Safran Soğanı Nasıl Yetiştirilir? Safran Soğanı Ne Kadar Kazandırır?

Ülkemizin genel anlamda tarıma elverişli bir ülke olduğunu ve tarımsal toprak alanları bakımından zengin olduğunu söylemek mümkündür. Özellikle Anadolu coğrafyasının binlerce bitki türüne uygun bir tutum sergilemesi ve bunun yanı sıra her türlü bitkiye elverişli olması, bu konuda büyük bir avantaj sahibi olduğumuzun ciddi bir göstergesidir. Birçok bitki kendiliğinden yetişirken, bazıları ise belirli çabalar sonucunda rahatlıkla yetiştirilebiliyor.

Safran bitkisi de bu bitkiler arasında yer alan ve muazzam olan bir bitkidir. Safran bitkisinin ekonomik değerinin yüksek olması, üreticiler içinde büyük bir avantaj olarak karşımıza çıkmaktadır. Tarım alanında yeni bir sektöre ya da alana giriş yapmak istiyorsanız bu konuda safran soğanı yetiştiriciliği konusuna girmek daha mantıklı olacaktır.

Safran Soğanı Nasıl Yetiştirilir? Safran Soğanı Ne Kadar Kazandırır?

Safran soğanı yetiştirmeniz için öncelikle safran yetiştiriciliğine uygun olan bir alan bulmanız gerekmektedir. Coğrafi özellikler ve iklim koşulları da safran yetiştiriciliği konusunda size gerekli olan etkenler arasında yer almaktadır. Birçok kişi haliyle safran soğanı nasıl yetiştirilir? sorusunu sormaktadır. Bu sorunun cevabı ise çokta zor olmayan bir cevap olarak karşımıza çıkıyor.

İlaç ve kimya endüstrilerinin ham maddeleri konusunda safranın büyük oranda önemli olduğunu söylemek mümkündür. Genel olarak safranın gram fiyatı 20 TL civarında iken Arap ülkelerinde bu durumun daha da artış gösterdiğini ve 40 TL civarlarına çıktığını söylemek mümkün olacaktır. Öte yandan safranın sulu toprak isteyen bir bitki olmaması diğer bir avantajı olarak karşımıza çıkıyor.

Safran Yetiştiriciliği Konusunda Elverişli Bölgeler

Günümüzde safran işine girecek birçok kişi öncelikle safran soğanı nerede yetiştirilir? sorusunun cevabını bulmalıdır. Safran genel anlamda Safranbolu, Tokat, Kastamonu ve Şanlıurfa gibi coğrafyalarda sıkça yetişen bir bitkidir. Bu coğrafyaların ve söz konusu bölgelerin toprak yapılarının uyuştuğu birçok yerde safran yetiştiriciliği yapılabilmektedir.

Bunun yanı sıra safran yetiştirme konusunda iklim şartlarının yine bu bölgelere uygun olmasını tercih etmek daha doğru olacaktır. Bölge olarak sayılı yerlerde olan safran, genel olarak bakıldığı zaman birçok kişi tarafından genel anlamda gözde bir bitki yetiştiriciliği olarak karşımıza çıkmaktadır.

Safran Soğanı Yetiştiriciliği Kazançları

Safran soğanı yetiştirmek isteyen bir kişi, bu işten fazlasıyla karlı çıkacağını bilmektedir ve bu nedenle söz konusu işe girmektedir. Safran soğanı iç piyasada 20 TL gibi fiyatlardan satılan bir üründür. Bu fiyat ortalama rakamdır ve genel fiyattır. Bazı bölgelerde farklılık gösterebilmektedir. Safran soğanının genel anlamda dış pazardaki fiyatları ise 40 TL civarına çıkmaktadır.

safran soğanı kilo fiyatı

satılık safran soğanı satışı

Yani iki katı civarında olmaktadır. Haliyle bu fiyatlar üreticileri bakımından büyük bir kar sağlamaktadır. Üreticilerin bu safran soğanı yetiştiriciliği konusunda fazlasıyla karlı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Ülkemizde bu denli değerli olan bir ürünün sadece 30 dönüm bir alanda yetiştirildiğini söylemek mümkün olacaktır. Bunun nedeni de safran soğanı yetiştiriciliğinin zahmetli olması olarak değerlendirilebilir.

Safran Soğanı Ne Zaman Yetiştirilir?

Safran soğanı yetiştiriciliği konusunda öncelikle toprağın büyük ölçüde hazırlık istediğini söylemek mümkündür. Bu derin ve geniş bakımdan sonra ise 3 veya 4 kez ikileme istemektedir. Soğanların 30 ve 40 cm aralıklarla toprağa dikilmesi daha verimli olmasına neden olacaktır. 20 cm derinliğe ekilen soğanlar, Ağustos 20 ve Eylül 10 tarihleri arasında ekilmelidir.

Sonrasında ise 15 Ekim ve 15 Kasım tarihleri aynı yılda söz konusu ürün toplanır. Kasım tarihleri arasında çiçeklenmeye başlayan bu bitki, her yıl daha da verimli bir hal alır. Bu nedenle son derece kazançlı bir hal alır ve çiftçiye hem daha iyi hem de daha fazla ürün sağlar. Bu artıları sağladıktan sonra üreticiye kalan iş sattığı safranların parasını saymak olacaktır.

Yozgat’ lı çiftçiden Paris’e Safran Satışı– Tarimtv.gov.tr özel röportajı

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliğinde Devlet Desteği Avantajları yazımızı okumak için tıklayın.

3 Yorumlar

  1. Emrah 7 Eylül 2018
    • yakupatilgan@gmai.com 31 Ekim 2018
  2. hızır 30 Kasım 2018

Cevap Ver