7 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Döviz

Altın Transferi Nasıl Yapılır? Altın Eft’si Ücreti Ne Kadar?

Altın Transferi Nasıl Yapılır? Altın Eft’si Ücreti Ne Kadar?

Daha önce de Altın Eft ‘si ile ilgili sizler için bu konuyu ele almıştık. Altın eft’si ne zaman başlayacak?, Bankalararası gram altın transferi için BDDK onay verdi mi? En çok adı altın ile anılan Ziraat altın eft yapılıyor mu?, Kuveyt türk altın eft başladı mı?, Vakıfbank altın eft, Denizbank altın eft yapılıyor mu? gibi soruların cevaplarını aramıştık. Fakat o dönemde sadece Altın Havale işlemleri için süreç tamamlandığı için sadece hesaba altın havalesi işlemi yapılabiliyordu. Fakat Altın Transfer Sistemi ile altın eft işlemleri için start verildi.

Bankalar arası gram altın transferi ile ilgili 2012 yılında BDDK tarafından başlatılan taslağın üzerinde Türkiye Bankalar Birliği (TBB) çalışma grubunda uzun yıllar nasıl geliştirmeler yapılacağı üzerine çalışmalar yapıldı. Bir çok Bankadan katılımcılar eşliğinde süreç içerisinde altın transfer sistemi ‘nin nasıl olacağı, altın eft’si nasıl olacak, altın eft ücretleri nasıl tahsil edilecek? gibi bir çok sorunun cevabına göre şekillendi diyebiliriz.

Altın Eft’si (Altın Transferi) Nasıl Yapılır?

Eft, bildiğiniz üzere Bankalar arası para aktarma yöntemidir. Mevcut işleyişte eft sadece TL olarak yapılabilmekte idi. Yeni yönetmelik değişikliği ile artık altın eft’si yapılabilecek. Altın eft’si nasıl yapılır? diye soracak olursanız TL eft ile aynı işleyişe sahip olup transfer yapacağınız kişinin vadesiz altın hesabına ait ıban numarasına yada hesap numarasını işlem alanına belirterek altın eft işlemini yapabilir siniz.

Aynı Banka içerisinde altın havale işlemi yapılabilmekte iken artık altın eft işlemleri yapabilir siniz. Tüketici birbirlerine borç verirken ya TL ya döviz yada gram altın bazında borç verebilmekte idi. Altın eft işlemleri ile artık elden altın verme işlemleri de bitecektir gibi gözüküyor. Borç olarak yada normal ödeme yöntemi olarak altın gönderim yapacak olanlar eft menülerinden altın eft işlemini yapabilecek.

BUNUNLA İLGİLİ:  Forex iyi bir yatırım aracı mı?

Süreç üzerinde uzun yıllar çalışma yapıldığı için sistemin buna uygun olması beklenmekte iken her banka altın eft işlemlerine şu an olanak veremeyebiliyor. Tabi bu ortamda altın eft işlemlerinin yapılması Bankaların çok işine gelmeyebilir. Şubelerde altın günlerinde Banka hesaplarına aktarılan gram altınları asıl çalıştıkları bankalara aktaramıyorlardı. Şu anda altınları çok çalışmadıkları bir bankada olanlar ana bankalarına altın eft ile aktarabilecek. O yüzden her bankanın bu süreci hemen aktif etmeme ihtimalleri de mevcuttur.

Altın Eft En Az Ne Kadar Yapılabilir?

Farklı bir Bankaya altın transfer sistemi ile altın eft’si yapacak olanlar tarafından bir diğer merak edilen konu ise, en az Altın eft ne kadar yapılabilir? yada Altın eft ne kadar yapılabilir? gibi merak ediliyordu. Altın eft işlemlerinde minimum eft tutarını Takasbank 1 gram olarak belirlemiş olup en düşük altın eft tutarı 1 gramdır. Takasbank tarafından Altın eft üst sınırı ise belirtilmemiş olup Takasbank Genel Müdürü Mahmut Kayacık Blockhain teknolojisi ile sürecin daha da geliştirileceğini belirtti.

Mahmut Kayacık, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı röportaj da altın transfer sistemine konu altın eft işlemi yapıldıktan sonra karşı bankadan istedikleri anda fiziki olarak talep edebileceklerini iletti. ATS (Altın transfer sistemi) ile yapılan işlemler bireysel hesaplar arasında yapılacak altın transferi ile Dünyada bir ilk olduğunu belirtti. Altın eft’sinin Dünyada ilk kez Türkiye ‘de gerçekleştirildiğini o yüzden teknolojiye yön veren bir Ülke olmaktan dolayı kıvançlı olduklarını belirtti.

Altın Eft si Hangi Bankalara Yapılabilir?

Altın Eft si henüz tüm Bankacılık sistemi içinde yerini alamadı. Uzun zamandır Altın Eft si üzerinde çalıştay devam etse de her Banka sisteme entegre olamadı. Şu anda Altın eft si yapabileceğiniz 8 Banka ile sınırlı olup zamanla diğer Bankalarda sistemlerini altın transferi konusunda entegre edeceklerdir. İşlem yapabileceğiniz Bankaları ise şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Albarakatürk
 • Denizbank
 • Halkbank
 • Kuveyt Türk
 • Türkland Bank
 • Vakıfbank
 • Vakıf Katılım
 • Ziraat Bankası
BUNUNLA İLGİLİ:  Dolar Euro Nereden Alınmalı? Döviz Bankadan Mı Yoksa Kuyumcudan Mı Alınır?

Altın Eft’si Ne Zaman Hesaba Geçer?

Elektronik fon transferi genel işleyişi itibari ile ıban numarasına aktarımları sayesinde saniyeler içerisinde karşı hesaplara aktarılmaktadır. Altın eft işlemi de bu anlamda dakikalar içerisinde karşı bankada belirtilen altın hesabına otomatik olarak aktarılır. Altın Bankacılığında tecrübeli olarak nitelendirebileceğimiz Kuveyt Türk Altın eft, Ziraat Altın eft, Vakıfbank altın eft işlemleri yapıldığında belki diğer Bankalara göre fark yaratma ihtimalleri mevcut olabilir.(Her müşterinin Bankada altın hesabı olmadığını varsayarak)

altin transferi,altin eft,altin havale

Altın Havale İle Altın Eft İşlemi Arasındaki Fark Nedir?

Altın transfer sistemi kapsamında Aynı Banka içerisinde hesaba altın havalesi, altın hesabından altın hesabına havale olarak adlandırılan işlemler havale olarak belirtilmektedir. Altın eft işlemi ise Bankalararası gram altın transferi olarak tanımlanabilir. Tekrar üzerinden geçmek gerekir ise Altın havale aynı banka içerisinde yapılan aktarımları, altın eft farklı bankalar arası altın aktarımlarına olanak sağlar. Bu süreç değişikliği ile yurt dışı hariç Türkiye içerisinde dilediğiniz Bankaya altın aktarımı mümkün olacak.

Altın Eft Ücreti Ne Kadar? Hangi Banka Ne Kadar Altın Eft Masrafı Alıyor?

Henüz tüm Bankalar altın eft sürecinde aktif rol oynamazken bazı Bankalar altın eft işlemlerine aracılık etmeye başladılar. Spk henüz altın eft işlemleri için Bankalara masraf yansıtmadığından dolayı bir çok Banka altın eft işlemi için tüketiciden masraf almıyor diyebiliriz. O yüzden Altın eft ücreti olarak tüm Bankaların altın eft masraflarını belirtemeyeceğiz. BDDK ‘ya bildirilen ve tüketicinin ödeyeceği altın eft masrafı -komisyon tutarları sadece Ziraat Bankası tarafından belirtilmiş olup 09.09.2018 tarihine ait BDDK’ ya bildirilen altın eft ücreti tutarları ekteki gibidir;

 • Ziraat Bankası Altın Eft Ücreti: 55 TL – 500 TL arası (Asgari Oran: %0,40)
BUNUNLA İLGİLİ:  Dolar Ne Zaman 4,5 TL Olacak?

Altın Transfer Sistemi Resmi Gazete Metni

Resmi Gazete Yönetmelik değişikliği hakkında; “İstanbul Takas ve Saklama Bankası AŞ ‘nin (Takasbank) “Altın Transfer Sistemi” işletme faaliyetinin Takasbank ‘ın gerçekleştirebileceği diğer faaliyetler çerçevesinde onaylanmasına, ödeme ve menkul kıymet mutabakat sistemi işletmek üzere 12/06/2015 tarih ve 10158/19757 sayılı kadar ile Takasbank ‘a verilmiş olan faaliyet izni kapsamına alınmasına 20/06/2013 tarih ve 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat sistemleri,

Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları hakkında kanun ile 28/06/2014 tarih ve 29044 sayılı Resmi Gazete ‘ de yayınlanarak yürürlüğe giren Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat sistemlerinin faaliyetleri hakkında yönetmeliğin 17. maddesi uyarınca karar verilmiştir.” olarak belirtilmektedir.
About Author

Finansçı

11 Comments

 • altın eft işlemleri belirtildiği gibi henüz oturmadı galiba. altın eft si yapmak yıl sonunu bulur sanırım bankaların sistem geliştirmeleri falan. yönetmeliklerde de altın transferi konusunda bir tarih belirtilmedi ise bankaların insafına kalmış olabiliriz..

 • Altın gerçek bir ödeme aracina dönüşmesi için EFT yapılabiliyor olması gerek. Yaygın kullanilması için de EFT ücretini devlet sübvanse etse iyi olur. En azindan vatandaş alışana kadar ücretsiz olabilir.

  • Merhaba,
   Şu anda hazine altın eft si için transfer ücreti tahsil etmiyor. O yüzden bazı Bankalarda ekstra ücret almamayı tercih etmektedirler. İşlem yapacağınız bankayı bu kriterler ışığında belirlemekte fayda var.
   Saygılarımızla.

 • denizbank yapmıyor,yanlış haber..

  • Merhaba,
   Denizbank altın borsasının yöneticiliğini yapmış bir banka ve altın transferine olanak sağlamaktadır. Denizbank ile bu işlemi teyit edebilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 • merhaba, garanti bankasından yukardaki herhangi bir bankaya altın eftsi yapabilir miyiz? yoksa sadece o bankalardan istedigimiz bankaya mı altın eftsi yapabiliriz?
  teşekkürler

  • Merhaba,
   Makale yazıldığı an itibariyle altın EFT sistemine entegre bankaları yazdık. İşlem yapmak istediğiniz banka belirttiğimiz bankalar içerisinde yer alıyor ise altın EFT işlemi yapabilirsiniz
   Saygılarımızla.

 • Altin eft si saat 16:00 dan once yapilirsa ne kadar zamanda karsi hesaba geciyor

  • Merhaba,
   Eft sistemi ile yapıldığından aynı gün gerçekleşir.
   Saygılarımızla

 • merhaba,
  Yazınız çok açıklayıcı olmuş, teşekkürler. Maalesef bu sistem pek bilinmediği için insanlar EFT için altınını bozdurma yoluna gidiyor. Geçen yaşadığım bir problemden burada bahsetmek isterim. Halkbank’tan Finansbank’a altın transfer etmek istediğimde bankanın çıkardığı 6 TL masraf dışında her 1 gram için 0,005 gram kadar kesinti olacağı tarafıma söylendi. Bu durumda 100 gram altın EFT işleminde 0,5 gram zarar ortaya çıkıyor. Şu anki kurla 220 küsur TL. Maalesef çok yaygın bir işlem olmadığı için kimse bu konuda bilgi sahibi de değil. Bu kesintinin saflık derecesinden kaynaklandığı söylendi. Ancak İki bankanın da saklamada kullandığı saflık derecesi aynı (1000/0,995). Bu durumda bu kesintinin yapılmaması gerekir. Bu konuda bilginiz varsa paylaşırsanız memnun olurum. İyi çalışmalar.

  • Merhaba,
   Altın transfer işlemi henüz yeni bir uygulama olup TL transfer edilmesi durumunda alış satış işleminden daha zarar yapılacağı düşünüldüğü için masraf biraz yüksek tutulmuş. Ek olarak TL eft işlemlerinde düzenlemeye gidildi o yüzden Banka tarafından eft komisyon gelirleri azaldı. BDDK müdahale edene kadar muhtemelen bu oranlardan transfer işlemleri gerçekleşir diye düşünüyorum.
   Saygılarımızla.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir