11 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Tapu Harcı Kredi Kartı İle Ödeniyor Mu? Gib Tapu Harcı Ödeme Nasıl Yapılır?

Tapu Harcı Kredi Kartı İle Ödeniyor Mu? Gib Tapu Harcı Ödeme Nasıl Yapılır?

Yeni ev alacaklar için en büyük sorundur peşinatı bir araya getirmek. Peşinatı toplarsınız çekeceğiniz konut kredi tutarını belirlersiniz bu seferde tapu harcı önünüze çıkar. Malum konut devirlerinde yada iş yeri devirlerinde satıcı ben tapu harcını ödemem der ve kenara çekilir.

Hal böyle olunca bu sefer tüm tapu harcını ödemesi bunun yanında döner sermaye ödemesi tutarını temin etmeniz gerekir. Az da bir tutar değildir hani bu tapu harcı, şu anda binde 3 olarak tahsil edilse de süre sona erdiğinde tekrar binde 4 olarak güncellenecektir. Normal şartlarda alıcı binde 1,5 satıcı da binde 1,5 olacak şekilde ödenmesi gerekiyor. Ama biraz önce de belirttiğim gibi satıcı fiyatı sabitleyerek tapu harcına karışmayacağını iletir.

Peşinat tutarının dışında ekstra paranız da yoksa kendi kendinize, Tapuda kredi kartı geçerlimi? Tapu harcı borcu taksitlendirme yapılır mı? Tapu dairesinde kredi kartı geçiyor mu? sorularını sormaya başlarsınız. Neyse ki üzülmenize gerek yok 2015 yılından bu yana tapu harcı ödemesi ve döner sermaye ödemesi kredi kartı ile ödenebiliyor. Yine güzel bir haber tapu harcı borcu taksitlendirme de yapılabiliyor.

Tapu Harcı Kredi Kartı İle Ödeniyor Mu? Gib Tapu Harcı Ödeme Nasıl Yapılır?

Sizler için adım adım Gib tapu harcı ödemesi nasıl yapılır? E-Devlet ile Döner Sermaye ödemesi nasıl yapılır? göstermeye çalışacağız. Tüketicinin daha rahat bir şekilde tapu harcı ödemesini yapabilmesi için hayata geçirilen kredi kartı ile tapu harcı ödemesi uygulaması çok fazla kullanılmıyor olabilir. Sebebine gelince yasal olarak alıcı ve satıcı tarafından beraber ödenmesi gereken harcın sadece alıcı tarafından kredi kartı ile ödenmesini satıcı istemeyebilir.

BUNUNLA İLGİLİ:  2015 Yılında Boşanma ve Evlenme rakamları

Sebebine gelince sadece satıcı tarafından kredi kartı ile ödeme yapılması durumunda ileride satıcıya senin ödemen gereken tutarı ben ödemek zorunda kaldım bu tutarı bana iade etmelisin diye talepler gelebilir. O yüzden tapu harcı ödemesi ve döner sermaye ödemesi genellikle nakit olarak ödeme yapılabiliyor. Ama siz insaflı bir satıcıya denk geldi iseniz kendine düşen payı ödüyor ise sizde kendi payınıza düşen tapu harcını ve döner sermaye bedelini kredi kartı ile taksitlendirme yaparak ödeyebilir siniz.

Gib Tapu Harcı Ödeme Nasıl Yapılır?

https://intvrg.gib.gov.tr adresini ilgili alana yazdıktan sonra çıkan sayfadan TC Kimlik No ile yada Tüzel kişiler için Kullanıcı Girişi alanından giriş yapmanız gerekmektedir. Sonrasında Tapu Harcı Sorgulama yaparak ve Ödeme butonunu tıklayarak açılan sayfada aşağıda belirtilen sıralama ile 12-13 haneden oluşan seri numarası ile Hesapla yapılarak sorgulama yapılır. Ekranda belirtilen listedeki ödeme şekilleri ile ödeme işlemini çok kolay bir şekilde gerçekleştirebilir siniz.

Gib Tapu Harcı Ödeme Nasıl Yapılır?

tapu harci borcu taksitlendirme nasil yapilir

Tapu Harcı Borcu Taksitlendirme Nasıl Yapılır? Hani Banka kaç taksit yapıyor?

Biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi tapu harcı taksitlendirme işlemi artık yapılabiliyor. Yukarı da belirtmiş olduğumuz gib tapu harcı ödemesi ekranında çıkan bankalar aracılığı ile tapu harcı borcu taksitlendirme yapabilir siniz. Kampanyalar Bankalar tarafından sürekli güncellendiği için taksit adetleri belirtilmemiştir. Tapu harcı ödemeleri genellikle yüksek rakamlar olduğu için kredi kartı limitlerinizi kontrol etmenizde fayda vardır.

Hiç taksitlendirme yapmamanız durumunda kredi kartı ile peşin tapu harcı ödemesi yapılması durumunda bankalar tarafından sonrasında belirli bir faiz ile taksitlendirme yapılabiliyor. Ama bu işlem için ekstra faiz ödemek durumunda kalabilir siniz. O yüzden ödeme işlemi esnasında seçmiş olduğunuz kredi kartınız ile verilen taksit adedini kullanarak işlem yapmanızı öneririz.

BUNUNLA İLGİLİ:  Hafızamı güçlendirmek için ne yapmalıyım?

Döner Sermaye Ödemesi E-Devlet ile nasıl yapılır?

Tapu Harcının yanında ek olarak yapılan Döner Sermaye ödemesi de E-Devlet aracılığı ile Kredi Kartı ile ödeyebilir siniz. Bunun için yapmanız gereken https://www.turkiye.gov.tr/ adresinden giriş yaparak ödeme işlemini e tahsilat tapu döner sermaye ödemesi olarak gerçekleştirmektir. Döner sermaye ödemesini E-Devlet üzerinden nasıl öderim? diyenler için görselde hangi menü ile ödeme yapılacağı belirtilmiştir.

doner sermaye odeme nasil yapilir
Döner Sermaye Ödemesi EDevlet ile nasıl yapılır?
About Author

Finansçı

1 Comment

  • Tapu dairesinde kredi kartı geçiyor mu diye kırk takla attık. Ama öncesinde kredi kartı ile tapu harç ödeme işlemini yapmak mantıklı. Son dakikada tapudaki atm den tapu harcı yatırmaya çalışırsınız makinede bozuk para yok diye ödeme yapamazsınız. Öncesinde en azından tapu harcı kredi kartı kaç taksit bu bilgileri de detaylı öğrenmiş olursunuz.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir