18 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Çek Hesapları

Çek Nasıl Tahsil Edebilirim?

Çek Nasıl Tahsil Edebilirim?

Ticari Firma Çek Tahsilatı

Ticari firmalarda çek işlemleri, firmanın bankaya çek teslimi sonrası teminat ise istihbaratının yapılması tahsil ise direk sistem girişinin yapılması için Bankanın ilgili takas ekiplerine iletilir. Bireysel müşteriler için bankanın talep etmesi durumunda çekin neye istinaden alındığını ispat edebiliyor olması gerekebilir. Banka tarafından sistem girişlerinin yapılması durumunda çek vadesinde takastan ilgili banka müşterisine sordurulmaktadır.

Ödenmemesi durumunda karşılıksız vs kaşesi vurularak iadesi, ödenmesi durumunda çek bedelinin bir sonraki iş günü hesaba aktarılması ile işlem gerçekleştirilmiş olur.

Bireysel Çek Tahsilatı

Bireysel hesaplardan çek tahsil edilmek istendiğinde Bankalar çeki neye istinaden aldığınız konusunda bilgi talep edecektir. Bu sorulara vereceğiniz cevaplar Bankanın çeki tahsil alması konusunda etkin rol oynamaktadır.

Bireysel olarak takas yolu ile değil de elden tahsilatta mümkündür. Elinizdeki çek üzerinde hangi Banka yazıyor ise o bankanın herhangi bir şubesine giderek, çeki ciroladıktan sonra tahsil edebilirsiniz. Çekin karşılığı olmaması durumunda karşılıksız işlemi yaptırılabilir.

Çek Nasıl Tahsil Edilir Soru Cevap

Google aramalarında kullanıcılar tarafından en çok merak edilen soruları sizler için cevaplamaya çalışacağız;

 • Çek aldım nasıl tahsil edilir? Çek üzerinde ismi yazan bankanın herhangi bir şubesinden yada çalıştığınız bankaya teslim ederek takas yolu ile tahsil edebilirsiniz.
 • Çeki herkes tahsil edebilir mi? Çek isme yazılı ise o kişinin cirosu ile, hamiline yazılı ise herhangi bir kişinin cirosu ile tahsil edilebilir.
 • Çek aynı gün tahsil edilir mi? Eğer çekin vadesi çeki aldığınız gün olarak kesildiyse o gün tahsil edebilirsiniz. Fakat ileri bir tarih ise vadesinde tahsilat sağlanabilir.
 • Çek nakit tahsil edilir mi? Çekin bağlı bulunduğu bankadan nakit olarak tahsil edebilirsiniz.
 • Çekin arkası yazılırsa ne olur? Müşteri yasal süre içerisinde düzeltme hakkı ile çeki tekrar ödeyebilir. Fakat tahsilat sağlanamıyor ise hukuki yollar ile tahsilat yoluna gidilebilir.
 • Çek kaç gün içinde tahsil edilmelidir? Çek keşide edildiği şehirde tahsil edilecek ise 10 gün içinde, düzenlendiği yer dışında farklı bir yerde tahsil edilecek ise 1 ay içinde tahsil edilir.
 • Çeki kim tahsil edebilir? Çek isme yazılı ise o kişinin cirosu ile, hamiline yazılı ise herhangi bir kişinin cirosu ile tahsil edilebilir.
 • Çek saat kaça kadar ödenir? Takas yolu tahsil ediliyor ise en geç 16:30 civarlarına kadar. Bu saat dilimleri bankalara göre bazen değişebiliyor. Elden tahsilatlarda şube kapanana kadar.
 • Arkası yazılmayan çek icraya verilir mi? Ödeme için bankaya ibraz edilmemiş ise cirantalara müracaat edilemez, sadece keşideciye müracaat hakkı kalır.
 • Çek tahsil edilmezse ne olur? Karşılıksız işlemi yapılarak icra yolu ile tahsil edilme yoluna gidebilir.
 • Çek en geç ne zaman ödenir? Çekin düzenlendiği yerde ödenecek ise 10 gün, farklı yerde keşide edilmiş ise 30 gün, farklı kıtada keşide edilmiş ise 3 ay içerisinde ödenmelidir.
 • Çekin sağlam olup olmadığı nasıl anlaşılır? Findeks uygulaması üzerinden kare kod okutularak kontrol sağlanabilir.
 • Ödenmeyen çek nasıl tahsil edilir? Çek elinde olan kişi cirantalara yada çeki düzenleyen kişiden icra yoluna gidebilir.
 • Çek alırken nelere dikkat etmek gerekir? Çekin yanınızda imzalanmasına, imzalı geldi ise imzanın sahte olup olmadığına, vade tarihine, tutarın yazı ve rakamla uyumuna ve çeki aldığınız kişinin güvenilir olmasına.
 • Çekin arkası neden imzalanır? Çekin arkasına aval veren kişinin imzalaması durumunda çeki bir şekilde teminata almış olur. Bu durumda çeki elinde bulunduran kişi kendinden önceki cirantalara yada düzenleyen kişiden hak talep edebilir.
 • Yırtık çek ödenir mi? Çekin yırtılması durumunda çek zayi olacağından çek iptal davası açılması gerekmektedir.
BUNUNLA İLGİLİ:  Çekler ile ilgili yeni düzenleme geliyor.

Sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

About Author

Finansçı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir