17 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Tüketici Hakem Heyeti ’nden paramı ne zaman alabilirim?

Tüketici Hakem Heyeti ’nden paramı ne zaman alabilirim?

Tüketici Hakem Heyeti ’nden paramı ne zaman alabilirim?

Tüketici hakem heyetine başvurarak daha önceden ödemiş olduğunuz dosya masraflarını almak için ilk yapmanız gereken Bankadan hesap ekstreniz ve dekontlarınızı almanız. Bankalardan bunları talep ettiğinizde de sizden bir masraf alıyorlar mümkünse bu masrafında dekontunu almayı unutmayın. Aldığınız dökümanlar ile Tüketici Hakem Heyetine başvurunuzu yapabilirsiniz tabi başvuru yapabilmeniz için tutar sınırlamaları var.

27.11.2014 tarihli ve 29188 sayılı resmi gazetede yayınlanan Tüketici Hakem Heyeti yönetmeliği 6. Maddesi gereği güncellenen tutarlar aşağıda belirtilmiştir.

– İlçe Tüketici Hakem Heyetleri için üst sınır 2.200 Türk lirası

– Büyükşehir statüsünde olan illerde İl tüketici Hakem Heyetleri için üst sınır 2.200-3.300 Türk lirası arası

– Büyükşehir statüsünde olmayan illerdeki il tüketici Hakem Heyetlerinin sınırı ise 3.300 Türk lirası

Yaptığınız başvuru bu limitler arasında ise başvurunuzu yaparak beklemeye geçiyorsunuz, bu sürenin ne kadar bekleyeceği meçhul. İlk başvuranlar belki kısa sürede bu bedelleri alabildiler fakat artış başvuru sayısı çok fazla olduğu için bu süreç fazlasıyla uzuyor. Bu süreç içinde Banka’dan evrak vs talebi kimin haklı, kimin haksız olduğuna karar veriliyor ve bir karara bağlanıyor.

Banka haklı olduğunu düşünürse karşı dava açarak bu bedeli ödememek için elinden geleni yapıyor ama yapacak bir şeyi olmadığını düşündüğü zaman karara razı oluyor. E-Devlet şifreniz var ise karar çıktıktan sonra tarafınıza buradan bildirim yapılıyor tabi ki Bankaya ’da iade etmesi gereken tutar konusunda yazılı bildirim yapılıyor. Banka’ya bildirim yapıldıktan sonra 15 gün içinde karşı dava vs açılmadığı takdirde size ödeme yapılması gerekiyor. Eğer bu tarih aralığında ödemeniz yapılmıyor ise elinizde mahkeme kararı olduğu için İcra yoluyla bu bedeli tahsil etme yetkiniz mevcut.

BUNUNLA İLGİLİ:  Çek Basım Tarihi Yazan Çeklerin Taahhüt Bedeli Ne Zamana Kadar Tahsil Edilir?

Banka zaten ilk başvurunuza ait ödemeyi masrafları ile birlikte ödeyeceğinden bu tarz bir ödeme yöntemine gitmek istemeyecektir. Çünkü icra yoluyla tahsil demek icra memurlarının yemek, taksi parasına kadar ödemesi anlamına geliyor. Belirtilen sürelerde tarafınıza ödeme yapılmaması durumunda Banka yetkilileri ile bir an önce irtibata geçerek nasıl aksiyon alacağınız konusunda bilgi vermelisiniz.

Son dönemde dosya masrafları, hesap işletim ücretleri, ipotek fek ücretleri, ekspertizi, kredi kartı aidatları vs bir çok masraf kaleminin iadesi için talepler geliyor. Kredi için başvurmanız halinde en ufak masraf tutarına kadar bu bakiyeye dahil ederek tahsil edebilirsiniz.

Bankalar da ekstra masraf kalemlerini ödememek adına artık müşteri ile antlaşma yöntemine gitmeye başladılar. Son dönemde Ziraat Bankasının iadeler konusunda Hakem Heyetine başvurmadan kendilerine başvurmaları halinde ödeme yapılacağı konusunda bir çok haber çıktı. Bu furyaya diğer bankalarda eşlik etmeye başladı kendi içlerinde bunların işleyişini kontrol ediyorlar.

Çok kısa süre sonra direk Bankalara başvurarak benden aldığın bu masrafın iadesini istiyorum diyebileceğiz gibi gözüküyor. Çünkü yasal düzenlemeler neticesinde Bankaların bizlerden aldıkları masraflar bir listeye tabi tutuldu kredi tesis ücreti binde 5, ekspertiz ve ipotek ücretleri fatura tutarı kadar bizlere yansıtılabiliyor.

About Author

Finansçı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir