Karşılıksız çek yaprak bedeli ne zamana kadar alınır?

Karşılıksız kaşesi vurulan çekin taahhüt bedeli ne zamana kadar alınabilir?

Elinizde bulunan firma çekinin karşılığı olmadığı için karşılıksız işlemi yapılmış olup düzeltme hakkı da kullanılmadı ve çek tutarı Bankanın ödemekle yükümlü olduğu tutarın altında ise yapılması gereken işlem çekin taahhüt bedelini yani çek tutarını tahsil etmek olacaktır.

Soruyu bir çak farklı sormak gerekir ise, karşılıksız işlemi yapılmış çekin yaprak bedelini ne kadar süre içinde alabilirim?, Çek Banka sorumluluk bedeli zaman aşımı süresi, Çek yaprak bedeli tahsil süresi ne kadar?, Bankanın çek yaprağı sorumluluğu zaman aşımı ne kadar?, Banka çek sorumluluk bedeli süresi ne kadar?, Karşılıksız çekte bankanın sorumluluk süresi ne kadar? gibi bir çok soruya cevap bulabilir siniz.

Elinizde bulunan çekin taahhüt bedeli yani yani yaprak bedelinin ödenebilmesi için çekin keşide tarihinden itibaren 10 yıllık sürenin dolmamış olması gerekmektedir. 01.01.2007 vadeli çek için karşılıksız işlemi yapılmış ise bu çekin taahhüt bedelini 01.01.2017 tarihine kadar çek tahsil edebilir siniz. Bankaların çek tahsil masrafları yazımız faydalı olabilir.

Fakat her çek için 10 yıllık süre geçerli olmayabilir. 6273 sayılı Kanun taslağı ile yapılan düzenleme sonrası Hamile yapılacak ödeme zorunlulukları elinizdeki çekin baskı türüne göre değişiklik gösterebilmektedir.

Çeklerin baskı türüne göre taahhüt bedeli ödeme süresi ne kadar?

 • Eğer çek üzerinde, çekin basım yapıldığı tarih yer almıyor ise bu çekleri 30.06.2018 tarihine kadar Bankaya ibraz ederek Bankanın ödemekle yükümlü olduğu tutarı tahsil edebilir siniz. Bu tarihe kadar Bankaya yaprak bedeli tahsilatı için ibraz edilmeyen çeklerin taahhüt bedeli ödenmeyecektir.
 • Eğer çek üzerinde, çekin basım tarihi yer alıyor ise bu çekleri basım tarihi itibariyle 5 yıl içinde Bankaya ibraz ederek Bankanın ödemekle yükümlü olduğu tutarı tahsil etmeniz gerekmektedir. 5 yıl içinde Bankaya ibraz edilmeyen çeklerin yaprak bedeli ödenmeyecektir.

İbraz süresi geçmiş ve karşılıksız olarak yazılmayan çekin taahhüt bedeli ödenir mi?

İbraz süresi içinde Bankaya tahsil amacı ile sorulmayan çekin yaprak bedelini tahsil etmek istediğiniz de alabilir misiniz? diye sorabilir siniz. Maalesef ibraz süresi geçtiği halde Bankaya ibraz edilen çekin karşılıksız olarak yazdırılması mümkün olmadığından Banka tarafından “ibraz süresi geçtiği için işlem yapılamamaktadır” kaşesi vurularak işlem sonlandırılır. Hal böyle olunca karşılıksız işlemi yapılamadığı için Bankanın ödemekle yükümlü olduğu tutarda tahsil edilemeyecektir.

Çek işlemleri mevzuat açısından çok detaya bağlı işleyen bir süreç olduğu için zaman aşımı sürelerine dikkat edilerek tahsil yöntemine gidilmesi gerekmektedir.Çek nasıl tahsil edilir? yazımız faydalı olabilir.

8 Yorumlar

 1. Nurettin özdemir 26 Aralık 2018
  • Finansçı 26 Aralık 2018
 2. murat aydın 28 Aralık 2018
  • Finansçı 31 Aralık 2018
 3. tarık 30 Nisan 2019
  • Finansçı 3 Mayıs 2019
 4. RAKIP ALPDÜNDAR 16 Ağustos 2019
  • Finansçı 22 Ağustos 2019

Cevap Ver