7 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Ankara Rahmi M. Koç Müzesi Giriş Ücreti Ne Kadar?

Ankara Rahmi M. Koç Müzesi Giriş Ücreti Ne Kadar?

Ankara ‘da Atatürk ‘ün mezarı Anıtkabir olması sebebi ile Türk halkı için önemli bir yer arz etmektedir. Hepimiz belirli periyotlarda yada çocuklarımızın büyümesi, yada Ata ‘ya olan özlem sebebi ile Anıtkabir ‘i sıkça ziyaret edenlerimiz olabilir. Anıtkabir ziyareti sonrası yada gezme sebebi ile Ankara ‘ya geldi iseniz alternatif gezilecek yerler arasında Ankara Kalesi, Kuğulu Park, Seymenler Parkı, Hamamönü, Eymir Gölü, Botanik Parkı, Ahlatlıbel Tesisi gibi bir çok doğa eserinin yanı sıra Ankara Rahmi Koç Müzesi ‘de bu listede yerini almaktadır.

Ankara Rahmi Koç Müzesi içeriği itibari ile bir çok kitleye hitap etmektedir. Çocuklar için oyuncaklar, heykeller, maket evler mevcut olup, teknoloji sevenler için geçmişten bugüne telefon, televizyon, daktilo, bilgisayar gibi geçmişten bugüne değişimleri, bilim ve sanayi sevenler için motor, uçak parçaları, trenler, Motorsiklet sevenler için geçmişten bugüne değişimini gösteren güzel motorsikletler, bisikletler, arabalar, teknelere dair örnekler.

Yine ek olarak tarihimizi yansıtan fakat teknolojik gelişmeler ile kaybolma noktasına gelen tahta oymacılığı, bakır kalay dükkanlarının geçmişten günümüze aktarımı. Yine geçmişteki berberler, nalburlar, dokuma tezgahları gösteren özel odalar mevcuttur. Doya doya 1 saat geçirebileceğiniz güzel bir müze olduğunu belirtebiliriz. Rahmi Koç müzesi Ankara otopark anlamında sıkıntı yaşayabilir siniz. Zira otoparklar yeterince dolu oluyor diğer yollarda dar olduğu için kısmi olarak otopark sorunu yaşayabilirsiniz çok yoğun bir günde.

Rahmi Koç Müzesi Ankara Tarihçesi

Rahmi Koç Müzesi Ankara tarihçesi ile bir kaç bilgi vermek gerekir ise 2005 yılında ziyarete açılmış olup Ankara Kalesi giriş kapısının hemen karşısında yer almaktadır. 7 bin metrekare alana kurulu Müze Çengelhan ve Safranhan adlı iki bölümden oluşmaktadır. Çengelhan, Kanuni Sultan Süleyman döneminde 1522-1523 yıllarında yapılmıştır. Ankara ‘nın hanlar bölgesinde yer alan ve Ankara giriş kapısı karşısında geçmişte At pazarı olarak bilinen alanda, bedestenlerin yakınında bulunmaktadır.

BUNUNLA İLGİLİ:  Galatasaray hazırlık maçında 3-3 beraber kaldı

Dönemin en büyük dört hanından biri olan Çengelhan, kareye yakın dikdörtgen planlı mimari yapının avlusunda tek katlı dikdörtgen yapı Vehbi Koç ‘un iş hayatına başladığı dönemlerde dükkan olarak kullanılmıştır. Ankara Vakıflar Genel Müdürlüğü ‘nden kiralanmış ve 2003 yılında restore çalışmalarına başlanan han 2005 yılında bittiğinde üzeri cam ile kapatılarak koruma altına alınmıştır. Nisan 2005 tarihinde ise Rahmi M.Koç Müzecilik ve Kültür vakfına bağlı bir müze olarak ziyaret açılmıştır.

Safranhan, 1511 yılında standart bir Anadolu kervansarayı olarak kullanıldığı bilinmektedir. Osmanlı ‘nın son dönemi ve Cumhuriyet ‘in ilk dönemlerinde Cezaevi olarak kullanılmıştır. Sonrasında depo olarak kullanılan han 2012 yılında Rahmi M.Koç Müzecilik Kültür Vakfı tarafından satın alınmıştır. O yıl restore çalışmalarına başlanıp 2016 yılına kadar çalışmalar mevcut yapısı bozulmadan kullanılması için gerekli düzenlemeler yapılmıştır. Yine 2016 yılı itibari ile müzenin bir uzantısı olarak ziyarete açılmıştır.

rahmi koc muzesi giris ucreti, ankara rahmi koc muzesi

Ankara Rahmi M. Koç Müzesi Giriş Ücreti 2020 Ne Kadar?

Ankara Rahmi M. Koç müzesi 2020 giriş ücreti ödeme zorunluluğu mevcut olup müze kart plus indirimi mevcuttur. Fakat Normal Müze Kartları, Öğrenci Müze Kartları ve Müzekart özelliği olan İş Bankası Maximum ve İş Bankası Maximiles kartlar geçmez. Neden Ankara Rahmi M.Koç Müzesinde Müze Kart geçmediği hakkında bilgi verilmez iken çok temiz ve nezih bir müze olduğunu belirtmekte fayda var. Rahmi Koç Müzesi giriş ücreti 2020 fiyatlarını altta görebilir siniz.

 • Tam                                       : 12 TL
 • Tam Müze Kart Plus          :  10 TL
 • 10 kişinin üzerinde olursa : 10 TL
 • Öğrenci                                  : 5 TL
 • Öğrenci Müze Kart Plus     : 5 TL
 • 10 öğrenci üzerinde             : 5 TL
BUNUNLA İLGİLİ:  2007-2011 Arası Kredi Çekenlere Faiz İade Edilecek Mi?

Ankara Rahmi M. Koç Museum Prices 2019-2020

 • Adult                                               : 12 TL
 • Groups of 10 or more                   : 10 TL
 • Children & Students                     : 5 TL
 • Children groups of 10 or more   : 5 TL

Ankara Rahmi M. Koç Müzesi Hangi Saatlerde Ziyaret Edilir?

Müze çalışanları Pazartesi günleri izinli Rahmi Koç Müzesi pazartesi günü kapalıdır. Dini Bayramların arefe ve ilk günlerinde Müze kapalıdır. Bir diğer tatil günü ise 31 Aralık ve 1 Ocak tarihlerinde Müze kapalıdır. Hafta içi Salı – Cuma günleri arası 10:00- 17:00 arası ziyaret edilebilir. Cumartesi- Pazar ve Bayram günlerinde (1 Ekim-31 Mart arasında) 10:00-18:00 saatlerinde, (1 Nisan- 30 Eylül arasında) 10:00- 19:00 saatlerinde ziyaret edebilir siniz.

Rahmi Koç Müzesi Ankara Nerede ve Nasıl Gidilir?

Ankara Rahmi Koç Müzesi Adresi: Necatibey Mahallesi, Depo Sokak No: 1 Altındağ Ankara 06230, Türkiye olarak belirtilmektedir. Ankara Rahmi Koç Müzesi Telefonu: 0312 3096800

 

About Author

Finansçı

1 Comment

 • Muzelerı sevıyorum gıtmek ısterım

 • […] 4. Ankara Rahmi M. Koç Müzesi 2021 Giriş Ücreti Ne Kadar? […]

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir