12 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

En Yüksek Faiz Veren Banka? Banka Faiz Oranları Karşılaştırma

En Yüksek Faiz Veren Banka? Banka Faiz Oranları Karşılaştırma

Son aylarda Türk Lirasının büyük değer kaybı ile beraber halk olarak nasıl yatırım yapmalıyız? diye sorgular olduk. Yatırımlarını döviz olarak değerlendirenler son bir kaç ayda en şanslı yatırımcılar oldu diyebiliriz. Tabi bunun dışında Ülkede yaşanan bu durumu fırsata çevirmeye çalışan döviz al-sat ‘çıları da bir kenara koymak gerekir. Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 sayılı karar kapsamında Türk Lirasını güçlendirmek adına bir çok adım atıldı ve yatırımların en azından TL varlıklarda kalması amaçlanmaktadır.

TCMB faiz oran artışları ve TL Vadeli mevduat hesaplarındaki stopaj oranının düşürülmesi ile Vadeli Mevduat Hesapları riskli yatırım tercih etmeyenlerin ilk durağı oldu diyebiliriz. Durum böyle olunca Google’ da Banka faiz oranları 2018, Banka mevduat faiz oranları 2018, 32 günlük en yüksek faiz veren Banka Hangisi?, Banka faiz oranları karşılaştırma ve Vadeli hesap faiz hesaplama aramaları çok popüler olmaya başladı diyebiliriz. Bizde sizler için Banka faiz oranları karşılaştırma yapmaya çalışacağız.

Banka Mevduat Faiz Oranları 2018 Yılında Ne Kadar?

2018 yılında Vadeli Mevduat faiz oranı %13-14 gibi oranlarda seyir ederken ekonomideki olumsuz gelişmeler, Amerika ile yaşanan siyasi gerilim derken Banka mevduat faiz oranları 2018 yılına damga vurmaya devam ediyor. Yüzde 13 ‘lerden başlayan hızlı artış ile bir anda banka mevduat faiz oranları 2018 Ağustos gibi yüzde 20 ‘lere sıçrama yaptı. Bu dönemde müşteri portföyünü arttırmak amacı ile en yüksek faiz veren Banka konumuna gelmek için bir çok Banka adımlar attı.

 1. Bu bant da devam eden vadeli mevduat faizleri TCMB ‘nin Eylül toplantısında gerçekleşen “Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 17,75’ten yüzde 24’e yükseltilmesine karar vermiştir.” duyurusu ile Bankalar mevduat faizlerinde artık çok daha rahat fiyatlamalar yapılıyor. Şu an uzun vade mevduat faizi bir nebze daha yüksek olsa da tüketici tarafından çok tercih edilmiyor. Sebebine gelince ekonomide oluşabilecek olumsuz gelişmeler de yeni faiz oran artışlarının beklentisi.
BUNUNLA İLGİLİ:  Fenerbahçe Konya da ağır yaralı

Banka Mevduat Faizi Neye Göre Belirlenir?

Herkesin az çok hakim olduğu bir konudur Banka mevduat faizi. Kısaca belirtmek gerekir ise Banka tüketiciden topladığı mevduatı belirli bir kâr ile yine tüketiciye kredi olarak satar. Aradaki faiz farkı (spread) Bankanın bu işlemlerdeki kazancını belirler. Kredi faizleri malum yüzde 30-35 altında oran bulmak zor bu dönemde. Buradan yola çıkacak olursak mevduat faizinin bu oranların altında olması gerekir ki Banka işlemlerden kâr edebilsin. Tabi bunu bir fırsat olarak değerlendiren Bankalar da az değil yani.

Vadeli Hesap Faiz Hesaplama Nasıl Yapılır?

Banka Uygulamaları yada farklı sitelere bağımlı olmadan sizlere vadeli hesap faiz hesaplama nasıl yapılır? örnek ile açıklamaya çalışacağız. Örnek olarak, 1.000 TL niz olduğunu ve oranlarında %25 olduğunu varsayalım. Tüm hesaplamalarda oranlar 32 gün hesaplandığından, ANAPARA* FAİZ ORANI*GÜN/36.500 formülü ile hesaplayacağız.(Bankaların faiz bildirimlerinde aylık faiz oranları en az 32 gün üzerinden işleme alınmaktadır.)

Resmi Gazete ‘de 6 aya kadar bağlanan mevduat hesaplarında yüzde 5 oranında BSMV tahsil edilmektedir. Bu formül üzerinden 1.000*25*32/36.500= 21.92 TL brüt faiz rakamı oluşur. 21.92*0,05= 1.10 Formülü ile BSMV kesintisini de hesapladıktan sonra 21.92-1.10= 21.82 TL net faiz rakamı hesabınıza aktarılır. Tabi bu BSMV rakamı şu an için 3 ay geçerli olacak. Tekrar uzatılmaması durumunda BSMV rakamını 0.15 üzerinden hesaplama yapmanız gerekecektir.

En Yüksek Faiz Veren Banka 2018 ‘de Hangisi? 

Şu an güncel 32 günlük en yüksek faiz veren Banka oranlarına göre yaptığımız piyasa araştırmalarına göre ortalama 50-100 bin mevduat için oranları aldık. Bir çok Özel Bankayı arkasında bırakan AKTİFBANK en yüksek faiz veren Banka 2018 listesinde ilk sırada. Halkbank, Merkez Bankası faiz oran artışı sonrasında %28 mevduat faizi ile 32 günlük en yüksek faiz veren Banka konumunda olup mevduat faiz oranlarını takip edenler için ilk fırsatta uğranması gereken Banka konumuna gelmiş durumda.

BUNUNLA İLGİLİ:  Ocak 2017 Kira Artış Oranı - Üfe Tüfe Aralık Rakamları

Banka Faiz Oranları Karşılaştırma

En yüksek faiz veren Banka 2018 listesinde Halkbank ‘ın ilk sırada olduğunu belirtmiştik biraz önce. Ben bankamı değiştirmem aldığım faiz oranından memnunum diyenlerde olabilir tabi ki. Yeni vadeli mevduat hesabı açacak olanlar için diğer Bankaların mevduat faiz oranları konusunda bir derleme yapmaya çalışacağız. Google reklamlarında belirttikleri oranlar yada piyasa araştırması ile tüketiciye sundukları oranları baz alacağız.

Eylül 2018 mevduat faiz oranları ve Ekim 2018 mevduat faiz oranları olarak yaşanacak artışlarda Banka mevduat faiz oranları 2018 listesini sizler için güncellemeye çalışacağız. Vereceğimiz oranlar ortalama 50-100 Bin Türk Lirası için geçerli oranlar olup 250 Bin Türk Lirası üzeri mevduatlarda Bankalar mevduat faiz oranları konusunda biraz daha esneyerek daha yüksek oranlar sunabilmektedir. O yüzden Bankalar ile sürekli irtibatta olmanızda fayda var diyerek listemize geçelim.

En yuksek faiz veren banka

Banka Mevduat Faiz Oranları 2018

 • Halkbank Vadeli Hesap Faiz Oranları: %25,00
 • Ziraat Bankası Vadeli Hesap Faiz Oranları : %25,00
 • Qnb Enpara Vadeli Hesap Faiz Oranları : %25,00
 • Garanti Bankası Vadeli Hesap Faiz Oranları: %26,50
 • Teb Vadeli Hesap Faiz Oranları : %25,00
 • Burgan Bank Vadeli Hesap Faiz Oranları : %27,00
 • Yapı Kredi Vadeli Hesap Faiz Oranları : %26,00
 • Odeabank Vadeli Hesap Faiz Oranları : %26,00
 • Denizbank Vadeli Hesap Faiz Oranları : %24,00
 • İngbank Vadeli Hesap Faiz Oranları : %23,00
 • Fibabanka Vadeli Hesap Faiz Oranları : %24,00
 • Akbank Vadeli Hesap Faiz Oranları : %23,00
 • İş Bankası Vadeli Hesap Faiz Oranları : %20,00
 • Alternatifbank Vadeli Hesap Faiz Oranları : %24,00
 • Vakıfbank Vadeli Hesap Faiz Oranları : %18,00
 • HSBC Vadeli Hesap Faiz Oranları : %20,00
 • Aktif bank Vadeli Hesap Faiz Oranları : %28,00

Vadeli Mevduat Dışında Hangi Yatırımı Yapabilirim?

Ekonomik gelişmeler, siyasi gelişmeler, kur beklentisi gibi bir çok faktör tüketici için yatırımlarını nasıl yapması konusunda tereddütlere düşürmektedir. Ekonomi tarafında OVP (Orta Vadeli Plan) ile ilgili gelişmeler, kurlardaki gelişmenin nasıl olacağı öngörülemediğinden şu anda vatandaş TL Vadeli Mevduatı ön planda tutmaktadır. Şu an dolar yatırımı Ülke ekonomisine de çok faydalı olmayacağından, kurda yükseliş beklentisi içinde olanlar için Altın yatırımı da ön plana çıkmaktadır.

BUNUNLA İLGİLİ:  Bankaların Çek Tahsil Masrafları Ne Kadar? En Uygun Banka Hangisi?
About Author

Finansçı

1 Comment

 • en yüksek mevduat faiz oranları konusunda kamu bankalarının önde gitmesi çok ilginç. Ziraat bankası vadeli hesap faiz oranları bir nebze düşük kalsa da banka faiz oranları karşılaştırma yapıldığında kamu bankaları idare eder. Kredi faizlerinde en düşük onlar ama pahallıya alıp ucuza kredi nasıl veriyorlar ilginç. En yüksek faiz veren banka 2018 yılında Halkbank olacak sanırım henüz yaklaşan yok gibi yanına:) 32 günlük en yüksek faiz veren banka da herhalde halkbank. bakalım en yüksek faiz veren banka 2019 yılında hangisi olacak?

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir