9 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Krediler

Konut Kredisi Faiz Oranları Düşecek Mi? Faiz Tahmini

Konut Kredisi Faiz Oranları Düşecek Mi? Faiz Tahmini

Evim yok ben nasıl ev alacağım? Kira öder gibi ev nasıl alırım diye kara kara düşünenlerden misiniz. Bu düşüncede iseniz sizi en çok ilgilendiren konulardan biri Konut Kredisi faiz oranları düşecek mi? 2018 Faiz tahminleri bu konuda ne diyor soruları olacaktır.

Son 5 sene içerisinde konut fiyatlarında gerçekleşen bu hızlı artış sonrasında %0,60 oran ile konut kredisi kullanabilirken bir anda faiz oranlarının %1,00 ‘lere sıçraması yeni ev almak isteyenler için hayal kırıklığı oldu desek yanlış olmaz sanırım. Peki faiz oranlarındaki yükselme sona erecek mi? Konut kredisi faiz oranları ne zaman düşer? sorularına cevap bulmaya çalışalım.

Konut satış adetlerinin en çok İstanbul’ da gerçekleştiğini düşünürsek yapacağımız analizi de İstanbul üzerinden yapmak daha gerçekçi olacaktır. Etrafımıza baktığımız her yerde bir inşaat şantiyesi ve kentsel dönüşüm projelerini görmek mümkün. Bu on yıl içerisinde konut fiyatlarındaki yükseliş ile son derece zengin müteahhitler ortaya çıktı.

Müteahhitlerin dışında bir de al-sat’çıları unutmamak lazım tabi ki. Yıllardır bu kadar konut bu Ülke için fazla olarak düşünülse de önlenemez bir fiyat artışını hep beraber izledik ve izlemeye devam ediyoruz. Dünya Başkentleri ile kıyaslanarak İstanbul için hala konut fiyatları ucuz olarak değerlendirilse de Ülkede konut için bir kriz ortamı söz konusu diyebiliriz.

10 yıl içerisinde yeni inşaatlar ve kentsel dönüşüm rantından bir çok kişi nasibini aldı. Paralarını en az 3-5 kata çıkardılar desek yanlış olmaz sanırım. Bu konuların üzerinden geçtikten sonra yolda dolaşırken gördüğümüz bir çok kiralık ve satılık tabelalarından bahsetmeye çalışalım. Şu anda her inşaatın camlarında emlakçı tabelalarını görmek mümkün.

BUNUNLA İLGİLİ:  Kredi dosya masrafını nasıl iade alabilirim?

Peki ne oldu da bu konutlar artık satılmıyor yada neden satışlar yavaşladı olarak sorabilir siniz. Ülkede istikrar konusunda yaşanan tereddütler, piyasada toplayıcı olarak değerlendirilen parası olan kesimin konut alımına ara vermesi, orta halli vatandaş için faiz oranlarının yükselmesi, kentsel dönüşüm projelerinin artık teslim edilmeye başlaması, diğer ülkelerde ve komşularımızda yaşanan buhranlar bu soru için doğru seçenekler olarak değerlendirilebilir.

Konut Kredisi Faiz Oranları Son durum ve 2017 Faiz beklentisi nedir? 

Yukarıda belirttiğimiz olumsuzluklar ışığında merak edilen en önemli soru konut kredisi faiz oranları ne zaman düşer? konusu sanırım. 2018 konut kredisi faiz oranları şu an konut satın alacaklar için makul seviyede mi? Faizler düşecek mi? son dakika haberlerinden bahsetmeye çalışalım.

%0,50 bandından başlayan konut kredisi faiz oranları 2018 yılında %1,00 seviyelerine ve üstüne kadar yükseldi. Mevduat faizlerinin %15,00 ‘lere geldiği bir piyasa da bu kadar yüksek faiz oranı ile toplanan paranın düşük faiz ile tüketiciye sunulması hayal gibi gözüküyor bu dönemde. Konut kredilerinde şu anda Devlet bankalarının ambargosu sürüyor.

Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası ve Halkbank tarafından tüketiciye %0,88-0,90 oran ile konut kredisi kullanma imkanı sunan Kamu Bankaları bir adım önde. Sonrasında Özel Bankalar tarafından Garanti Bankası %1,08 Akbank %1,11 İngbank %1,08 İş Bankası %0,99 Denizbank %0,99 ile konut kredisi kullanma imkanı sağlıyorlar.

Kredi başvurusu yapılan internet sitelerinde farklı konut kredisi faiz oranları ile de karşılaşabilir siniz. O yüzden konut kredisi başvurusu yapmadan önce bu siteleri de ziyaret etmenizde fayda var. En düşük konut kredisi faizi hangi Bankada? diye merak edenler için Kamu Bankalarını adres olarak gösterebiliriz. Hangisini seçmeliyim diye düşünenler için ise ekstra ödenen sigorta, masraf gibi ekstra ödemelere göre tercih edebilir siniz.

BUNUNLA İLGİLİ:  Aile Konut Muvafakatnamesi Nedir? Bekar Olanlar İçin Süreç Nasıl?

Konut Kredisi Faiz Oranları Düşecek Mi? 2018 Faiz Tahminimiz

Konut kredisi faizleri son durum üzerinden geçtikten sonra 2018 yılında faizler artacak mı? Konut kredisi faiz oranları düşer mi? diye merak edenler için bir kaç dipnot iletmeye çalışalım. Faiz oranlarının düşmesi için kurlar üzerinde uygulanan sıkı yönetim planlarının daha etkili olması, ekonomide bir canlanma söz konusu olmaması durumunda konut kredisi faiz oranlarının 2018 yılında yine mevcut hali ile devam edeceği yönündedir.

Konut Kredisi Faiz Oranlari dusecekmi,Konut kredisi faiz oranlari ne zaman duser,ihtiyac kredisi faiz oranlari
Konut Kredisi faiz oranları ne zaman düşer?

Konut kredisi faiz oranları ne zaman düşer? sorusu için verilecek cevap mevduat faizlerinin takip edilmesi olarak verilebilir. Bankalar mevduat için verdikleri faiz oranlarında indirime gitmediği sürece konut kredisi faiz oranlarının 2018 yılında düşmesi hayal olarak düşünülebilir. Sıcak para bu ülkede her zaman el üstünde tutulduğunu var sayarsak, mevduat faizi ile tatmin olan kesim konut alımına ara vermiş gibi gözüküyor.

Tüik tarafından açıklanan Haziran konut satışları, geçtiğimiz yılında aynı ayına göre %8,00 aşağılarda. 2017 yılında konut kredileri düşer mi? diye merak ediyorsanız 2018 yılını beklemeniz gerekiyor diye bir dipnot belirtebiliriz. Ülkemizde ve dış piyasalarda yaşanan anlık gelişmeleri de düşündüğümüzde 2018 içinde net cümleler kurmak zor.

2018 yılında İhtiyaç kredisi faiz oranları düşecek mi?

Biraz önce de belirttiğimiz gibi mevduat toplarken ödenen maliyet son 6 ay içinde yükseldiği için, ihtiyaç kredi faizleri düşecek mi? diye soranlara da çok iç açıcı bir şeyler söylemek zor. %1,25-2,00 aralığında ihtiyaç kredisi kullandırıldığını düşünürsek 2018 faiz beklentisinde bir düşüş olmayacağı öngörülebilir. Siyasi iktidar faiz oranlarında indirime gidilmesi konusunda sürekli talepte bulunsa da domino taşı konumunda olan Bankalarda bir kıpırdama yok.

Yüksek maliyet ile toplanan paralar yine yüksek maliyet ile kredi olarak bize geri dönmeye devam ettiği sürece ihtiyaç kredisi ve konut kredilerinde faiz düşüşü gözlenmeyebilir.  TCMB tarafından açıklanacak oranlar ileriyi görme konusunda biz yol gösterici olacaktır. Ekonomik gelişmeler sonrası Bankalar tarafından uygulanacak faiz indirimleri ile rahat bir nefes almanız dileğiyle.

BUNUNLA İLGİLİ:  Konut Kredisi Kimler Alabilir? Çalışmayan konut kredisi alabilir mi?
About Author

Finansçı

8 Comments

  • konut kredisi faiz oranları düşecek mi bilmem ama bu uçuşa geçen ev fiyatlarının düşmesi lazım. Aksi takdirde orta gelir sınıfındaki insanlar da artık konut alamamaya başlayacak.

  • faiz oranları düşüyor ev fiyatları yükseliyor ama faiz oranları yükseldiğinde ev fiyatları indirime girmiyor orta gelir için çok acı extra olarak vergi dilimine girildiğinde yaşanan maaş kesintileri elektriğe suya, doğal, gaza, ulaşıma, benzine mazota yapılan faiş zamlar tarım ürünleri dışarı ithal edildiği için meyve ve sebzelere yapılan % 950 zamlar çocuğunu okula yazdırırsın kayıt masrafı hastaneye gidersin neşter parası kurumlara işin düşse pul parası damga parası eczaneye gidersin muayne parası telefon beyaz eşya vs. EVİN İHTİYACINI alırsın ötv aldığın çekirdekten çoraba her şeye KDV valla iyi geçiniyoruz bu hızla AB girer hızımızı alamaz ordan kafadan ABD ye gireriz 🙂 içimi döktüm rahatladım internet için iletişim vergisi veren abilerim kardeşlerim hakkınızı helal edin

  • Bu piyasa koşullarında konut kredisi faiz oranı düşer mi ? Bence hayal gibi geliyor bu durum. En az bir kaç yıl konut kredisi faizi düşmez gibi geliyor bana.

  • Konut kredisi faiz oranları düşermi? üzerine çok fazla konuşmaya gerek yok bence. Dünyada enflasyonun olmadığı bir ortamda yüzde 25 enflasyon ile devam ederken konut kredisi faizi düşmez kardeş. Boşuna beklenti içine girmemek lazım bence.

  • Konut kredisi faiz oranları düştü düşecek falan deselerse de bu gidişle zor gibi. Konut kredisi hesaplama aracı ile ödeyeceğiniz rakamı konut kredisi faiz oranları güncel listeden bakarak konut kredisi en uygun olanı seçebilir siniz. Konut kredisi faiz oranları 2018 yılında hesaplama yaptıktan sonra düşer mi diye beklemeden 2018 yılı için hazır olan kredileri ucuza alabilir seniz sorun olmaz.

  • konut kredileri düşecek mi son dakika haberlerini okumaktan sıkıldık artık. konut faizleri düşer mi 2019 yılında diye beklenti içindeyiz. Konut kredisi faiz oranları ne zaman düşer diye bir süre daha bekleyeceğiz sanırım. konut kredisi faiz oranları düşer mi diye Cumhurbaşkanı tarafından yapılacak açıklamayı bekler olduk. Zaman bakalım bize neler gösterecek bekleyip göreceğiz

  • Konut kredisi faiz oranları daha düşecek mi acaba. 0.80 konut kredisi faiz oranı olacak diye bekleyen bir cokk insan var ama alım gücü kalmadı insanlarda. O yüzden konut kredisi faiz oranları düşse de nafile bence

  • konut kredisi faiz oranları daha dusecekmi acaba? 0.80 faiz oranlarından bahsediliyor bakalım ne gösterecek piyasa.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir