15 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Datça da mutlaka gidilmesi gereken koy hangisi?

Datça da mutlaka gidilmesi gereken koy hangisi?

Tatilde Datça’da iseniz güzel koyları mutlaka ziyaret edeceksinizdir, peki Datça koyları hangileri? Hangi koy’u görmeden tatili bitirmemek gerekir?

Datça’da tatil planlayanlar için şimdiden güzel bir tatil geçireceklerini belirtsek yanlış olmaz sanırım. Datça diğer turizm şehirlerine göre daha bakir ve temiz bir tatil bölgesi. Datça mevcut yapısı gereği bir çok koyu bünyesinde barındıran bir tatil şehri. Tabi ulaşım o kadar kolay olmadığı her koy’a araç ile ulaşım mümkün olmayabiliyor ama tekne turları ile bu açığı da kapatabiliyor sunuz. Peki Datça ‘da kaç adet koy var bu koy ‘ları sizlere belirtmeye çalışalım.

 Datça’da kaç adet koy var? Datça koy’ları hangileridir?

Biraz öncede belirttiğimiz gibi Datça’da irili ufaklı bir çok koy var. Ege ve Akdeniz’e kıyısı olmasından dolayı iki bölgemizden de izler taşıyorlar.

Datça Ege Bölgesi koyları;

Alafakı, Alavara, Armonika, Ballıcabükü, Barkas, Boynuzcuk,Çakal, Çatı, Değirmenbükü, Eksera, Eski Liman, Gereme, Gerence, İnceburun, Knidos, Karaköy Gerence, Küçük Çakal, Küçük Çatı, Meriç, Mersincik, Murdala, Oturakçam, Poyraz Limanı, Yelimlik,Kargılı  ,

Datça Akdeniz Bölgesi koyları;

Akçabük, Armutlusu, Bağaltı, Bağlarözü, Balıkaşıran, Bülceğiz, Çiftlik koyu, Datça limanı, Domuzçukuru, Domuz ini, Gökliman, Günlükbükü, Güllük koyu, Hayıtbükü, Hurmalıbük, İnceburun koyu, İncirliğin, Kargı, Kara incir, Kargı, Kargılıbük, Kızılbük, Knidos Lmanı, Kurucabük, Kovanlık, Lindos, Palamutbükü, Sarıliman, Ovabükü şeklinde irili ufaklı koy’lar mevcut.

Datca palamutbuku
Palamütbükü Koyu

Datça’da en çok tercih edilen koy Palamütbükü desek yanlış olmaz. .Yazlık ve Apartların çok olması sahil şeridinin uzun olması bunda büyük etken. Palamutbükü daha çok Cafe, Restoran, Müzik yapan iş yerleri ile daha fazla aktivite olarak değerlendirildiğinde biraz daha ön plana çıkıyor. Tabi diğer Datça koyları gibi taşlık zemin olduğu için plaj ve denizde kum sevenler için olumsuz olarak değerlendirilebilir. Çok geç saate kalmadığınız sürece temiz ve güzel bir deniz imkanını bulabilir siniz.

BUNUNLA İLGİLİ:  Mayıs 2019 Kira Artışı Ne Kadar?

Datça’da mutlaka gidilmesi gereken koy hangisi?

Ovabükü ile yanyana olan Hayıtbükü koyunda deniz ve sahil kum olduğu için daha keyifli zaman geçirmenizi sağlayabilir. Çocuğu olan ailelerin daha çok kum olan kumsalları tercih etmesinden dolayı bu plaj çocuklu aileler için biraz daha ön plana çıkıyor. Neredeyse günü her saati dalgasız sakin bir denizi olan Hayıtbükü koyunda apart ve deniz kenarında restoranlar mevcut. Gün içinde yemeğinizi bu iş yerlerinde yemeniz halinde şezlong ve şemsiye parası ödemezsiniz. Aksi takdirde şezlong veya şemsiye için 10′ ar lira ödemeniz gerekecektir. Fiyatlar çok pahallı olmadığı için rahatça öğlen yemeğinizi yiyebilir siniz.

 

Hayıtbükü Koyu
Hayıtbükü Koyu

Pansiyon yada apart arayanlara deniz kenarındakiler için fiyatlar ise 150-200 TL arasında değişmekte olup sadece oda temini bu fiyata dahil. Tabi biraz daha arkada kalan apart ve pansiyonlar için fiyatlar biraz daha aşağı inebiliyor. 

 

 

About Author

Finansçı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir