6 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Döviz

Döviz Alış Döviz Satış İşlemi İptal Edilir mi? Banka Ceza Tahsil Eder mi?

Döviz Alış Döviz Satış İşlemi İptal Edilir mi? Banka Ceza Tahsil Eder mi?

Son dönemde yastık altında bekleyen dövizler Bankalara aktarılarak piyasa belirleyicisi konumuna geldiler diyebiliriz. Peki halkımız neden son dönemde yastık altında beklettiği dövizi Bankalara yatırmayı tercih ediyor. Bu kadar senedir yastık altında bekleyen döviz piyasaya nasıl etki ediyor. İşlem yapanların merak ettiği sorulardan biri olan Döviz alış döviz satış iptal edilir mi? Banka ceza tahsil eder mi? bu sorulara cevap bulmaya çalışalım.

Döviz kurlarının son bir yıldır çok hareketli olması ve yükseliş trendi ile rekorlar kırması uyuyan devi uyandırdı diyebiliriz. Televizyonlarda milli seferberlik kapsamında dövizlerimizi bozduralım kampanyasının da bu konuda etkisi olduğu söylenebilir. Tabi bu piyasaya giren dolar sonrasında alsatcıların oyuncağı haline geldi desek yanlış olmaz sanırım. 

Satıcılı bir döviz piyasasını temenni ederek bozdurulan dolar ve eur ‘lar karşı tarafta bekleyen piyasada para toplayanların ekmeğine yağda sürdü diyebiliriz. Bir kısım tüketici dolar kurunun daha da yukarılara gitmemesi adına elindeki dövizi bozdururken büyük bir kesimde bunu avantaja çevirmek adına döviz alış işlemi gerçekleştiriyor. Hal böyle olunca dövizin düşüşü de beklenen seviyede gerçekleşmiyor.

Döviz satış döviz alış işlemi iptal edilir mi? Banka ceza tahsil eder mi?

Bankada bulunan hesabınızdan döviz alış yada döviz satış talebiniz olduğunda şube çalışanı mevcut döviz kurlarına göre yapmak istediğiniz tutar kadar piyasa fiyatından kur fiksleme işlemi gerçekleştirir. Sonrasında talimatınız doğrultusunda operasyon işlemlerini gerçekleştiren ekipler talimatınızda belirtilen rakam ve sistemde rezerve edilen işlem tutarına göre gerekli muhasebe işlemini yapar.

Nakit akışında gerçekleşebilecek olumsuz bir durum yada kurda beklenen değişimin tersi bir durumun gerçekleşmesi durumunda döviz alış nasıl iptal ederim? yada döviz satış nasıl iptal ederim? soruları aklınıza gelebilir. İşleminizin aynı gün iptal talebi yapılması durumunda evet işlem gerçekleştirilebilir fakat bunun size bir bedeli olacaktır.

BUNUNLA İLGİLİ:  100 Bin Dolar Alımına Valör Uygulaması Başladı

Şöyle ki talebiniz doğrultusunda döviz alış yada döviz satış işleminin yapılabilmesi adına kur rezervi yapılabilirken, kur rezervi yapılmadan ekran kurundan direk alış yada satış işlemi gerçekleştirilebilir. Döviz alış iptali yada Döviz satış iptali talebinizde ekran kurundan yapılan işlem için Bankaya zarar yansıyacaktır. Tabi Bankaya zarar yansıması demek bu tutarın size rücu etmesi demek olacaktır. Banka talebinizi işleme alarak iptali gerçekleştirirken işlemden doğan zararı da size yansıtacaktır.

Peki rezerv edilen döviz alış iptali yada döviz satış iptali talep edilmesi durumunda ne olur? diye merak edebilir siniz. Rezerv edilerek gerçekleşen alış yada satış işleminin iptal edilmesi durumunda kurdaki yaşanan değişime göre süreç değişebilmektedir. Anlaştığınız ve rezerve edilerek gerçekleşen işlemler için iptal talebiniz olması durumunda iptal işlemi gerçekleştirilir. Sizin için rezerve edilen kur fiyatı o anki piyasa kuru ile paralel ise iptal işlemi sonrası Banka rezerve ettiği kur fiksleme işlemini iptal ederek bu işlemden zarar etmeyebilir, paralel olarak size de herhangi bir yansıması olmayabilir.

O yüzden gişeden yapılan döviz alış işlemi yada döviz satış işlemi ile müşteri temsilcileri aracılığı ile kur fiksleyerek gerçekleştirilen işlemin etkileri aynı şekilde olmamaktadır. Biraz önce belirttiğimiz rezerve edilen ve muhasebeleşen döviz alış-döviz satış iptalinde kurda büyük değişimler yaşanmış ise Banka fikslenen kuru piyasada satarken zarar edeceğinden o zaman bu zarar bakiyesi de muhtemelen işlemi yapan kişiye yansıtılacaktır.

Anlaştığınız kur üzerinden Banka döviz işlemi yapmayı unutursa ne olur?

Telefonda yada şubede Banka çalışanı ile beraber piyasa kurundan adınıza rezerve yapılmasını talep ettiniz ve bu işlem için talimatını teslim ettiğiniz halde bir kaç gün sonra yada aynı gün kontrol ettiğiniz de işlemin yapılmadığını gördünüz. Bu durumda banka çalışanı hatası ile işlemin yapılması atlandığı için Banka sizi mağdur etmeyecektir. Anlaşmaya varılan kur ile o anki piyasa kuru arasında fark olması durumunda ise Banka o günkü kurdan manuel muhasebe yaratarak döviz hesabınıza döviz alış yada döviz satış işlemini gerçekleştirir. Bu işlem özelinde yansıyacak zarar bakiyeleri müşteriye yansıtılmaz.

BUNUNLA İLGİLİ:  Altın Transferi Nasıl Yapılır? Altın Eft'si Ücreti Ne Kadar?
doviz alis iptal döviz satis iptal talimati
Döviz Alış-Döviz Satış iptal talimatı
About Author

Finansçı

2 Comments

  • Döviz alış döviz satış iptal etmek istediğimizde kur farkını bize yikiyorlarsa bekleyip istediğimiz yerden döviz satış yapmak daha mantıklı gibi.

  • Bende ayni sorunu yaşamıştım işlemi iptal etmek istedigimde kırdaki değişimin bana ceza olarak yansitilacagini söylediler iptal etmekten vazgeçmek zorunda kaldım.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir