22 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Döviz

Dolar Ne Zaman 4,5 TL Olacak?

Dolar Ne Zaman 4,5 TL Olacak?

Dolar 4,5 TL olur mu korkusu, bir taraftan anayasa değişikliği, bir taraftan Amerika’da koltuk değişikliği sürecinde günden güne yaşanır oldu. Federal Açık Piyasa Komitesi üyeleri, 2017 senesi için faiz beklentilerini, 25 baz puan olarak iki artıştan üç artışa çıkartıp, dolar endeksini son 14 yılın zirvesine kadar yükseltmiş oldu.

Dolar 4,5 TL olacak söylentileri öncesine bakacak olursak; bankalar arasındaki piyasada dolar geçtiğimiz sene 2,92’den başlayarak 3,52 ile kapanışı yapmıştı. Dolar 2016 boyunca yükseliş trendi içerisinde olurken, doların gelişmekte olan para birimleri karşısında değer kazanması ile birlikte, Türkiye’deki siyasi gelişmelerin de etkisiyle, geçtiğimiz sene en fazla 2,59 görmüştü. Bunun yanı sıra, bu bir senelik süre zarfında Güney Afrika randı yüzde 11, Rus Rublesi yüzde 15, Brezilya reali yüzde 18, Meksika pezosu ise yüzde 20 civarında dolara karşı değer kaybetti.

Ekonomi konusunda analiz yapan uzmanlar, geçtiğimiz senenin global piyasalar açısından bakıldığında, oldukça sıkı geçtiğini ve bu sene yatırımcıları oldukça hareketli günlerin karşılayacağını belirtiyor ki öyle olacağı da gözükmekte. Özellikle dünya çapında baktığımızda 20 Ocak’ta Obama yerine Trump’ın gelecek oluşuyla yeni uygulanacak olan politikaların, para piyasalarını ciddi anlamda etkileyeceğini, dolar 4,5 TL olur mu sorusuna 2017’nin 2. çeyreğinde yanıt bulacağımızı beklemekteler.

dolar ne zaman 4,5 TL olacak
dolar bu ay 4,5 TL olur mu

Bununla birlikte Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası‘nın bu sene içerisinde faiz artırımında bulunup bulunmayacağı ve Donald Trump’ın uygulayacağı politikaların Fed tarafından nasıl uygulanacağı, bugün itibariyle konudaki uzman kişilerin en çok kafa yorduğu konu başlıkları. Tabii Avrupa’daki diğer seçimler ve ülkelerin Avrupa Birliği’nden çıkıp çıkmayacaklarını kararlaştırdıkları referandumlar da önemli etkenlerden.

Dolar Ne Zaman 4,5 Lira Olacak?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın önümüzdeki Mart ayında Türk lirası ve faiz için önemli bir etki yaratacak toplantıyı gerçekleştirecek. Donald Trump koltuğu devraldıktan sonra uygulamaya koyacağı icraatlar, ekonomi piyasasını oldukça etkileyecek ve Amerika Birleşik Devleti faizleri yükseltirse dolarda fiyat değişikliğini belirleyecek. Ayrıca bu ayın sonunda FED yılın ilk toplantısını yapacak ve bu toplantı ile birlikte piyasaların nasıl tepki vereceğini de görmüş olacağız.

BUNUNLA İLGİLİ:  Altın Transferi Nasıl Yapılır? Altın Eft'si Ücreti Ne Kadar?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Ocak ve Şubat aylarındaki dönem için gerçekleştireceği toplantıda, Türk Lirası yönetimi konusunda nasıl bir yol izleneceğini yansıtacaktır. Fakat dünya çapında doların nasıl seyredeceğini, Mart ayında gerçekleştirilecek Fed toplantısı ile gerçekleşecektir. Çünkü bu toplantıda faizlerin yükselip yükselmeyeceği ya da projeksiyonlarda değişiklik yapılıp yapılmayacağı, dolarda trendin belirginleşmesinde ön ayak olacaktır. Eğer ki faizler yükselmezse, projeksiyonlarda değişiklik olmazsa dolar sakinleşecek, dolar 4,5 TL olacak mı endişesine gerek kalmayacak diyebiliriz. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın FED hamlesine nasıl karşılık vereceği  ise şu an için öngörülemiyor.

Türkiye’de Para Politikası Kurulu toplantısı artık yılda 8 kere yapılabilecek. Bu sebepten Mart ayında yapılacak olan ikinci toplantı Türk lirası ve faizler için oldukça belirleyici. Bunun sebebi; enflasyon yükselmeye başlayacaktır. Sonrasında Türkiye’deki anayasa referandumu faizlerde nasıl etki bırakacak, dolar 4,5 TL olur mu bunu şuan için analiz edebilmek zor. Fakat son olarak diyebiliriz ki Fransa’da yapılacak olan genel seçimler de, global olarak dolardaki hareketliliği etkileyecektir

Türk Lirası Dolara Karşı Ne Zaman Değer Kazanacak?

Şu anki halimize baktığımızda, hem Türkiye’de yaşanan siyasi ve ekonomik gelişmeler, hem de yurt dışındaki yaşanan olaylar geçtiğimiz sene için olumlu bir anı hatırlatmıyor. Fakat Amerika’da başkanlık koltuğu devir edildikten sonra, Trump’ın göreve başladığı ilk aylarda atacağı adımlar her ülkenin piyasasını etkileyecek gibi gözüküyor. Donald Trump, seçim dönemi açıkladığı mali politikaları uygulayacağına dair kararlı beyanatlar verdi. Bunun anlamı da Fed’in çabucak bir faiz artışı gerçekleştirilecek gibi gözüküyor oluşu.

Faizin yükselmesi, doların dünya çapında değer kazanmasını sürdürmeye devam edebilir ve Türk Lirası dolar endeksi yükselmeye devam edecek gibi gözüküyor. Fed geçtiğimiz Aralık ayında yapmış olduğu açıklama ile 2017 senesi içerisinde üç kere faiz artıracağına dair sinyaller vermişti. Eğer ki bu durum gerçekleşirse, Türk Lirası varlıkları için kötü bir ilerleyiş bizleri bekleyecek gibi gözüküyor ve bunun sonucunda dolar 4,5 TL rahatlıkla olabilir.

BUNUNLA İLGİLİ:  Dolar Euro Nereden Alınmalı? Döviz Bankadan Mı Yoksa Kuyumcudan Mı Alınır?

Geçtiğimiz sene FED dört kere faizi arttıracağını söylemişti fakat sadece bir kere faiz artışı gerçekleştirdi. Eğer ki geçen sene olduğu gibi bu sene de faiz bir kere artarsa, Türk Lirası değer kazanabilir. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın ve iktidarın Türk lirasını destekler nitelikte mesajlar vermesi belki dolar-TL paritesini 3 65 seviyesine indirebilir fakat iki tarafın da şu an ortaya koyduğu icraatlar bunun olabileceği umutlarını tüketiyor.

Dolar Avro Türk Lirası Üçgeni

Avrupa Merkez Bankası’nın gerçekleştireceği hamleler, avro Türk Lirası paritesindeki dengesizliği arttırmaya devam edecek gibi gözüküyor. Türk lirasının değerinin artacağı bir durum gerçekleşirse, 2017 senesinde varlık alım programı azalacağı yönünde beklentiler oluşabilir fakat şu anki gibi ilerlerse avro da dolar gibi yükselerek 4,70’leri görebilir.

About Author

Piramit

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir