17 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Atm’den para yatırma masrafı çıkar mı?

Atm’den para yatırma masrafı çıkar mı?

Atm’den para yatırma masrafı çıkar mı?

Son dönemde Banka şubelerinde artan masraf kalemlerinden dolayı Tüketici artık işlemlerini Atm’ lerden gerçekleştirmeye başladı.Bunun nedeni hala şubelerden işlemlerini gerçekleştiren büyük bir kitle mevcut olduğu için Banka’da bize vakit ayırabilecek bir personel olmayabiliyor. Bankalar eskisi gibi değiller, Atm ‘ lere iyi yatırımlar yapılıyor artık bazı bankalar kendi atm’ sini üreterek ülke gelişimine katkıda bulunmak istemiyorlar. Ama insanların alışa gelmiş olduğu alışkanlıklarını yenmesi zaman alabiliyor.

Atm para yatırma işleminde masraf alınıyor mu?

Müşterileri atm ‘lere yönlendirirken bazı artılar sunmalısınız ki atm’den işlem yapabilmesi için istekli olmalılar. Geçmişe yönelik işlemleri hatırladığımızda atm yatırma işlemlerinden bazı bankalar masraf alabiliyorlardı. Şu anki yapıda da masraf alabilmek için Bankalar ellerinden geleni yapıyorlar aslında. Atm kartınız ile beraber yatırmanız halinde şifre bilgisini girdiğiniz için hesap sahibi olduğunuzu Banka teyit ettiği için masraf bakiyesi yansıtmaz. Ama farklı bir kişinin işlem yapması durumunda hesap sahibi olmadığını teyit ettiği için işlem karşısında masraf olarak yansıtabilir.

Atm ‘den para yatırırken masraf alınmaması için neler yapabilirim?

Atm kart ile yatırma işlemi yapmanız halinde hesap sahibi olduğunuz için Tüketici’ye masraf yansıtılmaz. Bunun yanında farklı bir çok işlemi gerçekleştirebildiğiniz için Atm kullanımı son dönemde fazlasıyla artmış olarak gözüküyor. Masraf alınması durumunda da atm ‘den tüketiciye bilgilendirme mesajları gösterim yapılmaktadır. 

Atm’den kartsız para yatırma işlemlerinde masraf var mı?

Bazı bankalar kartsız yatırma işlemlerinde yatıran kişi bilgilerini alarak karşılaştırıyor. Sonra sistemdeki cep telefonunuza onay maili geliyor.Bu bilgiyi de girmeniz durumunda masrafsız bir şekilde para yatırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Hesap sahibi olmadığınız durumlarda masraf ödemek durumunda kalabilir siniz. Bankalar bu anlamda masraf alabilmek için kişisel bir kaç ayırt edici bilgileri girmeniz konusunda yönlendirecektir.

BUNUNLA İLGİLİ:  Ağustos 2018 Kira Artış Oranı Ne Kadar?

Bankalar 3. şahıs para yatırma işlemlerinde masraf tahsil edebilmektedir. 3.şahıs para yatırma işlemlerinde masrafsız olan Kuveyttürk Bankası olup, diğer bankaların masrafları ile ilgili alternatif yazımız faydalı olabilir.

 

İlginizi çekebilecek alternatif yazılarımız;

 

About Author

Finansçı

9 Comments

  • mesela Ziraat başka birinin adına atmden para yatırırken 5 lira ücret almaya başladı

  • Ben Akbankdan kartsız para yatırmıştım bir ücret almamıştı. Bankaya göre değişiyor sanırım.

  • bankalar tıpkı ortak kullanım noktasında mutabık oldukları gibi şu atm işlemleri ücretlerinde de mutabık olsa ne güzel olurdu

  • Hesap sahibi olmadığınız durumlarda masraf ödemek DURUMU ÇOK CAN SIKICI OLUYOR

  • ATM’den ATM’ye değişen oranlar gerçektende uçurum gibi.ATM’den para yatırma işlemi için 5TL isteyen bankalar var

  • aslında atmlerin ortak olması gerekir her banka ayrı ayrı koymayacak devlet yönetecek bu işi işin doğrusu bu

  • atm işleri kolaylaştırıyor ama bazı bankalar yüksek ücretler alıyor

  • bankadan bankaya değişiyor bu durum bazı bankalar alıyor bazı bankalar almıyor.. resmen hava parası..

  • ben şu atm işlemlerinden para ve masraf kesintilerine şaşıyorum arkadaş eleman ücret ödemiyorsun masraf yok ancak neyin parasını alıyorsun anlamıyorum.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir