1 March 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Sanal Kart nedir?

Sanal Kart nedir?

Kredi kartı ile ödeme işlemlerinde en çok kullanılan ödeme yöntemlerinden olan Sanal Kart nedir? Sanal Kart ile ödeme yaparken dikkat edilmesi gerekenler.

Kredi Kart limitinizin belirlediğiniz bir kısmını kullanarak İnternet alışverişlerinde kullanmak üzere oluşturulan kredi kart türüne Sanal Kart denir.

İnternet alışverişi yapmayı seven tüketiciler için en güvenli yöntem olarak değerlendirilebilecek Sanal Kart’ lar aracılığı ile alışverişin boyutu artık çok daha farklı. Herhangi bir Bankada adınıza kayıtlı bir kredi kartınız mevcut ise, İnternet Bankacılığı aracılığı ile kendi belirleyeceğiniz bir limit ile Sanal Kart oluşturabilir siniz.

Sanal Kart oluşturma ücreti var mı?

İnternet Bankacılığı aracılığı ile Sanal Kart oluşturma adımını takip ederek oluşturacağınız Sanal Kart sonrası bazı Bankalarda Sanal Kart oluşturma ücreti altında Kredi Kartınıza ek ücret yansıtılır. Tabi bunu genellemek yanlış olabilir bazı Bankalar müşterilerinin kart harcamalarını arttırması stratejisi ile Sanal Kart ücreti tahsil etmeyebiliyorlar. 

Sanal Kart limitini nasıl değiştirebilirim?

Sanal Kart oluşturma adımında bu kart için sizin belirleyeceğiniz bir limit tanımlanır. Sanal Kart limit tanımları farklılık göstermekte olup bu detaydan bahsetmeye çalışalım;

  • Harcadıkça Azalan: Sanal Kartınıza belirlemiş olduğunuz limit yapmış olduğunuz harcamalara göre düşerek azalmaktadır. Tanımlamış olduğunuz limit tutarı kadar harcama yapmanız halinde Sanal Kart limitinizi doldurduğunuz için işlem yapamayabilir siniz.
  • Sabit Limit: Sanal Kartınıza belirlemiş olduğunuz limit tanımlaması yapıldıktan sonra harcamalarınıza başlayabilir siniz. Belirlemiş olduğunuz limit sabit kalarak bu limit dahilinde Ana kredi kartı limitinizi açmayacak şekilde harcamalarını gerçekleştirebilir siniz.

Aynı kredi kartı ile iki sanal kart oluşturulabilir mi?

Bu seçenek çoğu Bankada mevcut olup, ilk Sanal Kart oluşumu sonrası ödediğiniz masraf gibi ikinci kez oluşturduğunuz sanal kart içinde ekstra ücret ödemek durumunda kalabilir siniz.

BUNUNLA İLGİLİ:  Evlat edinme halinde Anne ve Baba ne kadar izin kullanabilecek?

Sanal Kart ile yapılan işlemler güvenli mi?

Sanal Kart tanımlama işlemi yapılırken Bankalar güvenlik yöntemi olarak sistemde kayıtlı cep telefonunuza sms gönderim yaparak işlem teyidi alır. Yine Sanal Kart limit değişikliklerinde Banka sms onayı alarak size daha güvenli hizmet imkanı sunar. Bazı Sanal kredi kartları ile yapılan alışverişlerde ekstra sms onayı alarak ikinci bir güvenlik yöntemini kullanabilir siniz.

Sanal Kart işlemlerinin yanı sıra İnternet üzerinden alışveriş yapacağınız siteleri özenle seçmeniz faydalı olacaktır. Sonrasında kart bilgilerinin sızdırılması gibi sorunlu bir süreç ile karşılaşma ihtimali her zaman mevcuttur. Bu tarz işlemlerde tarafınızdan yapılmayan işlemlerde Chargeback talebinde bulunarak paranızı iade alma imkanınız var fakat yinede bu tarz bir duruma düşmek tercihiniz olmayacaktır.

Sanal Kart ile sorun yaşamamak adına büyük tutarlı alışverişler öncesinde yükseltmiş olduğunuz Sanal Kart limitini işleminizi gerçekleştirdikten sonra düşürmeniz olası riskleri önlemenize yardımcı olacaktır. Sanal kart işlemlerinde belirlediğiniz daha ufak limitler oluşturduğunuz için olası riski minimize etmiş olursunuz. Fakat orjinal kredi kartınıza ait limitleriniz yüksek olduğu için bu kredi kartları ile yapılan alışverişler Sanal Kart ile yapılan işlemlere göre daha az riskli değerlendirilebilir.

 

About Author

Finansçı

1 Comment

  • sanal kart olmadan bende alışveriş yapmayı tercih etmiyorum, sürekli bilgisi dışında yapılan işlemlerden dolayı şikayetlerini okuyorum forumlarda. Sanal kart konusunda herkesi bilgilendirmemiz gerekir

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir