11 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Başkasına Ait Tapu Sorgulama Yapılabilir Mı? Tapu Bilgileri Nasıl Öğrenilir?

Başkasına Ait Tapu Sorgulama Yapılabilir Mı? Tapu Bilgileri Nasıl Öğrenilir?

Kimi zaman bir arsayı yada tarlayı beğenirsiniz, acaba burası kimin tapu kaydı sorgulama nasıl yapabilirim? diye düşünebilir siniz. Tapu bilgileri kişiye özel bilgiler olup tapu sahibinin talebi doğrultusunda gerekli aksiyonlar alınabilir. Ama bazen başkasına ait tapu sorgulama durumu baş gösterebilir. Makalemizde tapu bilgileri nasıl öğrenilir? ve başkasına ait tapu sorgulama yapılabilir mi? bu iki konuya değinmeye çalışacağız.

Öncelikle Tapu sorgulama TC’ye göre yapılabilir mi? Tapu Kadastro Müdürlükleri dışında Tapu kaydı sorgulama nasıl yapılır? bu konuların üzerinden geçmeye çalışalım. Tapu nedir? diye başlayacak olursak, Bir taşınmazın sahibine ait bilgileri ve taşınmaz ile ilgili bilgileri içerek resmi belgedir. Yada bir arazinin belirli bir kısmını yada üzerine inşası gerçekleşen bağımsız bölümün sahibini gösteren resmi belge olarak da adlandırılabilir.

Tapu Bilgileri Nasıl Öğrenilir?

Tapu türleri taşınmazın cinsine göre farklılık göstermekte olup, Arsa tapusu, Tarla tapusu, Bina tapusu, Kat irtifakı, Kat mülkiyeti, Devre mülk tapusu gibi bir çok kırılıma ayrılabilir. Tapu yapacak kişi için bir kaç bilgi vermek gerekir ise, binde 3 tapu harcı ve döner sermaye bedelini ilgili tapuda ödeme yaparak satın alacağınız yada satacağınız taşınmazın devrini gerçekleştirebilir siniz.

Tabi bu süreç bazen bir kaç saat alabiliyor, birde öne alabilmek için bazı aksiyonlar almanız gerekebilir. Peki taşınmazı satın almadan önce yapılacak işlemler nelerdir? Tapu ipotek sorgulama yapmanız olası riskleri en aza indirmek adına faydalı olacaktır. Tabi kredi ile satın alacak iseniz Banka ibraz edeceğiniz tapu için takyidat yaptırarak karşılaşabileceği riskleri öğrenir.

BUNUNLA İLGİLİ:  Kredili Mevduat Hesabı (Kmh) nedir?

Tapu kadastro müdürlüklerinde öğrenmek istediğiniz arsanın ada pafta parsel gibi bilgilerini öğrenme şansınız var. Tabi tapu sorgulama yapacağınız taşınmaz üstünüze ait ise TC ile tapu sorgulama yada isme göre tapu sorgulama yapabilir siniz. Bunun yanında artık bilişim çağındayız E-Devlet şifreniz mevcut ise e-devlet platformunda adınıza kayıtlı tüm taşınmaz bilgilerini görebilir siniz.

E-devlet sistemi TC ‘nin altında oluşan bir yapı olduğu için sorgulama yapan kişi, tc ile tapu sorgulama yaptığını düşünmelidir. Bu kişinin TC sine kayıtlı ne kadar arsa, tarla, daire vs taşınmaz mevcut ise E-devlet ortamında bu bilgileri görüntüleyebilir. Üzerine tıkladığında detaylı olarak inceleme yaparak tapu kaydı sorgulama işlemini gerçekleştirmiş olur.

Başkasına Ait Tapu Sorgulama Yapılabilir Mi? Tapu Bilgi Verir Mi?

Peki herhangi biri farklı bir kişiye ait tapuyu sorgulama yapabilir mi. Tapu görevlileri başkasına ait tapuya ait bilgileri üçüncü bir kişiye iletir mi? Maalesef ticari bir amaçlı beğendiğiniz arsayı yada tarlanın sahibini bilmediğiniz durumlarda bu arsa sahibinin bilgilerine ihtiyaç duyabilir siniz.

Eskiden sistem çok daha esnek olduğu için Tapu müdürlüklerinde ada parsel bilgisi ilettiğinizde hele birde tanıdığınız var ise tapu sahibi bilgilerini, sistemde kayıtlı telefon vs bilgilerini öğrenebiliyordunuz. Fakat şu anda yapılan işlemlerin log kaydı tutulduğundan hangi personelin hangi tapuyu incelediği vs durumu, tapu sahibinin şikayet etmesi durumunda tapu görevlisini zor durumda bırakabilmekte.

İşin özüne tekrar dönmek gerekir ise, başkasına ait tapu sorgulama yapılabilir mi? Maalesef tapu bilgileri üçüncü kişiler ile paylaşılmadığı için tapu sahibine ait Ad Soyad yada telefon bilgilerini öğrenemezsiniz. Peki başkasına ait tapu bilgilerini nasıl öğrenirim? Tapu müdürlüklerinin dışından avukatlar tapu bilgilerine ulaşabilmektedir.

Bir avukat aracılığı ile adresten tapu sorgulama yada isimden tapu kaydı sorgulama yaparak Tapu sorgulama programı ile Tapu bilgilerine ulaşabilirler. Bir diğer yöntem ise resmi yazı ile tapu müdürlüklerinden talep edilmesi durumunda Tapu müdürlükleri tarafından başkasına ait tapu sorgulama işlemi yapılabilir.

BUNUNLA İLGİLİ:  Kredim için alınan ipotek fek ücretini iade alabilir miyim?
Baskasina Ait Tapu Sorgulama Yapilabilir Mi Tapu Bilgileri Nasil ogrenilir
Başkasına Ait Tapu Sorgulama Yapılabilir Mı? Tapu Bilgileri Nasıl Öğrenilir?

Tapu İşlemleri ile ilgili Soru Cevaplar

Konu ile ilgili ilginizi çekebilecek farklı konularda da sizlere cevap vermeye çalışalım.

  • Tapuda ipotek sorgulama nasıl yapılır? Taşınmaz sahibi tapuda kendi taşınmazına ait ipotek sorgulama yapabilir. Yada tapu takyidat işlemi yaptırarak belgeli olarak teslim alabilir.
  • Tapuda haciz var mı nasıl öğrenebilirim? Taşınmaz sahibi tapuda kendi taşınmazına ait ipotek sorgulama yapabilir. Yada Edevlet altında adına gelen herhangi bir haciz kaydı varmı kontrol edebilir.
  • Takbis nedir? Tapu ve Kadastro Bilgi Sisteminin kısaltmasıdır.
  • E devletten ipotek sorgulama yapılır mı? Tapu bilgilerinizi kontrol ederken ipotek kaydı mevcut ise izleyebilir siniz.
  • Eviimin üzerinde haciz var mı? Tapudan haciz kaydı olup olmadığını kontrol edebilir siniz.
  • Tapu ile ilgili sorunlarınız da hangi numarayı aramalıyım? Alo 181 Tapu ve Kadastro Hizmet hatını arayabilir siniz.
  • Tapumu kaybettim yenisi nasıl çıkarırım? Ücret öder miyim? İlgili tapu müdürlüğüne başvurulması durumunda yeni tapunuzu çıkarabilir siniz. Harç ve döner sermaye harcı (2 katı) tahsil edilmektedir.
About Author

Finansçı

3 Comments

  • başkasına ait tapu bilgileri şeffaf olmalı ve herkes görebilmeli. Ülkede kimin neyi var en azından herkes görmüş olur. Başkasının adına ait tapu bilgisini öğrendikten sonra üstümüze alamıyoruz ya bu konuyu esnetmeleri lazım. Yoksa tapuya gidip tapu bilgileri nasıl öğrenirim dediğimizde mümkün değil deyip geri yolluyorlar. Bu süreç böyle olmamalı.

  • isim soyisim ile tapu sorgulama yapayım dedim ama nerede. İsimden tapu kaydı sorgulama adresten tapu sorgulama tapu maliki sorgulama yada tapu sorgulama tc ye göre mümkün değil. Ölen kişiye ait tapu sorgulama dışında hiç bir şekilde başkasına ait tapu sorgulama yapılamıyor. Eee arkadaş ben istediğim arsanın sahibini öğrenmek istiyorum ama hiç bir şekilde tapu sorgulama isme göre yada arsa bilgisine göre mümkün değil. Bu düzeni acil değişmesi gerekir

  • başkasına ait tapu sorgulama süreci kolay değilmiş anlaşılan. İsimden tapu kaydı sorgulama yapmak çok daha zor. Zaten bu devirde tapu sahibinin ismini öğrenmek mesele. Ama adresten tapu sorgulama, isim soyisim ile tapu sorgulama sürecine göre daha kolay. Tabi adamınız varsa:)

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir