13 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Kredi Kartı ile Yurtdışına Çıkmak

Kredi Kartı ile Yurtdışına Çıkmak

Günümüzde kredi kartı kullanımının artması ile birlikte nakit para ihtiyacı azaldı ve birçok kişi tüm işlemlerini kredi kartı ile halletmeye başladı. Bu nedenle bankalar kredi kartlarının özelliklerini ve işlevlerini artırarak, bireylerin isteklerini karşılamaya yönelik daha işlevsel kartlar hazırlamaktadır. Ayrıca bankalar her geçen gün yeni bir kampanya ya da yeni bir kart özelliğini müşterilerine tanıtarak, kredi kartını daha fazla insanın kullanımına da açmaktadır.

Özellikle yurtdışına çıkmadan önce ülke içinde yapılması ve halledilmesi gereken detaylarda da müşteriler kredi kartlarını kullanabilmektedir. Örneğin, pasaport harcı ve defter ücretleri anlaşmalı olunan bankalar aracılığıyla kredi kartı ile ödenebilmektedir. Bunun dışında yine yurtdışı için önemli bir detay olan “yurtdışı seyahat sigortası” için de kredi kartı ile ödeme yapabilmek mümkündür.

Pasaport Harcı Nedir?

Yurtdışına çıkmak için konsolosluklardan alınan ve farklı türleri bulunan özel bir deftere “pasapot” adı verilir. Birbirinden farklı amaçlara hizmet eden 3 farklı pasaport türü vardır ve bunların ücretleri de birbirinden farklıdır. Pasaport ücretleri yıllık olarak değişiklik göstermektedir. Pasaport alınacağı zaman, defter parası ve pasaport harcı adı altında iki farklı ücret talep edilmektedir.

Pasaport Ödemelerini Kredi Kartı İle Yapabilmek Mümkün Müdür?

Pasaport ödemeleri kredi kartı ile yapılabilmektedir. Bunun için ödeme esnasında, anlaşmalı bankaların kartlarını kullanmak yeterlidir. Pasapot ödemelerinde anlaşmalı  olan bankalar; Şekerbank, ING Bank, Garanti Bankası, Finans Bank, Halk Bankası, İş Bankası şeklindedir.

Yurtdışı Seyahat Sigortası Nedir?

Türk vatandaşları eğer vize isteyen bir ülkeye gitmek isterlerse, o ülke tarafından yurtdışı seyahat sigortasının yapıldığına dair bir belge talep ettiğini de bilmek zorundadır. Bu belge vize ile birlikte verilen, kişinin yurtdışında başına bir şey gelirse korunabilmesi için gereklidir. En basit örnekle bu belgeye sahip olan kişiler, bagajlarının kaybolmasından dahi kendilerini koruyabilmekte ve garanti altına alabilmektedir. Aynı zamanda, yurtdışına çıkan kişinin gittiği ülkede karşılaşabileceği hastalık, hırsızlık, kaza gibi durumlarda da bu sigorta ile sorunsuz bir şekilde problem çözülebilmektedir.

BUNUNLA İLGİLİ:  On Numarada en çok çıkan sayılar rakamlar

Yurtdışı Seyahat Sigortası Ödemelerini Kredi Kartı İle Yapabilmek Mümkün Müdür?

Türkiye’de pek çok banka ve sigorta şirketi, yurtdışı seyahat sigortası kapsamında ürünlere sahiptir. Bu nedenle seçilen sigorta şirketi ya da bankalar anlaşmalı olduğu bankaların kredi kartları ile ödeme kabul etmekte hatta taksit imkanı da sunmaktadır.

Yurtdışı Otel Rezervasyonu İçin Kredi Kartı İle Ödeme Yapabilmek Mümkün Müdür?

MasterCard ve Visacard çipi bulunan her kredi kartı, yurtdışında ödeme kabul etmektedir. Bazı kredi kartlarının yurtdışı kullanım özelliği direkt açık olurken, bazılarının müşteri hizmetlerini aranarak açtırılması gerekmektedir. Bu sayede yurtdışına çıkmamış olunsa dahi, internet üzerinden otellerde rezervasyon yapabilmek mümkündür. Rezervasyon yapılacak otel her kredi kartını kabul etmeyebilir. Böyle bir durumda kredi kartının kullanılamayacağını bilmek önemlidir.

Yurtdışında Alışveriş Yaparken, Yemek Yerken ya da Nakit İhtiyaçlarında Türkiye’den Alınan Kredi Kartlarını Kullanmak Mümkün Müdür?

Yurtdışına çıkıldığı andan itibaren, Türk paraları geçerliliğini yitirecektir. Eğer paralar döviz bürosundan dönüştürülmedi ise kredi kartı kullanımı mümkündür. Türkiye’den alınan kredi kartları -özellikle Garanti Bankası- pek çok ülkede ve şehirde geçerli olacaktır. Mastercard ve Visa çipine sahip her kredi kartı neredeyse her ülke tarafından tanınmaktadır.

En Uygun Kredi Kartini Nasil Secebilirim, Yurtdisi Seyahat Sigortasi Nedir, Pasaport odemelerini Kredi Karti İle Yapabilmek Mumkun Mudur, Yurtdisi Otel Rezervasyonu İcin Kredi Karti İle odeme Yapabilmek Mumkun Mudur
En Uygun Kredi Kartını Nasıl Seçebilirim?

Bu nedenle alışveriş yaparken, yemek yerken ya da nakit ihtiyaçlarından hiçbir sıkıntı yaşanmayacaktır. Yalnızca kullanılan kredi kartının bağlı olduğu banka ya da bankamatiği gidilen ülkede var olmayabilir. Bu tür durumlarda kredi kartı ile ilgili yapılacak olan her işlemi online şekilde yapmak gerekecektir. Bankamatiği bulunan kartlar için ise komisyonsuz para yatırma ve nakit çekme mümkündür.

Bunun yanında, Türkiye’de kişiye ulaştırılacak olan kredi kartı ekstrelerinde bazı harcamalar gidilen ülkedeki para birimi şeklinde yansıtılabilir. Örneğin, Amerika’da 100 dolarlık bir alışveriş Türkiye’de de 100 dolar şeklinde faturada gösterilebilir.

BUNUNLA İLGİLİ:  Nisan 2019 Kira Artışı Ne Kadar?

En Uygun Kredi Kartını Nasıl Seçebilirim?

En uygun kredi kartı için Hesapkurdu.com’da yer alan kredi kartlarını karşılaştırabilirsiniz.
Gene Hesapkurdu.com’un kredi kartı başvurusunda dikkat edilmesi için dikkat edilmesi gereken şeyler yazısını inceleyebilir buradan kullanıcılar için hazırlanmış kredi kartı içeriklerine göz atabilirsiniz.

About Author

Finansçı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir