12 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliğinde Devlet Desteği Avantajları

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliğinde Devlet Desteği Avantajları

Bilindiği üzere devlet, iş kuracak olan kişilere ve işe ihtiyacı olan kişilere her zaman için destek sağlıyor. Özellikle üretimin artması adına tarım alanında yapılan destekler, her zaman için çiftçi tarafından daha çok ön plana çıkıyor. Devlet, birçok ürün ve çeşitli yetiştirilecek tarım ürünlerine , çiftçiler için destekler sağlıyor ve bu destekler girişimci çiftçilere büyük bir destek sağlıyor.

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliğinde Devlet Desteği Avantajları

Bu konuda devlet desteği ile istiridye mantarı yetiştiriciliği yine verilen destekler kapsamında yer alıyor. Bu işe başlayacak olan kişiler belirli meblağlarda devletten yardım alabiliyor ve bu sayede yüklü sermaye bulmak yerine bu şekilde söz konusu işin altından kalkabiliyor. Çeşitli evraklar ve denetlemeler ile bu yardımı alabilmeniz mümkün oluyor.

Hangi Tür Mantar Yetiştirilmeli?

Mantar yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız, bu konuda önünüze birçok seçenek çıkıyor. Ancak bu konuda doğru bir yetiştiricilik yapmak son derece büyük önem taşıyor. Aksi halde çeşitli sorunlar ortaya çıkabiliyor. kültür mantarı, istiridye mantarı ve trüf mantarı, mantar yetiştiricileri tarafından en çok tercih edilen türler arasında yer alıyor.

Bu nedenle kültür mantarı yetiştirmek, trüf mantarı yetiştirmek ve istiridye mantarı yetiştirmek, bu konuda size büyük bir avantaj sağlayacak türler arasında yer alıyor. Öte yandan söz konusu mantar türlerinin fazlasıyla ilgi görmesi, bu konuda üreticinin de herhangi bir sorun yaşamaması konusunda yardımcı olarak yanında yer alıyor.

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği Devlet Destekleri Nasıl Alınır?

Mantar yetiştiriciliği yapabilmeniz adına bu konuda sizlere 100 metrekarelik bir alanın yeterli olacağını söylemek mümkün olacaktır. Bu sayede mantar yetiştiriciliğinde devlet desteği almanız için gerekli olan ilk adıma sağlanmış olacaktır. Bunun ardından ise arazi seçini son derece önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır.

BUNUNLA İLGİLİ:  Arda Turan ın bonservisini ödemeyeceğim

Bunun en büyük nedeni ise istiridye mantarı yetiştiriciliği fazlasıyla koku saçan bir tarım alanıdır. Bu alanın yerleşim yerlerine uzak olması, çevreye verilen rahatsızlığı en az seviyelere indirecektir. Bunun ardından ise üretim için gerekli olan birçok ekipman ve malzeme sizin ihtiyacınız olacaktır. Bu ihtiyaçları karşılamak adına ise gerekli bir desteğe ihtiyacınız vardır.

istiridye mantari
İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği

İşte tam da bu noktada devlet desteği ile mantar yetiştiriciliği konusu devreye girmektedir.Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından kırsal alanda yetiştiriciliğin artması konusunda bu konuda çiftçilere destek vermek amaçlanmıştır. Bu desteği alabilmek için bölgeye en yakın olan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müdürlüğü’ ne giderek, bu konuda başvuru yapmanız gerekmektedir.

Bunun ardından başvurunuzun onaylanması durumunda ise size 50 bin lira ve katları kadar kredi imkanı sağlanabilmektedir. Bununla birlikte Ziraat Bankası sizlere söz konusu rakamın çok daha ileri rakamlarınca destek sağlayabilmektedir. Öte yandan bu destek son derece az faiz miktarları ve bol vadeli seçenekler ile size büyük ölçüde destek sağlayacaktır.

Mantar Yetiştiriciliğinde Devlet Desteğinin Önemi

Mantar yetiştirmek istiyorsanız, bu konuda yapmanız gereken tek şey, mantar tarımına uygun olan bir arazi bulmaktır. Sonrasında devlet destekleri ile işinizi ilerletebilmeniz mümkün olacaktır. Mantar yetiştiriciliği konusunda devletin verdiği destekler size büyük ölçüde kolaylık sağlayacaktır. Bu sayede mantar üretiminde, tarım üretiminde ve genel üretimde bir artış meydana gelecektir.

Bu üretim artış elbette ki olumlu yönde piyasaya yansıyacaktır. Bu nedenle devletin mantar yetiştiriciliğine verdiği destek büyük önem taşımaktadır. Devletin sadece mantar yetiştiriciliği konusunda değil, diğer birçok konuda taraflara kolaylık sağladığı bilinmektedir. Bu kolaylık neticesinde üretime verilen teşvik artmakta ve bu sayede ekonomik kalkınma amaçlanmaktadır. 

BUNUNLA İLGİLİ:  Restoranlardaki yüksek fiyatlar için Tüketici hakem heyetine başvurabilirsiniz

 

About Author

Meraklı

1 Comment

  • Evde istiridye mantarı yetiştiriciliği teşvikleri mevcut son dönemde. İstiridye mantarı yetiştiriciliği kursu alarak istiridye mantarı yetiştirme maliyeti, istiridye mantarı fiyatı, istiridye mantarı pazarı konusunda bilgi sahibi olabilir siniz.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir