7 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Konut Kredileri

Konut kredisinde kullandığım ekspertiz ücretini geri alabilir miyim?

Konut kredisinde kullandığım ekspertiz ücretini geri alabilir miyim?

Konut kredisinde kullandığım ekspertiz ücretini geri alabilir miyim?
Konut edinmek suretiyle kullandığımız konut kredilerinde ödemek zorunda olduğumuz bir çok masraf kalemi mevcuttur. Mevcut yapıda konut kredisi kullanmak istediğinizde kredi tesis ücreti, hayat sigortası, ekspertiz bedeli, ipotek masrafı, konutta herhangi bir durum var ise takyidat bedeli gibi bir çok masraf kalemi tahsil edilebilmektedir.
Peki bu masrafları ödemek zorunda mıyız diye soruyor olabilir siniz?

Yeni çıkan yasal düzenleme kullanmış olduğumuz konut yada ihtiyaç kredilerinde Binde 5 kredi tesis ücretini ve fatura karşılığı tahsil edilen bedeller konusunda bankalara tahsilat konusunda izin vermektedir.Daha önceki yıllarda alınan dosya masrafları Tüketici Hakem Heyetleri vasıtası ile yada Bankaların antlaşmaya vararak kendi içlerinde masraf iadeleri yaptıklarını biliyoruz. Yapılan iade işlemlerinde dosya masrafı yada kredi tesis ücretleri konusunda kararlar çıkmakta olup ekspertiz bedellerinde faturanın üzerinde yapılan tahsilatlarda iade işlemleri yapılmaktadır.
Daha açık yazmak gerekir ise Konut kredisi için yaptırdığınız ekspertiz bedeli 500 TL tuttuğunu var saydığımızda Banka sizden 600 TL tahsilat sağlamış ise 100 TL lik kısmı iade alabilir siniz. Geçmişe yönelik incelemelerde bu bedellerinde iadesini talep ettiğiniz durumlarda fatura üzerinde yapılan tahsilatlarda ekstra alınan bedellerin iadesi söz konusudur. Ama mevcut yapıda Bankalar tarafından sadece fatura karşılığı ekspertiz bedeli tahsilatı yapıldığı için iadesi durumu söz konusu olmayacaktır. Geçmişe yönelik iade taleplerinizde hesabınızdan alınan tüm bedelleri belirterek Hakem Heyetinin değerlendirmesine sunmanız da fayda bulunmaktadır.

BUNUNLA İLGİLİ:  Konut kredisine erken ödeme yapılması durumunda ödeme tablosu güncelleme
About Author

Finansçı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir