İnternet Bankacılığı nasıl açabilirim?

İnternet Bankacılığı nasıl açabilirim?

Son dönemin olmazsa olmazlarından İnternet Bankacılığı hayatımızın vazgeçilmezleri arasında diyebiliriz. Artık şube Bankacılığı ‘nın eski cazibesi kalmadığı için özellikle genç nesil önderliğinde İnternet bankacılığı gün geçtikçe hızla yaygınlaşıyor. İnternet Bankacılığı nedir? sorusu için ise Çoğu Bankacılık işlemlerini şube dışında bilgisayar başında yapabileceğiniz bir işlem kanalıdır. Son dönemde internet vs olaylarından biraz anlayanlar da  artık işlemlerini İnternet Bankacılığı ile gerçekleştiriyor duruma geldiler. Özellikle Enpara.com internet bankacılığında devrim yarattı diyebiliriz çünkü, iyi fiyat ve masrafsız bankacılık müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutan faktörler.

Peki internet bankacılığı için neler gerekiyor?

Aslında ilk yapmanız gereken bir Banka’ da hesap açtırıyor sanız İnternet Bankacılığı şifrenizi’ de unutmadan almanız olacaktır. Çünkü her anlamda İnternet Bankacılığı’na ihtiyaç duyuyoruz maaşımız yatmış mı, Kredi kartı ekstrenize detaylı bakmak istiyorsunuz yada acil bir transfer çıkmanız lazım. İnternet Bankacılığı aracılığıyla genellikle bütün işlemleri gerçekleştirebiliyorsunuz, döviz işlemleri, transfer, tahvil vs bir çok işlem için işlem yapma yetkileri tanımlanıyor.Bankadan aldığınız kullanıcı adı, parola ve şifre bilgilerinizle giriş yapabilirsiniz.Hatta hepimizde artık akıllı telefonlar var bankadan çıkmadan giriş yaparak olabilecek giriş sorunlarını erken engellemiş olursunuz.

Hesabınızı açtırdınız maaş kartınız geldi ise şu anda çoğu Banka’ da atm kart yada kredi kartı bilgileriyle İnternet Bankacılığı’ na giriş yapabiliyorsunuz. Fakat girdiğinizde sadece görüntüleme yetkiniz olabilir ama ilk adım için görüntülemekte iyi bir süreç.Bazı bankalar internet başvuruları ile internet bankacılığını aktif hale getiriyor iken bazıları başvurumu formu ile başvurmanızı talep edebiliyorlar.

Yapı Kredi Bankası internet Bankacılığı üzerinden gidersek eğer;

İnternet aracılığıyla İnternet Bankacılığı şifresi almak istiyorsanız,

İnternet Bankacılığı aracılığıyla kullanıcı bilgilerini girdiğinizde sizi şifre belirleme sahasına yönlendirmekte olup bu alanda kullanıcı bilgilerinizi de alabiliyorsunuz.Sonrasın da bu bilgiler ile internet Bankacılığı kullanımına başlayabiliyorsunuz.

Atm ile İnternet Bankacılığı şifresi almak istiyorsanız,

Atm kartınız ile Başvuru işlemlerinden Şifre alma seçeneği ile alacağınız şifre cep telefonuna sms bildirim ile gelmektedir. Tckn ve şifre bilgisi ile sonrasında İnternet Bankacılığı kullanımına başlayabilirsiniz.

Çağrı Merkezini arayarak İnternet Bankacılığı şifresi almak istiyorsanız,

İlgili çağrı merkezini aradığınızda İnternet Bankacılığı şifresi almak istediğinizi belirtmeniz halinde cep telefonunuza sms ile şifre bildirimi yapılmaktadır. Tckn ve şifre bilgisi ile İnternet Bankacılığı kullanımına başlayabilir siniz.

Şubeden İnternet Bankacılığı şifresi almak istiyorsanız,

İlgili Banka personeline İnternet Bankacılığı şifresi almak istediğinizi iletmeniz halinde cep telefonunuza gelen şifre ile İnternet Bankacılığı kullanımına başlayabilir siniz.

Tüm bu şifre alma yöntemlerinde ilk gelen şifre ile giriş yaptığınızda şifre oluşturma adımına yönlendirileceksiniz. Unutmayacağınız fakat doğum tarihi vs bilgisi içermeyen bir şifre ile İnternet Bankacılığı kullanımına aktif olarak başlayabilirsiniz.

İnternet Bankacılığı’ nın güvenlik kontrolleri neler?

Şu anda kullanılan yapıda şifre, kullanıcı adı yada Tckn bilgisini girdikten sonra tek kullanımlık şifreler sms ile cep telefonunuza gönderilmekte olup  bu bilgi girişi yapılmadan kullanım yapılamamaktadır. Bunun yanında kullanıcı bilgileri sonrası ilk kullanımda tanımladığınız herhangi bir nesne resmi çıkmakta olup bu da bir güvenlik yöntemidir. Bunun yanında İnternet bankacılığı girişleriniz de sanal klavye kullanmayı tercih edebilir siniz.Bankalardan tarafınıza hiç bir şekilde şifre, kart, kullanıcı adı vs bilgilerin güncellenmesi için mail yada telefon bildirimi yapılmamaktadır.

Güvenli kullanım için gereken hassasiyeti göstermeniz dileğiyle.

11 Yorumlar

 1. yasemin 22 Ekim 2015
 2. fikri 25 Ekim 2015
 3. serhat 19 Kasım 2015
 4. fikri 24 Kasım 2015
 5. seymen 28 Kasım 2015
 6. hanlı 1 Aralık 2015
 7. Ali 1 Aralık 2015
 8. Mustafa ERCÜMENT 14 Aralık 2015
 9. resul 29 Ocak 2016
 10. reco 21 Şubat 2016
 11. Sinem 25 Mayıs 2016

Cevap Ver