Emlakçı Komisyonu Vermemek Mümkün Mü? Dikkat Etmeniz Gerekenler

Konut alacak yada kiralayacak olanlar için en büyük sorunlardan biri emlakçı komisyon ücreti desek yanlış olmaz sanırım. Tüketici emlakçı komisyonu vermemek için için elinden geleni yapar ama her zaman bu mümkün olmaz. Ev alacak yada kiralayacak olanlar son noktaya geldiğinde emlakçı komisyonu ne kadar diye sorgulamaya başlar.

Emlakçı komisyonu kanunu gereği belirtilen emlakçı komisyon ücreti öğrenildikten sonra nasıl emlakçı komisyonu vermemek için ne yapabilirim? diye düşünmeye başlarsınız. Çok paranız da olsa bir çok tüketici emlakçı komisyonu ödemekten haz almaz. Mümkünse sahibinden yada müteahhit’ lerden ev almayı tercih ederler. Ama bazen bir ev beğenirsiniz ama emlakçı dışında bu ev ile ilgili görüşebileceğiniz kimseyi bulamayabilir siniz.

Emlakçı Komisyonu Vermemek Mümkün Mü? Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ödeyeceğiniz emlakçı komisyon ücreti daha yüksek olduğu için satın alacağınız ev üzerinden konumuza giriş yapalım. Evet satın alacağınız konut yada işyeri için paranızı ayarladınız ve artık ev sahibi ile pazarlık masasına oturarak satın alma sürecine başlayacaksınızdır. Ama süreç bu noktaya kadar emlakçı ile geldi ise emlakçı komisyonu ödemeden kurtulma ihtimaliniz fazla kalmamış olabilir.

İş buraya gelmeden önce farklı alternatifler üzerinden giderek emlakçı komisyonu vermemek için çözüm bulabilir siniz. Peki emlakçı komisyonu ödememek için tüketici tarafından denenen yöntemler nelerdir? Ve bu taktikler sizi emlakçı komisyonu vermemek için kurtarabilir mi. Kullanılan bu yöntemler üzerinden geçmeye çalışalım;

*** Emlakçı komisyonu vermemek için en sık kullanılan yöntemlerden biri bakacağınız eve tanıdık bir arkadaş ile giderek imzalanacak sözleşmeyi bu kişinin imzalamasını sağlamaktır. Normal şartlarda sözleşme gereği emlakçı’yı devre dışı bırakarak satın almalarda imzalayan kişinin 1.-2. derece akrabalarına satış yapılıp yapılmadığını emlakçılar takip ederler. Ama herhangi bir arkadaşına imza attıranlar bu konuda kendilerini emlakçı komisyonu ödemeden kurtardıklarını iletmektedirler.

*** Bir diğer yöntem ise baktığınız muhitte camında emlakçı afişini görerek arama yapmadan önce sahibinden. zingat gibi konut satışına aracılık eden sitelerden kontrolünü sağlamak olmalıdır. Konut satan vatandaş daha hızlı satış gerçekleşmesi adına emlakçıya ev ilanı verseler de komisyon ödememek isteyen tüketici içinde bazen ilan koyabiliyorlar. Fakat emlakçı ev gösterdiğinde devre dışı kalmasın diye eve sahibinden satılık afişleri asmazlar. O yüzden beğendiğiniz ev için emlakçıya sözleşme imzalamadan önce konut satış sitelerini iyice araştırmak olmalıdır.

*** Bir diğer yöntem ise biraz olaylı olsa da komisyon ödemeden alma ihtimaliniz olabilecek bir süreç olabilir. Şöyle ki son dönemde evini satan tüketici emlakçılara konutu göstermeleri konusunda anahtar bıraksa da emlakçılar ile sözleşme imzalamayabiliyorlar kendilerine de emlakçı komisyonu çıkmaması adına. (Emlakçı komisyonu hem alıcıdan hemde satıcıdan alınan bir bedel olduğu için)

Emlakci Komisyonu Vermemek

Emlakçı Komisyonu Vermemek Mümkün Mü?

O yüzden evi beğendikten sonra emlakçıyı aradan çıkararak mal sahibi ile anlaşma ihtimaliniz olabilir arada sözleşme yok ise. Tabi burada satıcının da sizinle aynı görüşte olması önem arz etmektedir. Böyle bir sürece girmeden önce daha önce yaşanan davalarda çıkan kararlara da hakim olmak için bir avukat ile görüşmeniz faydalı olabilir.

*** Emlakçı komisyonu vermemek için bir diğer alternatif yöntem ise şöyledir. Satın alacağınız evin bulunduğu bölgeyi biliyor iseniz resimlerden dairenin nerede olduğunu anlayabilirseniz konutun olduğu yere giderek yan dairelere yada o binadaki farklı kişilere sorarak konut sahibine ulaşmaya çalışarak emlakçı komisyonu ödemeden kurtulma ihtimaliniz olabilir.

Emlakçı komisyonu 2017 rakamlarına göre emlakçı komisyonu yüzde kaçtır sorusuna da diğer makalemizden ulaşabilir siniz. Emlakçı kira komisyonu kimden alır? diye merak edenler için ise sıklıkla kiralayandan tahsilat yapılmaktadır. Zira kiralık daire sürecinde arada dönen para az olduğu için mal sahibi bir tutar ödemeyi kabul etmez. O yüzden emlakçı komisyon oranı 2017-2018 rakamlarına göre kiralayandan emlakçı komisyonu tahsil eder. Satın alma konusunda belirttiğimiz detayları kiralayacağınız konut içinde değerlendirebilir siniz.

12 Yorumlar

 1. Coax 4 Mart 2018
  • Finansçı 6 Mart 2018
   • Omer 16 Eylül 2018
    • Finansçı 17 Eylül 2018
     • Cihan Türkan 15 Eylül 2019
      • Finansçı 16 Eylül 2019
 2. fehmi sartık 26 Ocak 2019
 3. TUNCAY 16 Aralık 2021
  • Finansçı 24 Aralık 2021
 4. Cicek 30 Mart 2022
  • Finansçı 30 Mart 2022
 5. Cicek 31 Mart 2022

Cevap Ver