12 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Yatırım Hesabı Nedir? Nasıl Açılır? Nasıl Kapatılır?

Yatırım Hesabı Nedir? Nasıl Açılır? Nasıl Kapatılır?

Yatırım hesabı nedir? Hisse senedi, Yatırım fonu, Özel sektör tahvilleri, Borsa yatırım fonu, Viop, Bono, Eurobond, Trade Online, Türev Ürünler kapsamında Varant piyasası gibi bir çok yatırım ürününü kullanabilmeniz için açılması gereken bir hesap olarak nitelendirilebilir. Yatırım hesabı, Bankaların iştirakleri olan yatırım şirketlerinde açılabilirken diğer yatırım şirketlerinde de açılabilmektedir. 

Yatırım hesabı nedir? konusunu açıkladıktan sonra nasıl açılır? ve sonrasında nasıl kapatılır? bu konular dahilinde açıklamaya çalışalım. Altın hesabı. döviz al-sat gibi işlemlerde özellikle yatırım hesabı zorunlu değil iken diğer kapsamlı yatırım ürünlerini kullanmadan önce Bankalar yada yatırım şirketleri tarafından yatırım hesabı açılması talep edilmektedir.

Yatırım Hesabı Nasıl Açılır?

Biraz önce açıklamaya çalıştığımız üzere bir çok yatırım ürününü kullanabilmek için yatırım hesabı açılması gerekmektedir. Bu işlem için Bankada açık olan hesabınızda takip edebileceğiniz, Bankaların iştirakleri konumunda olan yatırım şirketlerinde yada özel yatırım şirketlerinde yatırım hesabı açabilir siniz. Yatırım hesabı açmak için özellikle talep edilen evraklar mevcut değildir. Yatırım hesabının açılabilmesi yatırım şirketine ait sözleşmelere imza alınması yeterli olacaktır.

Yatırım hesabı açılışında hangi evraklar alınır? Yatırım hesap açılışında ileride olası sorunları giderebilmek adına yatırım şirketi tarafından yapılan işlemlerin bilginiz dahilinde gerçekleştiğini belirten yada kar ve zarar konusunda kararların size ait olduğu, yatırım portföyünüzün saklanması gibi bir çok temel evrağa imza alınmaktadır. Açıkçası ileride ben bunun risklerini bilmiyordum nasıl zarar ettim dediğinizde ilgili yatırım şirketleri bu ürünleri bildiğinizi riski de aynı şekilde kabullendiğinize dair sözleşmeler burada diyebilirler. 

İlgili evraklar imzalandıktan sonra yatırım tarafında gerekli alt yapının sağlanacağı yatırım hesabı açılışı gerçekleştirilir. Tekrar üzerinden geçmek gerekir ise ilgili yatırım şirketine ait sözleşmelerin imzalanması, bu sözleşmelere okudum anladım gibi el yazınızla açıklamalar belirterek imzalamanız gerekmektedir. Dediğim gibi yatırım şirketi ile itilaf yaşanması durumunda sözleşmeleri okuduğunuzu ve konuya fazlasıyla hakim olduğunuzu belirtmiş oluyorsunuz.

BUNUNLA İLGİLİ:  Kuzeyin soğuk denizlerinden Ayasofya 'ya...Vikingler...

En iyi yatırım hesabı hangi Bankada?

Bu soruya net bir cevap vermek ne kadar doğru olabilir bunu söylemek zor. Neredeyse her Bankanın bir yatırım şirketi var ve hepsinin artıları ve eksileri mevcut. Ama tabi halka arz işlemleri olsun, yatırım ürünlerinin karlılığı olsun, müşteriye verdiği güven duygusu gibi bir çok kriter bu anlamda en iyi yatırım şirketini seçmenizde faydalı olacaktır. Bir kaç örnek vermek gerekirse; İşyatırım, Deniz yatırım, Garanti Yatırım gibi bir kaç şirket ismini söyleyebiliriz. 

Tabi alternatif bir çok şirket de tüketici memnuniyeti anlamında kullanıcılarına hizmet vermektedir. Bunlara örnek Yapı Kredi yatırım hesabı,Halkbank yatırım hesabı, Akbank yatırım hesabı, Ziraat yatırım hesabı gibi bir çok yatırım şirketi Bankalar ile ortak çalışmalar ile hizmetlerini en üst seviyelere taşıyabilmektedir. Aracı Kurum seçerken Spk Lisansı olan firmalardan seçim yapmanızı öneririz.

Tabi güvenilir şirketlerin yanında banka borsa komisyon oranları da ödeyeceğiniz komisyon oranlarında etkili olmaktadır. Borsa en az komisyon alan bankayı tercih etmeniz size maksimum fayda sağlayacaktır. Hisse senedi işlemi yapacak olanlar için en iyi borsa dealerları hangi bankada bunu forumlardan takip edebilir siniz. Bu bilgiler ışığında yapacağınız araştırma ile en iyi yatırım hesabı hangi bankada konusunda fikir sahibi olabilir siniz.

Yatırım hesabında hangi işlemler yapılabilir?

Yatırım hesabının tanımında da belirttiğimiz üzere öncelikli olarak Hisse senedi diyebiliriz. Sonrasında diğer yatırım ürünleri Varant, eurobond, yatırım fonu, tahviller ve bir çok türev ürünlerin alış satışını yatırım hesabı bünyesinde gerçekleştirebilir siniz. Tabi yatırım hesabının açılması sonrası tüketici tarafından ödenen ücretlerde mevcuttur.

Aracı Kurumların hisse senedi alış satış komisyonlarından biraz bahsettik buna ek olarak satın aldığınız portföyünüzün saklanması işlemi neticesinde mkk ücreti altında saklama ücreti ödemek durumunda kalırsınız. Açmış olduğunuz yatırım hesabınız yada hesaplarınıza ait portföy detayına e-devlet aracılığı ile ulaşarak kontrollerinizi sağlayabilir siniz.

BUNUNLA İLGİLİ:  En ucuz alabileceğim otomatik vites araba hangisi?

Yatırım hesabı devir edilir mi? Yatırım hesabı farklı Aracı Kuruma aktarılır mı?

Yatırım hesabında portföy varken komisyon oranlarından yada farklı sebep ile Aracı Kurum değişiklik taleplerinde aracı kuruma hitaben yazılacak talimat ile portföyünüz ile beraber aktarım talep ettiğiniz farklı kuruma aktarılır. Vereceğiniz talimata istinaden gerekli kontroller yapıldıktan sonra operasyonel işlem ile potyföy aktarımı gerçekleştirilir.

Yatırım hesabı nasıl kapatılır?

Yaptığınız yatırımlardan kazanç sağlayamadınız yada daha farklı yatırımlara yönelmek üzere iken yatırım hesabı kapama işlemi nasıl yapılır? diye düşünebilir siniz. Yatırım hesabı açılışı kapamaya göre çok daha basit olup, yatırım hesabı kapama için biraz daha fazla efor sarf edebilir siniz. Şöyle ki yatırım hesabını kapatmak istediğiniz de portföy detayınız da herhangi bir ürün mevcut ise kapama yapılamayabilir. 

Daha açıklayıcı olmak gerekir ise daha önceden aldığınız ve henüz satmadığınız bir yatırım ürünü mevcut ise kapama işlemi gerçekleştirilemez. Öncelikle bu yatırımınızı satarak karşılığını yatırım hesabından vadesiz hesaba aktarımının yapılması gerekmektedir. Bazen bu yatırımlarınızı satamayabilir siniz, şöyle ki almış olduğunuz hisse senedinin sermaye arttırım işlemi gerçekleşebilir yada temettü ödemesi sonrası yatırım hesabınızda satışı mümkün olmayan 1 lot diye tabir edilen bir pay hisse senedinden daha küçük paylar olabilir.

0,40 lot XYZ hisse senedinin portföyünüzde olması durumunda sistem bu ufak hisse senedi payının satışına izin vermeyecektir. Bu gibi durumlar da yatırım hesabı kapatılması talep ediliyor ise yatırım hesabınızdaki ufak bedellerin ilgili aracı kurumun küsürat hesaplarına aktarılması gerekebilir. Satışını yapamadığınız ürünleri portföyünüzden çıkararak yatırım hesabı kapama konusunda bir adım daha ileriye gidersiniz.

Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra aracı kurum dealerları aracılığı ile portföyünüzde herhangi bir yatırım ürünü olmadığına dair mutabakat imzalanır. İleride yaşanabilecek olumsuz durumlara istinaden portföyünüz de herhangi bir ürün olmadığını yazılı olarak da teyit etmeniz gerekecektir. Sonrasında Aracı Kurum tarafından talep edilecek kapama talimatlarını tamamlayarak ilgili ekiplere ileterek yatırım hesabı kapama işlemi gerçekleştirilir. 

BUNUNLA İLGİLİ:  İşte benim stilim Allstar yarışmasını kim kazandı?

Yatırım hesabı kapama için gerekli talimat örnekleri ektedir.

 

hisse senedi hesabı kapama talimatı,araci kurum kapama formu,araci kurum kapama dilekcesi
Aracı Kurum Yatırım Hesabı Kapama Talimatı

 

nin kusurat hesabina aktarilmasi talimati,kusurat hesabina aktarim formu,kusurat hesabina aktarim dilekcesi
Yatırım Hesabındaki ufak payların küsürat hesabına aktarım talimatı

 

hisse senedi hesabi kapama talimati,banka yatirim hesabi kapama formu,yatirim hesabi kapama dilekcesi
Yatırım hesabı kapama talimatı
About Author

Finansçı

3 Comments

  • Yatırım hesabi açmakta fayda var. Bunun tüketiciye bir maliyeti yok olarak anlıyorum herhangi bir işlem yapılmadıkça. İhtiyaç oldugunda yatırım hesabi açmak için bankaya gitmek gerekir aksi takdirde.

  • Yatirim yapmak için ekstra yatırım hesabi acmaya ne gerek var anlamadım. Bankada hesabın var yaz sözleşmeye diğer maddeleri ikide bir banka yada gelmeyelim.

  • Bana borsa için tüyo gelmişti internet sitesinden almaya çalıştım hemen yatırım hesabi acmalisiniz demişti. O zaman bankadan yeni evraklar imzalamam gerekiyor anladığım kadarıyla. İnternet bankaciligindan yatirim hesabi açmak için yetki verilmeli bence.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir