9 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Toki Hangi İllerde Emekliye Ev Yapıyor? Toki Başvuru Şartları Nelerdir?

Toki Hangi İllerde Emekliye Ev Yapıyor? Toki Başvuru Şartları Nelerdir?

TOKİ emekliler için 250 TL taksit ile konut veriyor. Peki, bu süreç nasıl işliyor, Toki başvuruları nasıl  yapılır? Kira öder gibi aylık 250 TL gibi bir ücret ile ev sahibi olabileceksiniz. TOKİ artık 15 bin kişiyi ev sahibi yapacak. “İkinci Bahar” adı altında hazırladığı projeye 2017 yılında da devam edecek. Artık emekliler de ev sahibi olacaklar. Detaylı bilgi için TOKİ ’yi takip ediniz.

Toki Hangi İllerde Emekliye Ev Yapıyor? Toki Başvuru Şartları Nelerdir?

TOKİ ’nin Genel Başkan ’ı Ergün Turan, yapmış olduğu açıklama da, “TOKİ, bu yıl 65 bin konut ihale edecek. Güneydoğu ‘ya 12 bin 750, Marmara ‘ya 12 bin 716, Karadeniz ‘e 10 bin 395 ev yapılacak. Yapılacak konut projelerinden emeklilerimiz için yüzde 25 kontenjan ayırıyoruz. Emeklilerimizi, Anadolu ‘da ortalama 250 TL taksitlerle, İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde 350-400 lira gibi en düşük seviyeden başlayan taksit seçenekleri ile uzun vadeli ödeme şartları ile ev sahibi yapıyoruz.”

Diyerek açıklamasına “TOKİ, 2017 ‘de emeklilerimize yönelik toplamda 15 bin adet konut inşa edecek. Bu projelerden aynı zamanda dar gelirli vatandaşlarımız ve emeklilerimiz düşük fiyatlarla oluşturulacak kampanyalardan faydalanabilecek. Dar gelirli ve emeklilerimiz ayda 300 TL taksitle ev sahibi olabilecekler, şeklinde devam etti.

Toki ‘nin Emekli Evleri için Başvuruları Nasıl Yapacaksınız?

Emekli Derneği sayesinde başvuru da bulunabilirsiniz. TOKİ ’nin sadece bulunduğunuz ilde bir proje yapıyor olması yeterlidir. Emekli için evler, en çok merak edilen konular arasındadır. Artık TOKİ bu karmaşıklığın önünde durmaya hazırlanıyor. Emekli Derneği ve emekli kartları büyük kolaylık sağlayacak ev sahibi olmak isteyen emeklilere. Bulunduğunuz ilde Emekli Dernekleri aracılığıyla talepte bulunarak işlemleri sizler de başlatabilirsiniz. İlinizde TOKİ var ise, az bir miktar ile başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

BUNUNLA İLGİLİ:  Nakit Yatan ve Nakit Çekilen işlemi nedir?

Emeklilerin Toki ‘ye Başvuru Şartları Nelerdir?

  • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak
  • Projenin yapılacağı ilde kayıtlı olmak
  • Aile gelirinin en fazla 3.200 TL olması
  • Bu şart İstanbul ili için 3.700 TL olarak uygulanmaktadır.
  • Başvuran kişinin Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) üzerinden emekli olması
  • Başvuran kişinin kendisine ait müstakil bir konutun bulunmaması
  • Eğer iki eş emekli ise, sadece birinin başvuru da bulunması yeterlidir.
  • Emekliler için yapılan projeler de anı nüfusa kayıtlı olma şartı aranmaktadır.

TOKİ Yeni Projelerini Nerelerde Yapacak?

Dar gelirli aileler, şehit aileler, engelli vatandaşlar vb. aileler için TOKİ, konut projesi üretmeye başladı. TOKİ, projelere başlamadan önce nerelerde yapacağını Toki Web sayfası aracılığı ile duyuruyor. Buna göre emekliler için ayrılan kontenjan sayısı belli oluyor. Yaklaşık her proje de yüzde 25. Kısaca TOKİ yaptığı her 100 konutluk projesinde, yüzde 25 bölümünü emekliler için ayırıyor.

Hemen hemen Türkiye ’nin her ili ve ilçesinde proje yapmaktadır. Önemli  projeler için çalışma yapan TOKİ, dar gelirli vatandaşlar için konut ayırarak, uygun fiyatlarda satışa sunmaktadır. Evlerin satışa çıktığı andan itibaren adeta bir patlama yaratacağı söyleniyor. TOKİ ’nin projelerini daha yakında takip etmek istiyorsanız web sayfasını detaylı olarak inceleyiniz.

Toki Emekliye Ev
Toki Hangi İllerde Emekliye Ev Yapıyor

Her yıl projelerine başlamadan önce taslaklarını sayfasından duyuruyor. Satışa çıkarılan evler 2+1 konutlardan oluşmaktadır. Projelerdeki evler değişkenlik gösterir. Zaten satış öncesi durumlarda evin detaylarını inceleyebilirsiniz. Sadece başvuru için size verilen süre aralığında başvurularınız değerlendirilecektir. Emeklilerin sadece emekliler için olan kısımdan başvurması gerekmektedir Emekli vefat ettiği zaman, yerine dul eşi başvuru yapabilir. 

Toki Başvurusu İçin Hangi Belgeler Gerekmektedir?

Toki ‘ye konut alımı için başvuru da bulunacak kişiler başvuru esnasında fazla uğraşmıyorlar diyebiliriz. Toki konut başvurusu için belirtilen belgelerin teslim edilmesi yeterli olacaktır.

  • Kimlik fotokopisi
  • Emekli belgesi (Belge yok ise, emekli olduğunu belirten belge veya bir adet yazı)
BUNUNLA İLGİLİ:  Hsbc ve Cıtıbank Türkiye den neden gidiyorlar?

 

Konut Kredisi Kimler Alabilir? Çalışmayan kredi alabilir mi? yazımızı okumak için tıklayın.

About Author

Meraklı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir