20 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Konut satışları azalıyor mu hangi Ülke vatandaşı Türkiye de konut alıyor?

Konut satışları azalıyor mu hangi Ülke vatandaşı Türkiye de konut alıyor?

Tüik tarafından açıklanan konut satışlarına ait istatistiklerde ipotekli olarak satılan yani konut kredisi kullandırılarak satılan konutların Temmuz ayında 2014 yılının Temmuz ayına göre yüzde 0,5 azalarak 30.754 adet satış yapıldığı ilan edildi.

Yabancılara 2015 Temmuz ayında 2.027 konut satışı yapılmış olup, bir önceki yıla göre yüzde 37.6 artış gösterdiği açıklandı. Satış detayı ise 362 Irak vatandaşı, 233 Suudi Arabistan, 195 adet Rusya 147 adet Kuveyt ve 101 adet İngiliz vatandaşına satış yapıldı.

Türk vatandaşlarına ait satışın düşme nedenleri ise Ülkede yaşanan siyasi belirsizlik ve kriz korkusu olarak değerlendirilebilir. Vatandaş olası olumsuz bir senaryoda elinde nakit ile girmek istediği için şu an için beklemeyi tercih ediyor. Bu tarz bir senaryoda konut fiyatlarının düşme ihtimalinde elinde nakit olan kendine avantaj sağlayabilir olarak değerlendiriliyor.

Son dönemde konut arzının yüksek olması vatandaşı daha çok prim yaptığını düşündükleri büyük projelere yönlendiriyor. Proje detayını kontrol ederken firmanın büyüklüğü, projenin ulaşım projelerine yakınlığının iyi kontrol edilmesi faydalı olacaktır.

İstanbul Emlak Komisyoncuları ve Danışmanları Odası Başkanı Nizameddin Aşa

BUNUNLA İLGİLİ:  Hesap işletim ücreti almayan Bankalar var mı?
About Author

Finansçı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir