MKK işlem ücreti nedir? Neden hesabımdan tahsil edilir?

Mkk işlem ücreti Banka hesabınızdan neden tahsil edilir? Hangi işlemler için Mkk ücreti ödersiniz?

Banka hesabını sürekli takip edenlerin neredeyse her ay görebileceği bir masraf türüdür mkk işlemi. Fakat çoğu tüketici bu masrafın neden tahsil edildiğine dair fikir sahibi değil.

MKK işlem ücreti nedir? Neden hesabımdan tahsil edilir?

Bankadaki hesabınızdan aylık yada üç aylık yada yıllık periyotlar da kesilen fon alış satış işlemleri, devlet tahvili,hisse senedi yada repo gibi yatırım ürünleri kullanımına karşılık Mkk tarafından bankaya Banka tarafından da hesaplarınıza aktarılan bir masraf türüdür. MKK (Merkezi Kayıt Kuruluşu) Banka’ da yapmış olduğunuz yatırım işlemleri sonrası aldığınız payın saklamasının yapıldığı kurumdur. Bu saklama işleminin karşılığı belli periyotlar ile hesabınıza borç kaydı yaratılır.

Mkk masrafı ödememek için ne yapmalısınız?

Aslında bunun cevabı çok net yatırım işlemlerini kullanmazsanız ancak o şekilde masraf ödemek durumunda kalmazsanız. Fakat hepimiz ufakta olsa yatırım yapmak ve yatırımı değerlendirmek adına elimizden geleni yapıyoruz. O yüzden bu Mkk masrafını ödememiz gerekiyor gibi gözüküyor fakat yaptığınız yatırım işlemlerinden dolayı Banka’ ya maddi anlamda getiri bırakıyor iseniz bu bedelin iadesi için şubeniz ile iletişime geçebilir siniz.

Yaptığınız tüm yatırımları izleyebilmeniz için yapılan E-cas uygulamasına kayıt yaptırmanız durumunda tüm yatırımlarınızı izleyebileceksiniz. E-cas uygulamasına üye olmak için çok vakit yok kalmadı o yüzden bir an önce kayıt yapmanız işlemlerinizi kontrol edebilmeniz için faydalı olacaktır.

Bunun yanında E-Devlet sistemiyle aşağıdaki link ile şifre oluşturabilirsiniz. T.C Kimlik No ve şifresi ile e-Yönet platformuna giriş yapılabilir.Şifre oluşturanlar için ilk giriş işleminde parola alanını boş bırakmaları gerekiyor.

https://giris.turkiye.gov.tr/Giris3/sifreGiris?actionName=sifreGiris

 

E-cas yatırımcı bilgilendirme sistemine nasıl üye olabilirim yazımızı okumak için tıklayın. 

https://www.kucukpara.com/gundem/e-cas-yatirimci-bilgilendirme-ve-uyari-sistemine-nasil-uye-olabilirim/

12 Yorumlar

 1. cihan 26 Temmuz 2016
 2. sevda 7 Eylül 2016
  • Finansçı 7 Eylül 2016
 3. Ufuk 19 Şubat 2017
 4. Kadir 8 Ocak 2018
 5. Can 16 Temmuz 2018
  • Finansçı 17 Temmuz 2018
 6. Hasan 8 Ağustos 2018
  • Finansçı 10 Ağustos 2018
 7. İbrarim 12 Ekim 2018
  • Finansçı 13 Ekim 2018
 8. Selin 5 Mart 2019

Cevap Ver