Vefat eden yakınıma ait krediyi sigortadan nasıl kapatırım?

Vefat eden yakınınızın kullanmış olduğu kredi sigortadan nasıl kapatılır? Ölen kişinin kredisini sigorta nasıl kapatır?

Son zamanlarda sitemize gelen sorulara cevap olması adına bu önemli konuda bilgi vermeye çalışacağız. Kredilerin olmazsa olmazı sigortalar yolcu sıfatı dışında hava seyahatlerinde havada gerçekleşen ölümlerde yada 3 yıldan az yapılan poliçe sahibinin intiharı dışında çoğu ölüm sebebi ile ölüm tarihi itibari ile kalan kredi riskini kapatıyorlar. Ama vefat eden kişinin yakınlarının en çok sorun yaşadığı durum krediye sigorta yapılmadığı için kredi tutarını kendilerinin ödemek zorunda kalmaları.

Bu süreçte Bankalar ve sigorta şirketlerine bir çok davalar açılmakta olup, genelde tüketici lehine kararlar çıkabilmektedir. Tabi tüketicinin lehine çıkabilmesi için gerekli şartların sağlanmış olması önem arz ediyor.

Vefat eden kişinin kredisi için sigorta yapılmamış ne yapmalıyım?

Yeni mevzuat değişikliği ile artık kredisine sigorta yaptırmak istemeyenlerden bir forma imza alınıyor. Bunun sebebi vefat eden yakınları tarafından Bankalara açılan davalar ve yönetmelik değişikliği.  Normal şartlarda çoğu Bankada kredi kullandırımları teminat altına almak adına kredi riski kadar teminatlı hayat sigortası yada ferdi kaza poliçeleri yapılmakta.

Kredi kullananın vefatı sonrası mirasçılar kredi kullandırım esnasında neden sigorta yapılmadığı gerekçesi ile Bankalara dava açarak bu davaları kazanabiliyorlar. Fakat Bankanın elinde sigorta yapılmaması için tüketiciden alınan bir talimat mevcut ise o zaman çok şansınız olmayabilir. Sigorta yapılmamış ve tüketicinin yani yakınınızın sigorta yapılmamasına dair bir talebi yok ise bir avukat tutarak süreci takip etmenizi öneririm.

Vefat eden kişinin kredisine ait sigorta olduğu halde Sigorta şirketi ödeme yapmıyorsa?

Kredi riskinin kapatılması için Sigorta şirketi ödeme yapmıyorsa yada Banka ödeme yapmıyorsa bir kaç nedeni olabilir, bu nedenleri sıralamak gerekir ise;

 • Ferdi Kaza poliçesi yapıldı ise sadece kaza hallerinde ödeme yapıldığı için.
 • Yıllık Hayat sigortası yapılıp yenilemesi atlandığı için
 • Uzun süreli Hayat Sigortasında şüpheli ölümler sonrasında gerekli araştırmanın yapılması uzun sürdüğünden dolayı ödemeler gecikmiş olabilir.

Banka vefat sonrası krediyi kapatmıyor ve mirasçılardan para talep ediyorsa ne yapılmalı?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi öncelikli olarak Banka ‘ya giderek mirasçısı olduğunuz için krediye ait sözleşme ve diğer evrakları alarak kontrol etmenizde fayda var. Bazı durumlarda tüketiciden sigorta formuna imza alındığı halde sigorta yapılması atlamaları yada tutar yüksek çıktığı için sigorta yapılmaması gibi durumlar olabiliyor.

Geçmiş yıllarda sigorta tutarının yüksek çıkması durumunda kredi ile alakasız eşya sigortası, cüzdan sigortası gibi sigortalar yapılarak hayat sigortaları yapılamayabiliyordu. Sözleşmelerde sigorta yapılacağı belirtilmesine rağmen yapılmadı ve buna ait tüketicinin bir talebi yok ise bir avukat tutarak Bankadan ilgili tutarı talep edebilir siniz.

Vefat eden yakınınızın kredisi vefat sonrası ödeme yapılmadığı için takibe atılmış ne yapmalıyım?

Bu süreçte de yine bir avukat aracılığı ile işlem yapmanız faydanıza olacaktır. Veraset belgeler ile Bankaya bilgi verdiğiniz halde sigorta şirketi tarafından kredi kapatılmadı yada sigorta yapılmadığı için ilgili tutar sizden talep edildiği dönemde takibe yani avukata devir edilebilir. Aslında süreç hep aynı yere çıkıyor yukarıda da belirttiğimiz gibi evrak kontrolü, sigorta yapılmamış ve şartlar lehinize ise hukuki yollardan süreci takip edebilir siniz.

Fakat şartlar lehinize değil ise tüketici sigorta yapılmasını istemeyerek bunu imzalı talimat ile Bankaya ibraz etmiş ise, gecikme ve takip sürecinde mirasçıları olarak sizlere bilgi verildikten sonra çok fazla seçeneğiniz kalmıyor. Bu durumda Banka ile yada sözleşmeli avukatları ile anlaşma yoluna gidere borcu kısa sürede kapatabilir siniz. Yada Banka farklı ödeme seçenekleri ile gerekir ise yeni kredi kullandırımlar ile bu borcu ödemenize fayda sağlayacaktır.

Ölen kişinin kredisi ve kredi kartı borcu nasıl ödenecek konusunda ekteki yazımızda faydalı olabilir,

Ölen kişinin kredi ve kredi kartı borcu

Vefat eden kişinin Bankadaki parasını mirasçısı olarak nasıl alabilirim? yazımızı okumak için tıklayın

Vefat edenin parası Bankadan nasıl alınır?

 

 

12 Yorumlar

 1. Sare 15 Nisan 2016
 2. emin 16 Nisan 2016
 3. necmi 18 Nisan 2016
 4. Betül 20 Nisan 2016
 5. serkan avcı 29 Haziran 2016
  • Finansçı 29 Haziran 2016
 6. ayşenur 15 Şubat 2017
  • Finansçı 15 Şubat 2017
 7. Ahu 18 Mayıs 2017
  • Finansçı 18 Mayıs 2017
 8. Remzi 7 Eylül 2018
  • Finansçı 8 Eylül 2018

Cevap Ver