6 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

MKK işlem ücreti nedir? Neden hesabımdan tahsil edilir?

MKK işlem ücreti nedir? Neden hesabımdan tahsil edilir?

Mkk işlem ücreti Banka hesabınızdan neden tahsil edilir? Hangi işlemler için Mkk ücreti ödersiniz?

Banka hesabını sürekli takip edenlerin neredeyse her ay görebileceği bir masraf türüdür mkk işlemi. Fakat çoğu tüketici bu masrafın neden tahsil edildiğine dair fikir sahibi değil.

MKK işlem ücreti nedir? Neden hesabımdan tahsil edilir?

Bankadaki hesabınızdan aylık yada üç aylık yada yıllık periyotlar da kesilen fon alış satış işlemleri, devlet tahvili,hisse senedi yada repo gibi yatırım ürünleri kullanımına karşılık Mkk tarafından bankaya Banka tarafından da hesaplarınıza aktarılan bir masraf türüdür. MKK (Merkezi Kayıt Kuruluşu) Banka’ da yapmış olduğunuz yatırım işlemleri sonrası aldığınız payın saklamasının yapıldığı kurumdur. Bu saklama işleminin karşılığı belli periyotlar ile hesabınıza borç kaydı yaratılır.

Mkk masrafı ödememek için ne yapmalısınız?

Aslında bunun cevabı çok net yatırım işlemlerini kullanmazsanız ancak o şekilde masraf ödemek durumunda kalmazsanız. Fakat hepimiz ufakta olsa yatırım yapmak ve yatırımı değerlendirmek adına elimizden geleni yapıyoruz. O yüzden bu Mkk masrafını ödememiz gerekiyor gibi gözüküyor fakat yaptığınız yatırım işlemlerinden dolayı Banka’ ya maddi anlamda getiri bırakıyor iseniz bu bedelin iadesi için şubeniz ile iletişime geçebilir siniz.

Yaptığınız tüm yatırımları izleyebilmeniz için yapılan E-cas uygulamasına kayıt yaptırmanız durumunda tüm yatırımlarınızı izleyebileceksiniz. E-cas uygulamasına üye olmak için çok vakit yok kalmadı o yüzden bir an önce kayıt yapmanız işlemlerinizi kontrol edebilmeniz için faydalı olacaktır.

Bunun yanında E-Devlet sistemiyle aşağıdaki link ile şifre oluşturabilirsiniz. T.C Kimlik No ve şifresi ile e-Yönet platformuna giriş yapılabilir.Şifre oluşturanlar için ilk giriş işleminde parola alanını boş bırakmaları gerekiyor.

https://giris.turkiye.gov.tr/Giris3/sifreGiris?actionName=sifreGiris

 

E-cas yatırımcı bilgilendirme sistemine nasıl üye olabilirim yazımızı okumak için tıklayın. 

BUNUNLA İLGİLİ:  Serkan Uçar Ece Erken e boşanma davası açtı

https://www.kucukpara.com/gundem/e-cas-yatirimci-bilgilendirme-ve-uyari-sistemine-nasil-uye-olabilirim/

About Author

Finansçı

12 Comments

 • Arkadas 200 liralik fon aldik bunun icin mkk masrafi nedir anlayamiyorum

 • mkk masrafı alınması konusunda bir tutar sınırlaması var mı acaba. 100 pay yani 50 liralıkda fon alsak bu mkk masrafını ödemek zorundamıyız.
  Cevap için şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba,
   En ufak pay alımıda olsa saklama olarak kullanılacağı için bu masrafı ödemek durumundasınız.
   Saygılarımızla

 • 200 liralık fon aldım banka mkk ücreti diye para kesmiş. Arkadaş banka bu fonu kendi saklasin devlet güvence adi altında ben saklıyordum diyor sonra mkk masrafı olarak benden tahsil ediyor. Bu nasıl devlet güvencesi anlamıyorum.

 • Mkk ücretleri konusunda sürekli şikayetleri okuyoruz. Ama mkk üyelik iptali yapınca da fon alınmıyor galiba. O yüzden mkk işlem ücreti ödemek zorundayız galiba.

 • Bu kesintinin min max. Tarifesi nedir

  • Merhaba,
   Hesabınızdan alım yaptığınız işlem tutarına göre odeyeceginiz rakam değişir.
   Saygılarımızla.

 • Bu kesinti her ay mı yapılır ya da neye göre yapılır?

  • Merhaba,
   Fon alış satış işlemi yapıyorsanız aylık bakim-kullanim ücreti adı altında tahsil edilmektedir.
   Saygılarımızla.

 • MKK üyeliğini nasıl iptal edebilirim ?

  • Merhaba,
   Fon alış satış işlemi yapıyorsanız mkk ‘na fon saklama ücreti ödemeniz gerekeceginden mkk üyeliği iptal edilemez. Ama fon alış satış işlemi yapmazsaniz mkk ücreti de ödemesiniz.
   Saygılarımızla

 • mkk ne demek? mkk ücreti ne kadar? bunların sabit bir değeri yok mudur arkadaş. Mkk hisse bloke sürecinde sistem mkk ücreti tahsil etmektedir. mkk hesap kapatma yapmak istesemde mkk masrafı garanti bankası tarafından tahsil edilmiş. 3 kuruşluk fon da alsak mkk ücreti ödemek zorundayız yani

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir