Kredi Çekerken Hayat Sigortası Zorunlu mu?

Finansal Tüketici tarafından yapılmalı mı yoksa yapılmamalı mı diye tereddütte kaldığımız Kredi çekerken Hayat Sigortası zorunlu mu?

Finansal Tüketici tarafından İhtiyaç kredisi, Taşıt Kredisi, Konut kredisi kullandırımlarında Banka tarafından kredi riskini teminat altına almak adına Hayat Sigortası yapılmaktadır. Kredi hayat sigortası zorunlu mu? yada Kredi çekerken hayat sigortası zorunlu mu? sorularını yöneltebilir siniz. Hayat Sigortası bazı Bankalar tarafından zorunlu olarak belirtilmesine rağmen bazı Bankalar tarafından yapılmayabiliyor. Durum böyle olunca Finansal Tüketici tarafında soru işaretleri oluşmaktadır.

Hayat sigortası nedir? Hayat Sigortası fiyatları ne kadar?

Hayat sigortası, sigorta şirketleri tarafından belirlenen bir prim tutarı karşılığında sigortalının belirli bir sürede yada sözleşmedeki şartlar neticesinde hayatını kaybetmesi durumunda belirlenen kişilere yada varislere sigorta tutarının ödendiği bir sigortadır. Kredi için hayat sigorta fiyatları yaşa, çalıştığı işe, kredinin tutarına göre değişkenlik göstermektedir. Yaşı genç olan tüketicinin yaptırdığı kredi hayat sigortası fiyatı yaşlı olan bir tüketiciye göre çok daha uygun olacaktır. Hayat sigortası fiyatları konusunda bir rakam vermek tüketiciyi yanlış yönlendirebileceğinden fiyat belirtilmemiştir. 

kredi hayat sigortası zorunlumu

kredi için hayat sigortası

Kredi çekerken Hayat sigortası zorunlu mu? 

Konut kredisi, ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi kullandırımlarında Bankalar tarafından kredi riskini teminata almak için Hayat Sigortası yapılması gerektiği bildirilmektedir. Resmi Gazete‘ de yayınlanan ilgili yönetmelikte sigorta yaptırılması başlığı altında Finansal Tüketiciye Hayat sigortası yapılması zorunlu değildir olarak belirtilmektedir. Dask (Doğal Afet Sigortası) dışında zorunlu bir sigorta yoktur. Dask sigortası dışında kalan her sigorta kanunen zorunluluğu bulunmayan sigortalardır. Kredi ile ilişkili olarak konut kredilerinde Hayat sigortası ve Konut sigortası tüketicinin tercihine bırakılmaktadır. Fakat Banka ile yapılan kredi sözleşmesinde belirtilmesi halinde iki sözleşmede yapılabilir.

Tüketicinin ben Hayat sigortası yapmak istemiyorum seçeneği her zaman mevcut olmasına rağmen Banka tarafından kredi kullandırım şartı olarak sunulması durumunda tüketici mecburi olarak bu sigortaları yapmak zorunda kalabilmektedir. Banka ile hayat sigortası yapılmaması konusunda anlaşmaya varılması durumunda ise Tüketiciden hayat sigortası yapılmasını istemediğine dair müşteri talimatı alınmaktadır. Bunun sebebi kredi vadesi dolmadan, kredi kullanan kişinin vefat etmesi halinde kredi borcu varislerden tahsil edilmektedir. Son dönemde tüketici tarafından Bankalara sigorta yapılmadan neden kredi kullandırıldı gerekçesi ile açılan davalarda tüketici lehine karar çıkmasından dolayı Bankalar bu tarz bir önlem almaktadırlar. Hayat sigortasının yapılması konusunda Bankanın ısrarcı olması halinde ise tüketici krediden vaz geçmek durumunda kalabiliyor.

Tüketicinin onayı olmadan sigorta yapılabilir mi?

İlgili yönetmelik gereği tüketicinin yazılı onayı olmadan Bankalar tarafından sigorta yapılamaz. Bankalar kredi kullandırım evrakları ile beraber tüketiciye yapılacak sigorta poliçeleri içinde yazılı onay almaktadırlar. O yüzden kredi kullandırım evrakları imzalanırken sözleşme detayını okumanız bu konuda önem arz etmektedir.

Konut Kredisi kullandırımında hangi sigortalar yapılır?

Konut kredisinde hayat sigortası zorunlu mu? Konut kredisi kullandırımlarında biraz öncede belirttiğimiz gibi zorunlu olan tek poliçe Dask poliçesidir. Fakat tüketicinin yazılı onayına istinaden Konut poliçesi ve Hayat sigortası da yapılmaktadır. Dask, Konut ve Hayat sigortası poliçelerinin detayını belirtmek gerekir ise;

Dask Sigortası

Dask Sigortası Kredi riskini deprem sonrasında oluşabilecek,yangın ,infilak ve yer kayması sonrası doğabilecek maddi zararlar konusunda Doğal Afet Sigortaları Kurumu aracılığı ile belirlenmiş olan standart tutarlar riski teminata alan poliçedir. Yıllık olarak düzenlenmesi gereken poliçe olup kredi riski bitmediği sürece her yıl temdit edilerek yenilenmesi gerekmektedir.

Konut Sigortası

Konut Sigortası Kredi riskini doğal afetlere, yangına, teröre, hırsızlığa, grev ve kargaşa gibi risklere karşın, konutun inşa bedeli üzerinden talebiniz doğrultusunda teminata alınır. Poliçe yıllık olarak düzenlenmekte olup, kredi riski devam ettiği sürece her yıl yenilenmesi gerekmektedir.

Hayat Sigortası

Kredi borçlusunun vefatı yada sürekli maluliyet halinde seçilmiş olan tüm anapara riski yada azalan teminat şeklinde düzenlenerek yazılı talep ile teminata almaktadır. Kredi kullandırım esnasında vade boyunca kapsaması yada yıllık yenilenmek üzere tanzim edilebilir. Yıllık olarak belirtilmesi halinde kredi riski devam ettiği sürece yenilenmelidir.

Kredime ait sigorta poliçesini istediğim Sigorta şirketinden yapabilir miyim?

Biraz önce de belirttiğimiz üzere yazılı talebiniz olmaması durumunda adınıza sigorta poliçesi yapamaz. Fakat Banka ile hangi poliçelerin yapılacağına dair mutabakat sağlayarak kredi kullandırım evraklarında bunu belirtebilir siniz. Sigorta konusunda onay vermeniz durumunda farklı bir sigorta şirketinden yaptırmak istediğinizde Banka yaptırdığınız sigorta poliçesini kabul etme zorunluluğu vardır.

Kredimi erken kapattığımda sigorta ücretini iade alabilir miyim?

Yazılı uygunluğunuz eşliğinde yapılan sigortalarınız da, poliçede belirtilen prim tutarı yıllık sigorta tutarını belirttiğinden dolayı vade dolmadan kredi kapama işlemi yapılması durumunda sigorta şirketine kredi riskinizin kapatıldığını bu yüzden poliçe tutarının tarafınıza iadesini talep edebilir siniz. Poliçe Uzun vadeli poliçe yapıldı ise gerekli hesaplama yapılarak kalan vade için ödemiş olduğunuz tutarı hesabınıza iade edilir. 

İhtiyaç kredisi kullandırımında hangi sigortalar yapılır?

İhtiyaç kredisi çekmek istediğinizde de biraz önce belirttiğimiz kurallar geçerli olmaktadır. İhtiyaç kredisi hayat sigortası zorunlu mu?Banka sizin yazılı onayınızı alarak kredi sözleşmesinde bu detayı belirterek hayat sigortası yapabilir. İhtiyaç kredileri teminatsız olarak kullandırılsa da olası gelir düşüklüğü, yüksek borçlanma gibi durumlarda taşınabilir yada taşınamaz mal rehni teminat talep edilmesi halinde rehin edilen mal için sigorta yapılması talep edilebilir.

Taşıt kredisi kullandırımında hangi sigortalar yapılır?

Taşıt kredisinde hayat sigortası zorunlu mu? Taşıt kredisi kullandırımlarında da yazılı onayınızın bulunması halinde hayat sigortası yapılması kredi sözleşmesinde belirtilerek yapılabilir. Taşıt kredisi kullandırımında teminat olarak taşıt rehni olacağından bu teminatınızın sigorta yapılması konusunda da tüketici ile mutabakata varılarak kredi sözleşmesinde belirtilir. Taşıt için yapacağınız Kasko poliçesi için farklı sigorta şirketi tarafınızdan tercih edilebilmekte olup Dain Mürtehin Banka olacak şekilde getireceğiniz poliçeyi Banka kabul etmek zorundadır.

Yazımızda cevabını bulacağınız soruların üzerinden geçmek gerekir ise; Hayat Sigortası nedir?, İhtiyaç kredisi hayat sigortası zorunlu mu?, Tüketici kredisinde hayat sigortası zorunlu mu?, Ev kredisinde hayat sigortası zorunlu mu?, Bireysel kredide hayat sigortası zorunlu mu?, Konut kredisinde hayat sigortası zorunlu mu?, Kredi hayat sigortası zorunlu mu?, Kredi çekerken hayat sigortası zorunlu mu?, Hayat sigortası fiyatları?, Banka kredilerinde hayat sigortası zorunlu mu?, Krediye bağlı hayat sigortası gibi bir çok soruyu sizler için cevaplamaya çalıştık. Konu itibariyle ana fikre tekrar değinmek gerekir ise, Kredi için hayat sigortası zorunlu değildir !!

36 Yorumlar

 1. recep 4 Ekim 2016
 2. turgut 14 Ekim 2016
  • Finansçı 14 Ekim 2016
 3. hülya 10 Kasım 2016
 4. ugur 30 Kasım 2016
 5. faik 30 Kasım 2016
 6. Melis 30 Kasım 2016
 7. Meral 7 Aralık 2016
 8. Arda 19 Aralık 2016
 9. Baran 26 Aralık 2016
 10. Afşin 28 Aralık 2016
 11. Afşin 28 Aralık 2016
 12. Mahir 18 Ocak 2017
 13. Orhan 19 Ocak 2017
 14. Mehmet Mustafa TEKGÜZEL 23 Mart 2017
  • Finansçı 23 Mart 2017
 15. Fırat Özgür 10 Nisan 2017
  • Finansçı 11 Nisan 2017
 16. ibrahim 2 Ağustos 2017
  • Finansçı 3 Ağustos 2017
 17. Ömer 25 Eylül 2017
  • Finansçı 26 Eylül 2017
 18. REMZİ 8 Kasım 2017
 19. seo danışmanlığı 14 Kasım 2017
 20. Yakup 24 Aralık 2017
  • Finansçı 24 Aralık 2017
 21. Özgür 11 Ocak 2018
 22. Ali riza 27 Haziran 2018
  • Finansçı 27 Haziran 2018
 23. borhan 28 Temmuz 2018
 24. Semih 16 Ekim 2018
 25. Servet Akçagunay 6 Aralık 2018
 26. taner 6 Şubat 2019
  • Finansçı 10 Şubat 2019
 27. nuray kuşçu 3 Şubat 2021
  • Finansçı 7 Şubat 2021

Cevap Ver