Vasi Para Çekme Limiti Ne Kadar? Ek Ödeme İçin Ne Yapılmalı?

Sağlık sebepleri, kısıtlılık yada vefat gibi sebepler ile ilgili kişi için Vasi ataması gerçekleşebiliyor. Bu süreç de kısıtlı adına açılan Banka hesabında Vasi ‘ye Mahkeme tarafından belirli şekilde yetkilendirme yapılır. Vasinin bu anlamda sorumluluğu Banka tarafından verilen yetkiler ile sınırlıdır. Vasi belgesinde verilen yetkilerin dışında vasinin ekstra yetkisi olmaz.

Vasi olarak atanan kişi de hali ile hangi işlemlere yetkisi olduğunu, vasi ne kadar para çekebilir? Hangi işlemler için bankadan ek yetki belgesi talep edilir? Vasi kararı ile verilen yetkiler kısıtlının işlemlerini yapmaya yeterli mi? gibi bir çok soru duyabiliriz. Bir çok Bankada kullanılan vasi para çekme limiti konusunda sizler için bilgi vermeye çalışacağız. Vasi işlemleri ile ilgili yukarıda linkini verdiğimizden makaleden tüketici sorularına ait cevapları kontrol edebilir siniz.

Vasi Para Çekme Limiti Ne Kadar?

Resmi Gazete ‘de yayınlanan yönetmelik 24. madde gereği Vesayet altındaki kişiye ait paralar, faiz getirmek üzere milli bir bankada bu kişi adına açılan bir hesaba yatırılır veya Hazine tarafından çıkarılan menkul kıymetlere çevrilir. Vesayet makamı bu hesaptan kime ve ne kadar ödeme yapılacağı hakkında Bankaya bildirir olarak belirtilmektedir.

Bankalar arasında değişkenlik göstermekle birlikte bir çok Bankadaki uygulamada Vasi tarafından yapılabilecek işlemde 10.000 TL sınır bulunmaktadır. Maaş ödeme vs işlemlerinin dışında tek kalemde yada bir kaç kalemde hesaptan yapılacak para çekme işlemlerinde 10.000 TL sınır mevcuttur. Ama bunun dışında emekli maaşı çekmek için herhangi bir sınır bulunmamaktadır. Diğer çekim işlemlerinde mahkeme kararı olmadan 10.000 TL üzeri para çekme işlemlerine Banka tarafından onay verilmeyecektir.

Örnek ile açıklamak gerekir ise, 3.000 TL emekli maaşı olan bir vatandaş yılda 36.000 TL para çekme işlemi yapabilmektedir. Fakat hesapta emekli maaşının dışında 15.000 TL olması durumunda vasi olarak atanan kişi bu hesaptaki 10.000 TL ‘yi çekme ile yetkilidir. O yüzden bir kaç işlem de yada tek işlem de olsa da yapabileceğiniz nakit çekim tutarı 10.000 TL ‘dir. Vasi para çekme limiti belirttiğimiz şartlar için geçerlidir.

Vasi Vadeli Hesaptan Para Çekebilir Mi?

Vasi kısıtlı adına yapılan işlemlerde verilen yetki dahilinde işlem yapabilir. Fakat vasi, kısıtlı vadeli hesabından, para sınırlaması olmaksızın hiç bir şekilde para çekme işlemi yapılamaz. Kısıtlı vadeli hesabından vasinin para çekebilmesi için mahkeme kararı olması gerekmektedir. O yüzden vasinin, kısıtlı hesabındaki yetkisi mahkeme tarafından verilen yetkide belirtildiği şekilde yapılabilir. Vasi kararında para çekme işlemi için yetki verilmemiş ise para çekme işlemi de gerçekleştirilemez.

Vasi İşlem Yetkileri ile Soru Cevaplar

Vasi tarafından yapılan işlemleri soru cevaplar ile açıklamaya çalışalım. Kısıtlı adına yapılan işlemlerde Vasi borçlandırıcı işlem yapabilir mi? Kısıtlı hesabından otomatik ödeme işlemi girişi yapılabilir mi? Vasi İnternet Bankacılığı alabilir mi? Vasi kredi çekebilir mi? Vasi Bankada hesap açabilir mi? Atm kartı vasiye teslim edilebilir mi?

  • Kısıtlı adına verilen Atm kartı Vasi ‘ye teslim edilebilir mi? Vasilik süresi 2 yıl geçerli olup bu süre içerisinde kısıtlı adına çıkarılan Atm kartı vasi ‘ye teslim edilebilir.
  • Kısıtlı adına otomatik ödeme girişleri Vasi tarafından yapılabilir mi? Bu işlem için mahkemeden ekstra yetkisi gerekmez. Otomatik ödemeler su, elektrik, doğalgaz ve telefon ile sınırlıdır. Bunun dışından yüksek tutarlı ödeme olması durumunda Banka onayı gerekebilir.

vasi para cekme limiti

  • Kısıtlı adına internet bankacılığı girişi Vasi tarafından yapılabilir mi? İnternet bankacılığı yetkisi için mahkemenin onayı gerekmekte olup vasinin talebi ile internet bankacılığı verilmez.
  • Vasi, kısıtlı adına kredi, kmh, kredi kartı alabilir mi? Vasi tarafından kısıtlı adına yapılacak borçlandırıcı işlem için mahkeme onayı gerekmektedir.
  • Vasi, kısıtlı adına emekli promosyonu alabilir mi? Vasi, kısıtlı adına yapılacak maaş devrinde emekli promosyonunu çekebilir.
  • Vasi, kısıtlı adına Bankada hesap açabilir mi? Vasi, kısıtlı adına vasilik kararı ile Banka hesabı açabilir. Banka tarafından verilen sözleşmeleri imzalayabilir. Vadesiz hesabı kapatabilir yada hesabı devir talebi girebilir.

Cevap Ver