Son Telefon Bankacılığı Dolandırıcılığı Yöntemi-Mutlaka Okumalısınız

Son dönemde sürekli televizyonlarda ve internette okuduğumuz telefon bankacılığı dolandırıcılığı haberlerinde tüketicinin ne kadar mağdur olduklarını okuyoruz. İnternet bankacılığı dolandırıcılığında bankanın sorumluluğu ne kadar olur? bu konularda sizleri bilgilendirmeye çalışalım.

Her dönem farklı dolandırıcılık işlemleri ile tüketiciler kredi kart kopyalama yada banka hesaplarından aktarımlar ile dolandırıcılık olaylarına maruz kalıyorlar. Son günlerde çok daha farklı ve tüketiciyi haksız duruma düşen bir dolandırıcılık yöntemi ortaya çıktı. Haberlerde henüz izlememiş olabileceğiniz telefon bankacılığı dolandırıcılığı işlemi hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışalım.

Son Telefon Bankacılığı Dolandırıcılığı Yöntemi-Mutlaka Okumalısınız

Banka hesapları dolandırıcılığı, kredi kartı sahteciliğinden sonra internet bankacılığı dolandırıcılığı işlemlerinde yeni bir yöntem ile banka hesaplarınızı boşaltabilirler. Geçtiğimiz haftalarda Bankaları sizin adınıza arayarak hesap sahibi olarak işlem yapmaya çalışan dolandırıcılar hazır limitler ile nakit avans kullanımı gerçekleştiriyorlar. Şahsınıza ait Anne Kızlık soyadı bilgilerine ulaşan bu dolandırıcılar güvenlik yöntemlerini alt ediyorlar.

Ellerinde kart gibi para çekme araçları olmadığı için nakit avans yada kredi limitlerinden kullandıkları kredileri farklı hesaplara eft yolu ile aktarım yapıyorlar. Evet Bankaların bu anlamda güvenlik kontrolleri mevcut fakat sms onayı ile bu işlemlerde gerçekleştirilebiliyor. Peki telefonunuz elinizde iken sms onayı nasıl alınyor da bu tutarlar farklı hesaplara aktarılabiliyor.

Bu işi yapan kişiler şebeke olarak çalıştıkları için bir kaç koldan saldırarak sms ‘leri de sizden alabiliyorlar. Öncelikle tüketici size ait anne kızlık soyadını nasıl öğreniyor da bu işlemleri yapabiliyor. Bu işlemleri yapan ekipler her kurumda bu işe meyilli olan kişileri kendi saflarına çekebiliyorlar. Aksi takdirde anne kızlık soyadı bilginizi farklı kişilerin öğrenebileceği evraklara yazmamanız da fayda olduğunu hatırlatmak isteriz.

Çünkü bu bilgi yazılı evraklar da olduğu sürece tüketici için risk her zaman mevcut olacaktır. Bilgileriniz bir şekilde dolandırıcılık yapan kişilerin eline ulaşsa da bankalarda işlem yapabilmek için sms onayına ihtiyaç duymaktadırlar. İşte tüketicinin sorumluluğu burada başlarken internet bankacılığı dolandırıcılığında bankanın sorumluluğu sona eriyor diyebiliriz.

Dolandırıcılar tarafından kişisel bilgileriniz ile hesabınızda yaratılan borç hareketleri sonrasında paranın farklı hesaplara aktarılabilmesi için yapılacak işlemlerde sms onayı gerekiyor. Bu ekipler işlem yaparken paralel olarak arayan telefon bilgisini de değiştirerek sizi Bankanın çağrı merkezinden arıyor izlenimi yaratıyorlar. Tüketici bankanın çağrı merkezi numarasını biliyor ise çok şüphelenmiyor.

Arayan kişi telefon bankacılığı dolandırıcılığı işlemine maruz kaldığınızı belirterek işlemlerin iptali için sizin onayınızı almaları gerektiğini iletiyor. Tüketici bu telefon görüşmesi anında panikleyerek ne yapacağını şaşırabiliyor. Fırsatçılar bu anı iyi değerlendirmeyi başarıyorlar nasıl mı? Banka ile görüşen dolandırıcılar sizi borçlandırarak hesabınıza aktardıkları bakiyenin farklı hesaba aktarımını yapmaya çalıştıkları anda Banka sms onayı gerektiğini belirtiyor.

Diğer hatta sizi telaşlandırarak işlemin iptali için sms onayınızı almaları gerektiğini belirtiyorlar. Bankadan size hesabınızdaki bakiyenin farklı hesaba aktarımı için onay mesajı geldiğinde siz de hiç düşünmeden bu mesajı sizi arayan kişiye iletebiliyorsunuz mesajın detayını okumadan yada fark etmeden. Sizden aldıkları sms şifresi ile dolandırıcılar parayı yine şebeke içindeki farklı bir hesaba aktarmış olabiliyorlar.

Tüketici sonrasında teyit etmek için bankayı aradığında yada sorunun giderildiğini düşünüp aramadan borç ödeme günü geldiğinde durumu fark edebiliyor. Tabi o anda gerçekten dolandırıldığınızı anlayarak bankaya internet bankacılığı dolandırıcılığı dilekçe örneğini yada telefon bankacılığı dolandırıcılığı dilekçesini doldurarak başvuruyorsunuz. Banka bu süreçte yapılan telefon görüşmelerini tekrar dinleyerek banka tarafında herhangi bir sorun olup olmadığını teyit ediyor.

Fakat arayan kişi kişisel bilgilerinizi teyit etmiş üzerine birde sms şifresini çağrı merkezi çalışanına ileterek tüm güvenlik duvarlarını atlatmayı başarmış gözüküyor. Banka dolandırıcılığı şikayetinizi tüm resmi kurumlara iletseniz de banka tarafından tüm güvenlik tedbirlerini arayan şebeke atlatmış oluyor. Banka kendi tarafında her hangi bir ihmal vs olmadığını gördüğü anda sizi Savcılığa şikayet etmeniz konusunda yönlendirme yapacaktır.

telefon bankaciligi dolandiriciligi,internet bankaciligi dolandiriciligi,bankanin sorumlulugu

Telefon Bankacılığı Dolandırıcılığı

Sonrasında mahkeme süreci vs derken sonunu göremediğimiz diğer banka dolandırıcılığı haberleri arasında yerini alıyor. En büyük banka dolandırıcılığı işlemlerinde olduğu gibi tüketiciyi korkutarak bu tarz dolandırıcılık işlemlerini çok rahat gerçekleştirebiliyorlar. Banka hesabı dolandırıcılığında bankanın sorumluluğu tarafınıza ait tüm kişisel bilgilerin iletilmesi ve telefonunuza gelen sms şifresinin iletilmesi sebebi ile olmayacaktır.

Banka Dolandırıcılığı İşlemlerinden Nasıl Kurtulurum?

Tüketici tarafından yapılması gereken güvenlik tedbirlerinden bahsetmek gerekir ise, kişisel bilgilerinizi mümkün olduğu sürece kalabalık alanlarda paylaşmamak. Herhangi bir işlem için yapılacak başvuru için sisteme giriş yapılmadan form broşür gibi evraklara kişisel bilgilerinizi mümkün olduğunca girmemek. Telefonunuza gelen aramalarda mümkün mertebe telefonu kapatarak sizin tarafınızdan ilgili çağrı merkezinin aranması.

Tabi insanın basireti bağlanırsa siz ne yaparsanız yapın istemeden de olsa hata yapabiliyorsunuz. O yüzden emin olmadığınız sürece hiç bir şekilde gelen aramalara güvenmemeniz sizler için faydalı olacaktır. Bu tarz durumlar yinede BDDK ‘ya şikayetinizi yazılı yada 0850 222 2335 nolu telefonda ileterek olası kontrollerin sağlanmasını talep edebilir siniz. Güvenli bankacılık işlemleri yaşamanız dileklerimizle.

21 Yorumlar

 1. berfin 3 Ağustos 2017
 2. mehmet 5 Mart 2018
  • Finansçı 6 Mart 2018
 3. mehmet 5 Mart 2018
 4. MEHMET 7 Mart 2018
  • Finansçı 8 Mart 2018
   • Mehmet 8 Mart 2018
  • Barış 18 Mart 2018
   • Murat 20 Mart 2018
   • Murat 20 Mart 2018
    • Barış 6 Nisan 2018
     • Murat 10 Nisan 2018
 5. İsmail TUNA 24 Mart 2018
  • Finansçı 24 Mart 2018
   • Murat Meriç 19 Nisan 2018
    • Finansçı 19 Nisan 2018
     • Murat Meriç 20 Nisan 2018
 6. Mehmet karaca 4 Ekim 2018
 7. Fahri 1 Aralık 2018
 8. ahmet 4 Ocak 2019
 9. HASAN 20 Ağustos 2019

Cevap Ver