9 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Krediler

Kredi Notu Öğrenme – Kredi Notu Sorgulama

Kredi Notu Öğrenme – Kredi Notu Sorgulama

Kredi Notu nedir? Kredi Notu öğrenme, Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notu hesaplama işlemleri nasıl yapılır?

Kredi notu nedir? Bankalarda gerçek finansal tüketici tarafından kullanılan kredi yada kredi kartlarının ödeme performanslarının raporlanarak, analizi sonrası ortaya çıkan puan Kredi notu olarak değerlendirilmektedir. Kredi notu öğrenme , Kredi notu sorgulama, Kredi notu hesaplama gibi bir çok başlıkta konumuzu incelemeye çalışalım.

Finansal tüketici olarak adlandırılan ticari kimliği olmayan gerçek kişilerin, Kredi ve Kredi Kartı işlemleri, yapılan başvurular, ödeme performansları gibi bir çok kriter Kredi notu yani Kkb puanı ‘nın oluşumunu sağlayan faktörlerdir. Kredi notunun oluşturulması için tüm Bankalar, Faktoring, Leasing ve Tüketici Finansman şirketleri tarafından yapılan bildirimler kullanılır. Bu bilgiler ışığında tüketicinin ödeme performansı hesaplanarak bir puanlama sistemi ile Bankalara ve tüketicinin talebine istinaden ücret karşılığı kendisine bilgilendirme yapılır.

Kredi Kayıt Bürosu (Kkb) nedir?

1993 yılında 3182 sayılı Bankalar Kanununun ilgili maddesi gereği, kurumlar arasında bilgi aktarımına olanak sağlanmıştır. Bankalar Birliği tarafından da bu konuda gereken desteği de aldıktan sonra 1995 yılında 11 Banka tarafından Kredi Kayıt Bürosu Aş. kurulmuştur. 3182 sayılı Bankalar Kanunu, 4389 sayılı Bankalar Kanunu sonrası rafa kaldırılmış olup BDDK tarafından uygun görülen şirketlere KKB AŞ. ‘ye üye olarak bu bilgilerden faydalanma hakkı sunulmuştur.

Kredi notu öğrenme nasıl yapılır?

Kredi notu öğrenme  işlemi 2014 yılına kadar çok mümkün değildi, kredi başvurusu sonrası Banka yetkilileri tarafından incelenerek tüketicinin kkb puanının olumlu olması durumunda kredi yada kredi kartı talebi karşılanırdı. Fakat tüketiciye kredi notu yada ödeme performansına ait detay sorunlu kayıt olmaması durumunda iletilmezdi. (Şu anda iletilmiyor)

Bu dönemde kkb notu nasıl öğrenilir?, kkb sorgulama nasıl yaparım?, kredi notu öğrenme işlemi nasıl yapılır?, Kkb puanı sorgulama, Kredi notum nasıl öğrenirim? gibi bir çok sorunun cevabı 2014 yılı itibariyle tüketiciye Findeks.com ürünü sunularak son buldu. Tüketici artık kredi notunu öğrenme imkanına sahip olup, olası hatalı durumlarda müdahale etme imkanına kavuştu. Kredi notu sorgulama işlemini Findeks.com sayesinde artık anında gerçekleştirebiliyoruz. Risk raporu için Kdv dahil ödeyeceğiniz 4,72 TL ile artık Kredi notu öğrenme hakkına sahipsiniz.

BUNUNLA İLGİLİ:  Taşıt Rehinli Araç Kiralama Yapılır Mı?

Kkb puanını yada Kredi notunu üye Bankalar başvuru işlemlerinde kriter olarak kullanılırken artık, bir çok iletişim kanalı ile tüketiciye de dışarıdan öğrenme imkanı sunuyorlar. Bankalar tarafından sunulan kredi notu sorgulama hizmetinin ücreti farklılık göstermekte olup Kredi risk raporu ücretleri başlıklı yazımızda bu detaya ulaşabilir siniz. Kkb sorgulama işlemi sonrası tüm aktif kredi işlemleriniz ve 5 yıl içinde kapanmış olan tüm kayıtlarınıza ulaşma imkanı sağlamaktadır.

Kredi notu kaç olmalı?

Kredi yada kredi kartı taleplerinizde Bankalara yapacağınız başvuru sonrası yapılan değerlendirme kredi notunuz üzerinden yapılmakta olup, Banka tarafından uygun görülen değere sahip olmanız halinde olumlu sonuçlanmaktadır. Kredi notu kaç olmalı? diye soracak olanlar için ise ortalama 1000-1300 kredi notuna sahip tüketicinin yapacağı başvurular olumlu olarak değerlendirilmektedir. Tabi bu kkb puanı kriter olmamakla beraber yapacağınız kredi yada kredi başvurusu tutarına göre farklılık gösterebilmektedir.

Tüketici tarafından yapılan başvurularda kredi notunun düşük olması gibi sorunlar ile karşılaşabilir siniz. Bu sefer akla Kredi notu nasıl yükseltilir?,yada Kredi notu düşük olan kredi çekebilir mi? gibi sorular gelme ihtimali yüksek. Tüketici daha önceki Bankacılık işlemlerinde yaşadığı olumsuz durumlar sonrası kredi notu ortalama altında kalarak başvuruları olumsuz sonuçlanmış olabilir. Burada tüketiciye düşen görev mevcut kullandığı Bankacılık ürünlerine ait borç bakiyelerini gecikmeden ödeme yaparak kredi notu yükseltme işlemini yapmak olacaktır.

Kkb kaydı içindeki ürünlerin oransal dağılımı?

Kredi notu için yapılan hesaplamalarda her ürünün kkb kaydında etkisi farklıdır. Kredi notu oransal dağılımı kredi kartı, kredi talepleri, güncel borç bakiyeleri, kredi alma sıklığı gibi bir çok kriterin bir araya gelmesi ile oluşmaktadır. Bu etkenlerin hepsinin bir arada sağlanamaması durumunda kredi notu haliyle olumsuz şekilde seyir edecektir. Fakat bu dağılıma göre tüketici tüm faktörleri olumlu olarak sağlıyor ise bunun yansımasını kredi notunda fazlasıyla hissedecektir.

BUNUNLA İLGİLİ:  Kredilerde Vergi İndirimi Olacak Mı?

Kredi notu kaç yılda temizlenir?

Kimi zaman finansal hayat çok iyi gitmeyebiliyor. Bu tarz durumlarda kkb kaydınıza yasal takip kodu atanarak kredi yada kredi kartı talepleriniz olumsuz sonuçlanmaktadır. Bankaların kkb kaydında olmazsa olmaz kriteri olan yasal takip kodu Bankanın sizinle çalışmaması için en büyük etkendir. Tüketici için bu sefer akla kkb sicil affı var mı? yada kredi notu kaç yılda temizlenir? soruları gelebilir. Tüketiciye bu konuda kendini tekrar toplama konusunda 5 yıl süre tanınmakta olup, bu süre sonunda başka Bankacılık ürünü kullanmamanız durumunda 5.yıl sonunda kkb kaydınız sıfırlanmaktadır.

kkb risk raporu
kkb nedir?

Kkb itiraz

Kkb kaydında bilginiz dışında yada geçmiş yıllarda yaşamış olduğunuz bir olumsuzluk düzeltilmesine rağmen yani borç bakiyesinin ödenmiş olması yada bilginiz dışında sorunlu hale gelmiş olan kayıtlar ile karşılaşabilir siniz. Tüketiciyi en çok mağdur eden durumlardan biri de budur. Bu tarz sorunlar durumunda kkb itiraz talebinde bulunarak gerekli düzeltmenin yapılması konusunda talepte bulunmanız gerekmektedir. Aksi takdirde kkb kaydınızdaki olumsuzluk devam ederek kredi yada kredi kartı talepleriniz olumsuz sonuçlanmaya devam edecektir. Kkb itiraz formu aracılığı ile sorun yaşadığınız kaydın düzeltilmesi konusunda talebinizi en kısa zamanda iletmeniz gerekmektedir.

Kredi Risk raporu içeriği nasıl oluşur?

Peki kredi notunu izlediğiniz Findeks Risk raporu içeriği hangi bilgilerden oluşmaktadır? Findeks risk raporu kredi notu, Türkiye kredi notu ortalamasındaki yeriniz, ne zamanlarda kkb kaydınızda değişim yaşandığını gösteren not trendi, kredili ürün dağılımı, toplam kredi limitleri ve borç bakiyeleri, açık Bankacılık ürünleri, kapatılmış olan Bankacılık ürünleri, Geçmiş dönemlerdeki ödeme performansı gibi bir çok detay tüketicinin kullanımına sunulmaktadır.

Kredi notum kaç olursa kredi çekebilirim?

Tüketicinin kredi , kredi kartı talepleri sonrasında kredi notunun düşük olması durumunda başvuruların olumsuz sonuçlanması muhtemel. Peki kredi notum kaç olursa kredi çekebilirim? diye soracak olanlar için 1000 kkb puanı üzerinde olan tüketici, kredi yada kredi kartı başvuruları sonrasında olumlu olarak değerlendirilebilir. Fakat bu puan sınırda bir puan olduğu için Bankacılık ürünlerinin size verilebilmesi konusunda istediğiniz tutarda talebiniz karşılanmayabilir.

BUNUNLA İLGİLİ:  Kredimi erken kapattığımda Hayat Sigortası tutarını iade alabilir miyim?
Kkb kaydım yok ne yapmalıyım?

Eğer hiç bir Bankacılık ürünü kullanmadı iseniz evet kkb kaydınız çıkmayacaktır. Fakat Bankalar bu tarz müşteriler ile genellikle çalışmak istemezler. Kkb puanı sıfır olanlar için yapılacak öneri, maaş aldığı firmadan kredi yada kredi kartı başvuru yapması olabilir. Bankalar maaş ödemesi yaptıkları müşterileri bir adım önde tuttukları için, ödemeleri kendileri aracılığı ile yapıldığı için bu müşteriler ile riske girmek konusunda çok tereddüt etmeyebilirler. Bunun dışında maaş bordronuz ile dilediğiniz bir Bankaya başvuruda bulunarak uygun limitler dahilinde kredi yada kredi kartı başvurusunda bulunabilir siniz.

Ticari müşteriler için Karekodlu çek raporu nasıl kullanılır?

Findeks karekodlu çek sisteminin işleyişinde çek yaprağı üzerinde bulunan karekodu, android yada app store ‘dan mobil telefonunuza indirerek çek üzerindeki kare kodu tarayarak çek müşterisinin daha önceki dönemler de yaşadıklarına erişebilir siniz. Detay vermek gerekir ise bu sistemde hangi bilgilere ulaşabileceğinizi belirtelim. Keşideci ve çek bilgileri, Keşidecinin çek endeksi, keşideci tarafından düzenlenen çeklerin ibraz tarihleri, son 5 yıla ait çek hareketleri, keşide edilen çek trafiğine ulaşabilir siniz. Karekodlu çek sorgulama işlerinde

Findeks Teminat mektubu sorgulama

Findeks tarafından Ticari müşteriler için sunulan bu uygulama Teminat Mektubu alacak olan firmalar tarafından yapılacak kontrolde sistem tarafında geçerli mi, talep ettikleri iş konusunda yeterlimi gibi bir çok detaya ulaşabilirsiniz. Teminat mektup sorgulama hizmeti Findeks yıllık paket alımları sonrası ücret ödemeden gerçekleştirilmektedir

 

About Author

Finansçı

1 Comment

  • Kredi notu öğrenme işi kolayda kredi çekme işi o kadar kolay değil. Kredi notun düşük git şubeye başvur diyorlar. Şubeye gidiyorsun kkb notun düşük git bir kefil bulda gel diyorlar. Kefil bulup bankaya getiriyorsun bu sefer bu kişinin geliri düşük diyorlar. Geliri yüksek birini bulup kefil yapalım diyorsun bu sefer sgk sı düşük yatıyor bu kişinin, bu kadar maaş almıyordur diyorlar. Neler demiyorlar ki arkadaş, bir kredi çekmek bu kadar zor olmamalı bence. o yüzden bu işler sadece kredi notu sorgulama ile bitmiyor yani:(

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir