zaman aşımı süresi 10 yıl olarak belirtilmektedir. Teminat mektubu ile riski güvence altına alan yapıda riskin vade içinde oluşması durumunda tazmin talebinin de vade içerisinde yapılmış olması gerekmektedir.

Teminat Mektubu Vadesi Geçerse Ne Olur? Süre Uzatımı Nasıl Yapılır?

Vade tarihi olan Teminat Mektuplarında matbu bir format olan “Teminat Mektubu 01.01.2001 tarihine kadar geçerli olup, bu tarihe kadar tazmin talebinde bulunulmaması durumunda geçerli olacaktır” ibaresi olması durumunda Teminat mektubu vadesi geçerse mektup iadesi muhatap tarafından Bankaya yapılmasa dahi Banka tarafından risk çıkışı yapılabilmektedir. 

Fakat bu belirttiğimiz ibarenin bulunmadığı yani geçmişte verilen teminat mektuplarında Banka tarafından risk çıkışı yapılamaz. Mektup düzenleten ve Mektup muhatabı tarafından yazılı iade talebi olmaması durumunda risk çıkış yapılamaz. Bu mektup sistemde Süresiz olarak devam edecek olup komisyon gibi ödemeleri mektup düzenleyen firma tarafından ödenmeye devam edecektir.

Teminat Mektubu süre uzatımı konusunda yukarıda bilgi vermeye çalışmıştık. İlgili firma tarafından mektup uzatım konusunda talepte bulunulması gerekir. Sonraki süreç Banka iç süreci olup yeni kredi süreci değerlendirmesi sonrası Teminat mektup süre uzatımı işlemi uygun görülmesi durumunda işleme alınacaktır. Kafanıza takılan durumlarda BDDK sitesinden fayda sağlayabilir siniz.

BUNUNLA İLGİLİ:  İhtiyaç kredim onaylandığında kullanmazsam ne olur?

 

About Author

Finansçı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir