9 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Kasım 2016 Kira Artış Oranı – Üfe Tüfe Ekim Rakamları

Kasım 2016 Kira Artış Oranı – Üfe Tüfe Ekim Rakamları

Ekim 2016 Üfe-Tüfe oranları TÜİK tarafından açıklandı. Kasım 2016 kira artış oranı ne kadar olmalı?

Her ay düzenli olarak Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Üfe ve Tüfe Ekim rakamlarına göre kira artış oranı hesaplanmaktadır. TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Kasım 2016 kira artış oranı kaç olması gerekiyor açıklamaya çalışalım.

Ev sahibi ve kiracı arasında imzalanan kira kontratına istinaden yapılacak kira artış oranı belirlenerek mutabakata varılmış ise, sözleşme bitiş tarihinde anlaşmaya varılan oran üzerinden kira zammı gerçekleştirilir. Fakat kira kontratında herhangi bir oran belirtilmemiş ise her ayın 3′ ünde açıklanan verilere göre 2016 yılı Kasım kira artış oranı zam yapılacak ayın verilerine göre yapılmaktadır.

Borçlar Kanunu 344. maddesi uyarınca kira artışının ne kadar yapılacağına dair açıklamada; Kira artışı gerçekleşecek ay için Tüik tarafından açıklanan Üfe oranını geçmeyecek olarak belirtilmiştir. Borçlar kanununun ilgili maddesi gereği ne kadar kira artışı yapılacağı belirtilmiş olmasına rağmen Tüik verilerinde aylık değişim, bir önceki yıl sonu rakamları yada 12 aylık ortalamaya göre oranlar açıklanmaktadır. 3 oran belirtildiği için hem kiracı hemde ev sahibi tarafında tereddütler de peşinden gelmektedir.

Tüik tarafından açıklanan rakamlara göre geçtiğim yılın aynı dönemine göre kira artış oranı hesaplanması gerektiği belirtilirken, Yargıtay’ ın bu konudaki görüşü ise on iki aylık ortalamaya göre yapılacağı yönündedir. Kira artışı hesaplama yapmak isteyen tüketici, 2016 tefe tüfe oranlarını kullanarak işlemlerine yön verebilmektedir. Kasım ayında yıllık kira artışı gerçekleştirecek olan kiracılar için dikkate alınacak oran on iki aylık ortalama oranlardır. Durum böyle olunca Yargıtay tarafından belirtilen rakamlara göre kira artış oranı yapılacağı anlaşılmaktadır.

Tüfe Ekim 2016 (Tüketici Fiyat Endeksi)

Bir önceki aya göre değişim: %1.44

BUNUNLA İLGİLİ:  Merkez Bankası faiz oranlarını değiştirmedi

Bir önceki yılın Aralık ayına göre değişim: %6.23

Bir önceki yılın aynı ayına göre değişim: %7.16

On iki aylık ortalamalara göre değişim: %7.89 artış.

Üfe Ekim 2016 (Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi)

Bir önceki aya göre değişim: %0.84 artış

Bir önceki yılın Aralık ayına göre değişim: %4.66 artış

Bir önceki yılın aynı ayına göre değişim: %2.84 artış

On iki aylık ortalamalara göre değişim: %3.83 artış

Kasım 2016 Konut kira artış oranı 

Yukarıda belirttiğimiz rakamlar ışığın da tefe tüfe 2016 Ekim ayı rakamları ve Yargıtay’ ın kararına istinaden yüzde 3.83 kira artışı gerçekleştirilmesi gerekmektedir. 2016 Kasım ayı kira artış oranı tekrar belirtmek gerekir ise kira kontratına istinaden % 3.83 kira zam oranı uygulanması gerekmektedir. Eylül 2016 kira artış oranı ve Ekim 2016 kira artış oranı ve Aralık 2016 kira artış oranı makalelerimiz değişimi analiz etmenizde fayda sağlayacaktır.

Örnek ile açıklamak gerekir ise;

1.000 TL kira ödeyen kiracı, Kasım 2016 ayında uygulayacağı kira artış oranı sonrası 1.038,30 TL ödeme yapması gerekmektedir.

İş yeri kira artış oranı Kasım 2016

İş yeri için yapılacak kira artış oranı işlemleri de Tüik tarafından açıklanan Üfe oranlarına göre yapılmakta olup, %3.83 kira artışı yapılması gerekmektedir. Fakat iş yeri için yapılan kira kontratları daha detaylı olarak düzenlenebilmekte olup, kiracı ve mal sahibi tarafından mutabakat sağlanarak Tüfe oranından yada belirlenecek farklı oran üzerinden kira zammı yapılmasına karar verilebilir. Bu durumda kira kontratında belirtilen rakam dikkate alınarak kira artış oranı belirlenmektedir.

Örnek ile açıklamak gerekir ise;

1.000 TL kira ödeyen kiracı, Kasım 2016 ayında uygulayacağı kira artış oranı sonrası 1.038,30 TL ödeme yapması gerekmektedir.

BUNUNLA İLGİLİ:  Paytr Ödeme Hizmetleri Aş faaliyet izni tamam

 

Tüik verilerinden alıntı yapılmıştır.

Ekim 2016 Kira zam oranı ne kadar yapılması gerekiyor? yazımızı okumak için tıklayın

Ekim 2016 kira artış oranı

About Author

Finansçı

7 Comments

 • İşyeri kira kontratım TEFE TÜFE oranına göre düzenlenmişti. Kasım 2016 da yenilenecek olan kira artış oranı,neye göre, ne nisbette olmalı.Aldığım kira bedeli TL 910 .- yeni alacağım kira tutarında belirtirseniz memnun olurum . İyi çalışmalar.

  • Merhaba,
   Oran belirtilmedi ise 3.83 zam yapılması gerekmekte olup alacağınız tutar 945 Lira olmalıdır.
   Saygılarımızla.

   • tefe olarak belirtseydin 7,89 zam yapardın.

    • Merhaba, Konut kiracısıyız. 3 yıllık kiracıyız. Sözleşmemizde kİra artışı TEFE TÜFE yazıyor. Bugün kira kontratının yenilenme tarihi. Tefe tüfe artık YÜFE olmuş. Bu durumda bizim sözleşmemizde tüfe yazıyor diye tüfe oranını uygulayacağız yoksa yüfe yi mi ? Oranlara baktım. TEFE TÜFE %8
     Y- ÜFE %3,83. Ev sahibine 3,83 zam yaparsak çok tepki gösterecektir ama olması gereken nedir ?

     • Merhaba,
      Şu anda on iki aylık ortalama yani 3.83 kullanilmaktadir.
      Saygılarımızla.

 • 5.250 tl kiramız var tefe+tüfe/2 anlaşmamız kontratımız son açıklanan oranlara göre aralık 2016 oranlara göre ne kadar ödeme yapmalıyız

  • Merhaba,
   Aralık rakamlarına gore ocak zammı yapilacak ise ocak kira artışı yazimizdaki TÜFE oniki aylık ortalama ile ÜFE oniki aylık ortalama oranları toplamını ikiye bölerek hesapla ya bilirsiniz.
   Saygılarımızla.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir