6 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Devlet Tahvili-Hazine Bonosu riskleri avantajları neler?

Devlet Tahvili-Hazine Bonosu riskleri avantajları neler?

Devlet Tahvili ve Hazine Bonosunun tüketiciye sağladığı avantajlar nelerdir? Hazine Bonosu ve Devlet Tahvili riskleri nelerdir?

Devlet Tahvili ve Hazine Bonosuna yatırım yapmak isteyen yatırımcıların merak ettikleri ve öğrenmek istediği Tüketiciye ne gibi avantajlar sağladığıdır. Hazine Bonosu yada Devlet Tahviline yatırım yapacak olanlar için sağlanan avantajlar hakkında bilgi vermeye çalışalım;

Devlet Tahvili ve Hazine Bonosu avantajları nelerdir?

 • Sabit getirili Devlet Tahvili ve sabit getirili Hazine Bonosunda vade bitiminde yatırımcı ne kadar kazanacağını bilir o yüzden ek bir işlem yapmaya gerek yoktur.
 • Vadesi henüz gelmeden paraya ihtiyaç duyulması durumunda nakde dönmek istediğinizde piyasada gerçekleşen fiyatlardan işlem yapabileceğiniz için daha çok kazanç yada daha fazla zarar edebilirsiniz.
 • Döviz cinsine bağlı veya Dövize Endeksli Devlet İç Borçlanma Senetleri, Eurobond ile kıyaslandığında vade olarak daha kısadır, kuponlu yada iskontolu şekilde ihraç edilebilir.
 • Kupon ödemesi olan tahvillerin, kupon ödeme günlerinde kupon faizleri, vade bitimindeyse son kupon ve anapara ödemeleri mevcut döviz cinsi ile gerçekleşir. Değişken yada sabit olabilen kupon faiz ödemeleri 3-6-12 aylık dönemlerde ödenir.
 • Dövize endeksli tahvillerde fiyatlamada mevcut güne kadar birikmiş olan kupon faizleri ve güncel döviz kuru kullanılmakta olup, döviz kurlarında gerçekleşecek değişimler bu tahviller üzerinde etkilidir.
 • Tüfe Endeksli Devlet Tahvillerinde yatırmış olduğunuz anapara satın alma gücü korunmakta olup, vade bitimine kadar gerçekleşen dönemin enflasyon rakamları değişse de getiri sabittir.
 • Tüfe Endeksli Devlet Tahvillerindeki ödemelerde, TÜİK tarafından açıklanan TÜFE rakamları kullanılmakta olup, Tahvilin itfa tarihindeki referans endeks ihraç tarihinde düşük dahi olsa vade boyunca deflasyon olsa da anapara garantisi mevcuttur.
 • Kupon ödemesinde ise, kupon ödeme günündeki referans endeks ihraç tarihinden yani satın alma tarihinde düşük de olsa Nominal değer olan 100 TL üzerinden Hazine’nin belirlediği oranın altında olmayacaktır.
BUNUNLA İLGİLİ:  Legoland İstanbul Giriş Ücreti

Hazine Bonosu – Devlet Tahvilinin riskleri nelerdir?

 • Devlet eliyle ihracı gerçekleştirilen Devlet Tahvili ve Hazine Bonolarında Faiz ve Anapara ödemeleri Devlet tarafından yapılmakta olup Ülkede moratoryum olması durumunda borçların geri ödenememesidir. Tabi böyle riskler Devlet arafından çıkarılan Hazine Bonosu ve Devlet Tahvillerinde çok düşük bir ihtimaldir. Örnek vermek gerekir ise Ülkemizde 1854 yılından bu zamana kadar böyle bir süreç gerçekleşmemiştir.
 • Piyasa faiz oranlarında yaşanacak değişim ile faiz oranları konusunda risk yaşanabilmekte olup, Piyasa da faiz oranlarında gerçekleşecek yükselmeler Borçlanma aracının değerini düşürebilir. Tabi tersi durumda piyasa faizlerinin düşmesi halinde Borçlanma aracının değerini arttırır. Faizlerin düşmesi durumunda Tahvil fiyatlarında yaşanabilecek artışlarda vade sonu beklenmeden daha yüksek fiyatlardan satış yapılabilir.
 • Ülke politikasında gerçekleşebilecek tutarsızlıklar Tahvil fiyatlarını olumsuz etkileyebilmekte olup, Para biriminde yaşanabilecek dalgalanmalar ve Ekonomik istikrarsızlık Tahvil fiyatlarına olumsuz yansıyabilir. 
About Author

Finansçı

4 Comments

 • Bonolar. risklidir mevduat güveli örnek imar bankası

 • hazine bonoları rislidir bankalar acıga satarlar bankaya el konulursa ödeme yapılmaz mevduat garanti altında

 • bonolarda mevduat gibi garanti yoktur

 • Ne bileyim ben bankanın acıga bono sattığını

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir