12 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Ocak 2017 Kira Artış Oranı – Üfe Tüfe Aralık Rakamları

Ocak 2017 Kira Artış Oranı – Üfe Tüfe Aralık Rakamları

Her ayın üçünde Türkiye İstatistik Kurumu (Tüik) tarafından açıklanan Üfe ve Tüfe rakamları ışığında kira artış oranı belirleniyor. TÜİK tarafından açıklanmakta olan Aralık 2016 Üfe-Tüfe verilerine göre Ocak 2017 kira artış oranı kaç olması gerekiyor? açıklamaya çalışalım.

Ev sahibi ve kiracı arasında düzenlenmekte olan kira kontratına istinaden belirlenmekte olan kira artış oranı konusunda mutabakat sağlanması durumunda, sözleşmenin bittiği yani yenileme döneminde mutabakata varılan oran ile kira artışı gerçekleştirilmektedir. Fakat kira kontratında herhangi bir oran belirtilmedi ise her ayın üçünde açıklanan tüketici fiyat endeksi ve üretici fiyat endeksi rakamlarına göre 2017 yılı Ocak ayı kira artış oranı belirlenerek işleme alınmaktadır.

Aralık 2016 Üfe Tüfe rakamları TÜİK tarafından açıklandı. Ocak 2017 kira artış oranı ne kadar olmalı?

Borçlar Kanununun 344. maddesi gereğince kira zam oranı hangi oranın geçerli olacağına dair açıklamada; Kira zammı gerçekleşecek ay için Tüik tarafından açıklanan bir önceki ayın Üfe oranını aşmayacak şeklinde belirtilmiştir. Borçlar kanunu ilgili maddesi gereği ne kadar kira artışı yapılması gerektiği belirtilmesine rağmen Tüik tarafından açıklanan rakamlarda aylık değişim, bir önceki yılın Aralık ayına göre değişim rakamları yada 12 aylık ortalamalara göre değişim oranları açıklanmaktadır. Tüik tarafından açıklanan veriler böyle fazla olunca kiracı içinde ev sahibi içinde hangi oran kullanılmalı diye soru işaretlerine yol açabiliyor.

Tüik tarafından açıklanmakta olan oranlara göre geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre kira artış oranı uygulanacağı belirtilirken, Yargıtay tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada on iki aylık ortalamaya göre kira artış oranı uygulanması gerektiği açıklanmaktadır. Kira artışı hesaplama yapacak olan kiracı yada ev sahibi 2016 tefe tüfe oranlarını kullanarak kira artış konusunda kullanabilmektedir. Ocak ayında yıllık kira artışı yapması gereken kiracılar için kullanılması gereken oran on iki aylık ortalama oranlarıdır. Bu açıklama neticesinde Yargıtay tarafından açıklanan verilere göre kira artış oranı yapılacağı kasınıza varılmaktadır.

BUNUNLA İLGİLİ:  Otomatik ödeme talimatlarına ve hesap işletim ücretine para ödememek için ne yapabilirim?

Ocak 2017 Kira Artış Oranı – Üfe Tüfe Aralık Rakamları

Açıklanmış olan Aralık 2016 Üfe Tüfe rakamları sonrasında, Ocak 2017 kira artış oranı için veriler ektedir;

Tüfe Aralık 2016 (Tüketici Fiyat Endeksi)

 • Bir önceki aya göre değişime ait oran: %1,64
 • Bir önceki yılın Aralık ayına göre değişim: %8,53
 • Bir önceki yılın aynı ayına göre değişim: %8,53
 • On iki aylık ortalamalara göre değişim: %7.78 artış.
tufe aralik 2016 rakamlar
Tüfe Aralık 2016 Rakamları

Üfe Aralık 2016 (Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi)

 • Bir önceki aya göre değişim: %2,98 artış
 • Bir önceki yılın Aralık ayına göre değişim: %9,94 artış
 • Bir önceki yılın aynı ayına göre değişim: %9,94 artış
 • On iki aylık ortalamalara göre değişim: %4,30 artış
Ufe aralik 2016
ÜFE Aralık 2016

Ocak 2017 Konut kira artış oranı 

Yukarıda belirttiğimiz açıklanan rakamlara göre tefe tüfe 2016 Aralık ayı oranları ve Yargıtay’ ın kararı baz alınarak yüzde 4,30 kira artışı yapılması gerekmektedir. 2017 Ocak ayı kira zam oranı üzerinden tekrar geçmek gerekirse kira kontratına istinaden % 4,30 kira artış oranı dikkate alınması gerekmektedir. Son 2 aylık değişimi analiz edebilmek konusunda ekteki yazılarımız faydalı olabilir.

Kira artışını örnek ile açıklamak gerekir ise;

1,500 TL kira ödeyen kiracı, Ocak 2017 ayında yapacağı kira artış oranı sonrasında 1.564,50 TL ödeme yapılması gerekmektedir.

İş yeri kira artış oranı Ocak 2017

İş yeri için yapılacak olan kira artış oranı işlemlerinde de Tüik tarafından açıklana Üfe oranları sonrasında yapılmakta olup, %4,30 iş yeri kira artışı yapılması gerekmektedir. Fakat iş yeri için yapılan kira kontratları konut kiracısına göre daha detaylı ve sözleşme formatında hazırlanmakta olup, kiracı ve mal sahibi tarafından ortak belirlenen orana göre, Tüfe oranları ile yada Üfe oranları ile kira zammı yapılacağı konusunda anlaşma sağlanabilir. Bu durumda kira kontratında anlaşmaya varılan rakam ile kira artış oranı belirlenebilir.

BUNUNLA İLGİLİ:  Türkiye'de Kaç Araç Var? 2019 İstanbul Araç Sayısı

İş yeri kira artışını örnek ile açıklamak gerekir ise;

2.000 TL kira ödemekte olan iş yeri kiracısı, 2017 yılının Ocak ayında yapacağı kira artış oranı sonrası 2.086,00 TL olarak kira ödemesi yapması gerekecektir.

Makalemizde Tüik verilerinden alıntı yapılmıştır.

 

Aralık 2016 Kira zam oranı ne kadar yapılması gerekiyor? yazımızı okumak için tıklayın

Aralık 2016 kira zam oranı

About Author

Finansçı

8 Comments

 • Gecen ay kira zammı yapmadık ocak kira artış oranida artmış sansa bak. Her ay kira zam oranı düşerken ocak ayında artması kotu olmuş.

 • Kira artış oranı hala yüzde beşin altında bu kiracılar için güzel bir haber. Ev sahipleri kira zammı konusunda biraz bekleyecekler gibi.

 • Ocak kira artış oranı geçtiğimiz aya gore artmış gözüküyor. Demekki isler iyi gitmemeye başladı. Çünkü her ay kira zammı düşüyordu bu ay ibre dönmüş.

 • Merhaba, kira sözleşmem Ocak 2017’de yenilenecek. Sözleşmede tefe-tüfe oranında zam yapılacaktır diyor, zam oranı ne olur?

  • Merhaba,
   O zaman makalemizde belirttiğimiz gibi yüzde 4.30 ‘luk oranı kullanmanız gerekiyor.
   Saygılarımızla.

   • “tefe-tüfe oranı ortalaması” yazıyor düzgün belirtmem gerekirse. ev sahibi ve emlakçısı bana 8.53 gibi bir oranla geldiler. sitenizden de 4 küsür rakamları gördüm. o sebeple aklım karıştı.

    • Merhaba,
     Tefe-tufe denildiğinde ÜFE oniki aylık ortalama oran olan 4.30 kullanılıyor. Sizin belirttiğiniz gibi ikisinin ortalaması denilmiş ise 7.78+4.30/2 olarak hesapladiginizda 6.09 gibi bir oran çıkıyor.Aralık rakamlarında 8.53 gibi bir oran yok çünkü.Hangi kaynaktan bilgi aldıkları konusunda bilgi talep edebilirsiniz.
     Saygılarımızla.

 • Kira artış oranı konusunda hepimiz gelen tefe tüfe oranlarını hoşnut karşılıyoruz. tüfe rakamları biraz yüksek çıksada kira artışı konusunda verilen oranın düşük olması bizim gibi kiracılar için güzel haber. Bu seneyi de 40 TL kira zammı ile yırttık:)

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir