Kredi Kartı Aidatı Ödememek İçin Ne Yapmalı?

Hepimiz tarafından sıkça eleştirilen fakat bir türlü uzak kalamadığımız Kredi kartlarının aidatı ne zaman alınıyor? Kredi kartı aidatı ödememek için ne yapmalı?

Kredi kartları ile ilgili bir çok makale okumuşsunuzdur bu zamana kadar. Fakat ileteceğimiz bilgiler sonrası belki de bundan sonra kredi kartı aidatı ödemek zorunda kalmayabilir siniz. Herkes tarafından gereksiz bir ücret olarak düşünülen ve ödemek istemediğimiz kredi kartı aidatından nasıl kurtuluruz. Kredi Kartı ücreti vermemek için yapılabilecekler neler? bu makalemizde bu detaylara yer vereceğiz.

Kredi Kartı aidatı hesabımdan ne zaman alınır?

Kredi Kartı yıllık aidatı, kartınız ile gerçekleştirdiğiniz ilk borç işlemi sonrası 1 yıl içerisinden kredi kartınıza yansıtılır.Kullanmadığım kredi kartına aidat yansıtılır mı?diye soracak olursanız eğer, Banka tarafından size kredi kartı aidatı yansıtılmaz. Ayrıca kullanmayı bıraktığınız, 180 gün hareket görmeyen kredi kartınız hareketsiz kart olarak nitelendirildiğinden kredi kart ücreti yansıtılmaz.

Kredi Kartı aidatı alınması yasal mıdır?

Banka tarafından tahsis sürecinde imzalamış olduğunuz kredi kartı sözleşmesinde aidat alınacağına dair ibare bulunması durumunda kredi kartı ücreti yasal hale geliyor. 01.09.2013 tarihinden sonra kredi kartı alanlar için sözleşmede ne kadar aidat alınacağına kadar belirtilmektedir. Aidat artışlarında Tüfe oranının 1,2 katına kadar artış yapılabilmekte olup, tüketici bir önceki ekstrede bilgilendirilmek zorundadır. Kredi kartı taleplerinde bir çok sözleşmeyi imzaladığınızı düşünürsek bu detayı atlama şansınız çok yüksek.

Kredi Kartı aidatı ödememek için ne yapmalı?

Yazımızın başlığında da belirttiğimiz gibi en çok merak edilen konudan bahsetmeye çalışalım. Bankalar kullanmış olduğunuz Kredi Kartına aidat artışını yansıtmadan bir önceki ay hesap ekstrenizde aidat tutarını bildirmek zorundalar. Eğer kredi kartı ekstrenizde bu detayı fark etmeyerek son ödeme tarihinden sonra harcamalarınıza devam etmeniz halinde kart ücreti ödemek durumunda kalırsınız. Peki bir önceki ekstrenizde size bildirilen fakat henüz yansıtılmayan kredi kart aidatını ödememek için neler yapabilir siniz?

 • En çok kullandığımız ve bir çok Bankada geçerliliği olan yöntem, kartımı iptal etmek istiyorum diyerek kredi kartınıza yansıtılacak yada yansıtılan aidat tutarı kadar chip-bonus yüklenmesini sağlayabilir siniz.
 • Ekstrenizde yansıtılan aidat tutarını gördüğünüz anda Bankanızdan aynı limitlerde aidatı olmayan bir kart ile değiştirilmesini talep ederek aidat ödemekten kurtulabilir siniz. Harcamaya devam etmeniz halinde kart ücretini kabul etmiş sayılırsınız.
 • Kredi Kartınıza harcama taahhüdünde bulunarak yansıtılan kart ücreti kadar chip-bonus yüklenmesini sağlayabilir siniz.
 • Bankanın kampanyası varsa otomatik ödeme talimatı tanımlayarak kart ücreti muafiyetinde bulunabilir siniz.
 • Kart harcamalarının belirli bir tutarın üzerinde ise sadece çağrı merkezini aramanız iade edilmesi konusunda yeterli olacaktır.
 • Kredi kartı sözleşmesini imzalarken aidat tutarı kısmının üzerini çizerek imzalamanız durumunda bu masraf kalemine onay vermediğiniz için bu bedelin tahsilatı gerçekleştirilemez. Yada sözleşmeyi imzalarken kredi kartı ücreti ödemeyi kabul etmiyorum şeklinde yazarak imzalarsanız buda sizi kart ücreti ödeme sıkıntısından kurtarabilir. Tabi bu işlemleri yapmanız durumunda Banka tarafından size kredi kartı tahsis edilmeme ihtimali de mevcuttur.

Geçmişte ödediğim kredi kartı aidatlarını geri alabilir miyim?

Kredi Kartı aidatı Bankalar tarafından tahsil edilen bir masraf kalemi olduğu için Banka kendi insiyatifinde bu tutarı iade edebilir. Fakat kredi kartı aidatının iade edilmemesi durumunda Hakem Heyeti aracılığı ile iade alabilir miyim? diye sorabilir siniz. 3 Ekim 2014 tarihine kadar Hakem Heyetlerine yapılan masraf iadesi talepleri içinde talep edilmesi halinde kredi kartı aidatlarının iade konusunda bir çok karar çıktı.

BDDK, bu işi rayına oturtmak adına 3 Ekim 2014 tarihinde Finansal Tüketicilerden alınacak ücretlere ilişkin usül ve esaslar hakkında yönetmelik kapsamında Kredi Kartları ile ilgili bir çok yenilik getirdi. Yönetmelik tarihinden sonra verilen kredi kart sözleşmelerinde aidat ücretinin alınacağının belirtilmesi ve tüketicinin bu sözleşmeyi imzalamış olması şartıyla artık kredi kartı aidatı yasal olarak tahsil edilebilir bir hale getirildi. Bu tarih itibariyle alınmış olan aidat Banka tarafından iade edilmez ise tüketici tarafından çok yapılacak bir şey kalmıyor.

Fakat 3 Ekim 2014 tarihinden önce kredi kartlarınızdan alınmış olan kart aidatları söz konusu ise, öncelikle Bankanızdan bu tutarları iade etmesi konusunda talepte bulunabilir siniz. Bankanın iadeye yanaşmaması durumunda yönetmelik tarihinden önce alınan tüm kart ücretlerinizi Tüketici Hakem Heyetine başvurarak iade alma şansına sahip olabilir siniz. Hakem Heyeti 3 Ekim öncesinde tahsil edilen kart aidatlarının iadesi konusunda çok fazla sorun çıkarmadığını söylesek yanlış olmaz sanırım.

Talebim olmadan kredi kartı gönderilir mi?

Bankalar tarafından tüketiciye talebi olmadığı takdirde kredi kartı gönderimi yapılamaz. Herhangi bir talebiniz, imzaladığınız bir sözleşme olmadan Banka adınıza kredi kartı basarak gönderim yapamaz. Fakat iletişim araçları ile sizden onay alarak sözleşme ekinde tarafınıza gönderilen kredi kartlarında bir yasaklama durumu söz konusu olmaz.

Kredi Kartımı nasıl iptal edebilirim?

Kredi kartı iptalleri en güvenli yöntem olan Çağrı merkezi ile kapatılabilir. Buna ek olarak Banka şubesine yapılacak iptal başvurularında Kart iptal talep formu ile kredi kartınızı iptal edebilir siniz. Fakat şubeye iptal talebinizi ilettikten sonra alındı yaptırmanız ve iptal talep formunun bir nüshasının tüketiciye verilmesi zorunludur.

Bankaya iletmiş olduğunuz talebiniz en geç yedi gün içinde gerçekleştirilmek zorunda olup, aksi takdirde Banka idari para cezası ödemek zorunda kalacaktır. Peki kredi kartınızda taksitli alışverişleriniz mevcut iken iptal talebinizi ilettiğinizde iptal gerçekleşir mi? diye soracak olursanız evet kredi kartı iptal işleminiz gerçekleşir. Banka borcunuz olduğu için kapatamazsınız şeklinde geri dönüş yapamaz. Siz mevcut borçlarınızı taksit dönemlerinde ödemeye devam edebilirsiniz.

 

 

Kredi kartımda bilgim dışında yapılan işlemlerde ne yapmalıyım? yazımızı okumak için tıklayın

Kredi kartımdan bilgim dışında işlem yapıldığında ne yapmalıyım?

 

 

 

20 Yorumlar

 1. MUHSin 11 Ekim 2016
 2. vedat 12 Ekim 2016
 3. CEREN 13 Ekim 2016
  • Finansçı 13 Ekim 2016
 4. oğuzhan akın 17 Ocak 2017
  • Finansçı 17 Ocak 2017
   • ergün 28 Kasım 2017
    • Finansçı 28 Kasım 2017
 5. Arda 13 Aralık 2017
  • Finansçı 13 Aralık 2017
   • Arda 13 Aralık 2017
    • Finansçı 13 Aralık 2017
     • Arda 14 Aralık 2017
      • Finansçı 14 Aralık 2017
       • Arda 15 Aralık 2017
 6. Arda 14 Aralık 2017
 7. Gökhan 23 Temmuz 2018
  • Finansçı 24 Temmuz 2018
 8. Serkan 26 Eylül 2018
  • Finansçı 27 Eylül 2018

Cevap Ver