Atm’den para yatırma masrafı çıkar mı?

Atm’den para yatırma masrafı çıkar mı?

Son dönemde Banka şubelerinde artan masraf kalemlerinden dolayı Tüketici artık işlemlerini Atm’ lerden gerçekleştirmeye başladı.Bunun nedeni hala şubelerden işlemlerini gerçekleştiren büyük bir kitle mevcut olduğu için Banka’da bize vakit ayırabilecek bir personel olmayabiliyor. Bankalar eskisi gibi değiller, Atm ‘ lere iyi yatırımlar yapılıyor artık bazı bankalar kendi atm’ sini üreterek ülke gelişimine katkıda bulunmak istemiyorlar. Ama insanların alışa gelmiş olduğu alışkanlıklarını yenmesi zaman alabiliyor.

Atm para yatırma işleminde masraf alınıyor mu?

Müşterileri atm ‘lere yönlendirirken bazı artılar sunmalısınız ki atm’den işlem yapabilmesi için istekli olmalılar. Geçmişe yönelik işlemleri hatırladığımızda atm yatırma işlemlerinden bazı bankalar masraf alabiliyorlardı. Şu anki yapıda da masraf alabilmek için Bankalar ellerinden geleni yapıyorlar aslında. Atm kartınız ile beraber yatırmanız halinde şifre bilgisini girdiğiniz için hesap sahibi olduğunuzu Banka teyit ettiği için masraf bakiyesi yansıtmaz. Ama farklı bir kişinin işlem yapması durumunda hesap sahibi olmadığını teyit ettiği için işlem karşısında masraf olarak yansıtabilir.

Atm ‘den para yatırırken masraf alınmaması için neler yapabilirim?

Atm kart ile yatırma işlemi yapmanız halinde hesap sahibi olduğunuz için Tüketici’ye masraf yansıtılmaz. Bunun yanında farklı bir çok işlemi gerçekleştirebildiğiniz için Atm kullanımı son dönemde fazlasıyla artmış olarak gözüküyor. Masraf alınması durumunda da atm ‘den tüketiciye bilgilendirme mesajları gösterim yapılmaktadır. 

Atm’den kartsız para yatırma işlemlerinde masraf var mı?

Bazı bankalar kartsız yatırma işlemlerinde yatıran kişi bilgilerini alarak karşılaştırıyor. Sonra sistemdeki cep telefonunuza onay maili geliyor.Bu bilgiyi de girmeniz durumunda masrafsız bir şekilde para yatırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Hesap sahibi olmadığınız durumlarda masraf ödemek durumunda kalabilir siniz. Bankalar bu anlamda masraf alabilmek için kişisel bir kaç ayırt edici bilgileri girmeniz konusunda yönlendirecektir.

Bankalar 3. şahıs para yatırma işlemlerinde masraf tahsil edebilmektedir. 3.şahıs para yatırma işlemlerinde masrafsız olan Kuveyttürk Bankası olup, diğer bankaların masrafları ile ilgili alternatif yazımız faydalı olabilir.

 

İlginizi çekebilecek alternatif yazılarımız;

 

9 Yorumlar

  1. levent 21 Ekim 2015
  2. Can 6 Kasım 2015
  3. Arda 22 Kasım 2015
  4. SERGEN 30 Kasım 2015
  5. Saffet 7 Aralık 2015
  6. Mustafa ERCÜMENT 14 Aralık 2015
  7. aslan 22 Aralık 2015
  8. rabia 3 Ocak 2016
  9. bülent 15 Şubat 2016

Cevap Ver