18 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Arabuluculuk Ücreti 2018-2019 Tarifesi- Arabuluculuk Ücreti Hesaplama

Arabuluculuk Ücreti 2018-2019 Tarifesi- Arabuluculuk Ücreti Hesaplama

2017 yılında  hayatımıza Arabuluculuk gibi sektör dahil oldu, peki Arabuluculuk nedir? Arabuluculuk için ne kadar ödeme yapılması gerekiyor? Bu arabuluculuk ücretini kim öder? Arabulucular ne kadar kazanır? Arabuluculuk ücreti hesaplama nasıl yapılır? Arabuluculuk Ücreti 2018 yılında ne kadar? gibi sorulara cevap bulmaya çalışalım. 

30 Aralık ‘da Resmi Gazete ‘de yayınlanan yönetmelik ile 2018 Arabuluculuk ücretleri açıklandı. Arabuluculuk 2018 Ücret Listesi ve süreç ile ilgili detaylara ekli duyurudan faydalanabilir siniz. Hukuki süreçte yaşanan olumsuz durumlarda uyuşmazlıkları gidermek amacıyla tasarlanan bu süreçte Arabuluculuk görevini üstlenen personeller ile aklınıza takılan sorular ve 2018 Araculuculuk ücretleri konusunda bilgi vereceğiz.

Arabuluculuk Nedir? Arabuluculuk Ücreti Sorunlarında Hangi Oran Dikkate Alınır?

Arabuluculuk, hukuki uyuşmazlıklarda arayı düzeltmek amacıyla taraflar ile görüşen ve süreci olumlu hale getiren personel olarak adlandırılabilir. Bu işlem karşılığı bir arabuluculuk ücreti tahsis edilmekte olup, Resmi Gazete ‘ de yayınlandı. Belirtilen bu ücret üzerinde ekstra arabuluculuk ücreti tahsilat yapılamamakta olup bu tarz bir sözleşme olması durumunda geçersiz sayılacaktır. Aşağıda belirttiğimiz Arabuluculuk ücreti 2018 listesinin dışında farklı bir tutar tahsil edilemeyecektir.

Arabuluculuk hukuk uyuşmazlıklarında çözümleme aşamasında uyuşmazlık yaşanan taraflar arasında geçerli olan bir ücret sözleşmesi yapılmaması durumunda ve alınacak ücret konusunda sorun yaşanması durumunda,  07/06/2012 tarihli ve 6325 sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu, 26/1/2013 tarihli ve 28540 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu Yönetmeliği ve bu Tarife hükümlerine göre uygulanmaktadır.

Arabuluculuk Ücreti Nedir? Hangi Durumlarda Doğar?

Arabuluculuk ücreti, taraflar arasından yaşanan uyuşmazlık durumlarında sorunu çözüme kavuşturmak adına arabuluculuk faaliyetini yürütenlerin siciline kayıtlı olan kişinin verdiği emek ve mesaisi kapsamında uyuşmazlık yaşayan taraflar tarafından yapılacak maddi ödemeye denilmektedir. Arabuluculuk ücreti dışında süreç boyunca düzenlenen evrak gibi diğer işlemler için ekstra ücret tahsil edilememekte olup yönetmelikte belirtilmektedir.

BUNUNLA İLGİLİ:  Enes Ünal Hollanda ikinci lig takım Nac Breda yolunda

Arabuluculuk işlemi için taraflardan peşin ücret yada masraf talep edilebilmekte olup, bu bedel arabuluculuk işi sonrası alınması gereken bedel üzerinden düşülür. Arabuluculuk işinin başlamaması durumunda peşin alınan bu bedel iade edilmeyecektir. Arabuluculuk işinde belirli kişiler adına aracılık yapmak yada belli başlı kişileri tavsiye etme durumunda bunun için ücret tahsil edemez. Bu anlamda gelen talepler yasa gereği hükümsüz olacaktır.

Birden fazla arabulucu olması durumunda nasıl ücret ödenir? Aynı sorun için birden fazla arabulucu olması durumunda aşağıda belirtilen tarifeler gereği her birinci kısımda belirtilen hallerde her arabulucuya ayrı ayrı ödeme yapılır. Fakat ikinci kısımda belirtilen durumların oluşması durumunda belirtilen oran tüm arabuluculara eşit olarak bölünmektedir.

arabuluculuk ucret tarifesi 2018, arabulucuk komisyon odeme oranlari 2018, arabulucuk ucretleri 2018
Arabuluculuk Ücreti 2018

Arabuluculuk İptali halinde ödeme yapılır mı?

Arabuluculuk faaliyetinin başlamasını takip eden süreçte tarafların bir araya gelerek anlaşmaya varması yada taraflara danışma işlemi sonrası arabuluculuk işlemlerinin daha fazla uzatılmamasına arabulucu tarafından karar verilmesi halinde yada taraflardan bir tanesinin arabuluculuk işinden çekilmesi durumunda yada birinin ölümü, iflas gibi durumlarda arabuluculuk faaliyeti sona erse de ekli tabloda belirtilen arabuluculuk ücreti ödenmek zorundadır.

Arabuluculuk süreci başladıktan sonra, uyuşmazlığın bu süreçte arabuluculuğa uygun olmadığı durumu ortaya çıkar ve bu süreçte aracbuluculuk faaliyeti sonlandırılır ise, sonradan oluşan bu durum karşısında arabulucunun bir kusuru olmaması halinde, arabulucu faaliyetini yürüten arabulucu tarifede belirtilen ücreti almaya hak kazanır.

Bunların dışında ek olarak uyuşmazlık durumu, arabuluculuk süreci devam ederken, arabuluculuk faaliyetinin konusuz kalması, feragat, yada sulh gibi arabuluculuk dışında kalan yöntemler ile giderilmesi durumunda da tabloda belirtilen ücret ödenmek zorundadır. Yeni bir uyuşmazlıkta arabuluculuk ücreti doğar mı? Evet bir sorun giderilmeye çalışılırken yeni uyuşmazlık ortaya çıkması durumunda bunun içinde ücret ödenmek zorundadır.

BUNUNLA İLGİLİ:  Fenerbahçe Konya da ağır yaralı

Arabuluculuk Konusu Para Değilse Ücret Ödenir Mi?

Arabuluculuk işlemi konusu para değil ise yani parasal değeri olmayan hukuki uyuşmazlıklar ise ödenecek arabuluculuk ücreti ekteki tarifelerin birinci kısmında belirtilen rakamlara göre ödeme yapılmaktadır. Konusu para olan uyuşmazlıklarda ücret nasıl hesaplanır? Parasal değeri olan uyuşmazlıklarda, arabuluculuk ücreti tarifesindeki ikinci kısımda belirtilen rakamlara göre tahsil edilir.

Fakat arabuluculuğun konusu para dahi olsa, arabulucu istemesi durumunda tarifedeki birinci kısımdaki rakamlara göre ödeme alabilir. Listede belirtilmeyen arabuluculuk faaliyetlerinde arabuluculuk ücreti 2018 listesinde belirtilen birinci kısımdaki rakamlar dikkate alınır. Arabuluculuk ücreti tahsilatı için sürecin uzaması durumunda, faaliyetin sonlandırıldığı tarih itibari ile yürürlükte olan rakamlar uygulanır. Bu tarife 01.01.2018 tarihi itibari ile geçerli olacaktır.

Arabuluculuk Ücreti 2018 Tarifesi Detayları

 

arabuluculuk ucret tarifesi 2018

arabuluculuk ucret fiyatlari 2018

arabuluculuk ucret tarifeleri 2018
Arabuluculuk Ücret Tarifesi 2018

2018 arabulucuya odenen ucret yuzdelik

2018 arabulucuya odenen ucret yuzde oran
2018 Arabuluculuk Fiyatları
About Author

Finansçı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir