9 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Kredi Kartımla İnternet Alışverişi Yapamıyorum? Ne Yapmalıyım?

Kredi Kartımla İnternet Alışverişi Yapamıyorum? Ne Yapmalıyım?

Kredi Kartı ile internet alışverişi yasaklandı mı? diye merak ediyor olabilir siniz. Tüketici tarafından BDDK ve TBB ‘ne iletilen bir çok şikayet sonrası BDDK tarafından bir aksiyon planı yapıldı. Kredi Kartı ile yapılan işlemlerde net bilgi sahibi olmadığı için mağdur olan vatandaşlar için önlem niteliğinde bir güncelleme yapıldı. Fakat bu seferde Kredi Kartımla İnternet alışverişi yapamıyorum diyen sesler yükselmeye başladı.

Peki Kredi Kartımla İnternet alışverişi yapamıyorum diyenlerin sorunu neden kaynaklanıyor? Kredi Kartı şifrelerinin dolandırıcılık şebekeleri tarafından ele geçirilmesi sonrası bir çok vatandaş mağdur oldu. Ve halen bu kredi kartı dolandırıcılık işlemleri devam ediyor desek yanlış olmaz sanırım. Peki artık neden Kredi Kartımla İnternet alışverişi yapılamıyor detaylarını belirtelim.

Kredi Kartımla İnternet Alışverişi Yapamıyorum? Alışveriş Yapabilmek İçin Ne Yapmalıyım?

BDDK tarafından yayınlanan duyuru sonrasında tüketicinin Kredi Kartı ile gerçekleştirdiği internet alışveriş işlemlerine düzenleme getirildi. Sebebine gelince son dönemde sıkça duyduğumuz örneklerden bahsetmek gerekir ise;

  • Facebook dolandırıcılık işlemlerinde ele geçirilen tanıdıklarımızın Facebook hesapları üzerinden gelen mesajlarda kredi kartı bilgileri talep edilerek, bonus yüklemesi yapılacağı konusunda aldatma mesajları ile tüketiciler dolandırıcılık işlemlerine maruz kalabiliyordu. Artık sizin onayınız olmadan kredi kartı ile internet alışverişi yapılamayacağı için bu tarz durumlar ile karşılaşmayacaksınız.
  • Mağaza ya da farklı platformlarda kredi kartınızın kopyalanması sonrasında dolandırıcılar tarafından internet alışverişleri ile kredi kartı limitleri sıfırlanabiliyordu. Eğer Kredi Kartınızı internet alışverişine henüz onay vermedi iseniz artık bu tarz bir durum ile karşılaşmayacaksınız demektir.

Bunun gibi örnekler sonrasında tüketicinin kredi kartından internet üzerinden yapılan harcamalar sonrası olumsuz durumlar yaşanabiliyordu. Bddk tarafından amaçlanan kredi kartı kullanımı konusunda çok tecrübesi olmayan vatandaşı koruma altına almak. Belirli bir yaşın üzerindeki vatandaşlarımız bu konuya çok hakim olmadıkları için sıkça bu şebekelerin mağdurları arasında girebiliyor.

BUNUNLA İLGİLİ:  Kredim için alınan ipotek fek ücretini iade alabilir miyim?

Bankalara kredi kartları ile internet alışverişi yapmak isteyen tüketicilerden 17 Ağustos gece yarısına kadar onay almaları konusunda bildirim yapıldı. Bir süredir cep telefonunuza sıkça kredi kartı ile internet alışverişinin yasaklanmaması için onay sms’ leri talep ediliyor. İşlem yapmaya devam edecek tüketicilerin kimisi yoğunluk kimisi unutkanlık sonrasında henüz Bankalara bu işlemler için onay vermemiş olabilir.

17.08.2017 tarih 00:00 itibari ile Bankaya tüm kredi kartlarınız yada sanal kartlarınız ile internet alışverişi yapılabilmesi konusunda onay vermedi iseniz Kredi Kartınız internet alışverişine kapatılmış olacaktı. Fakat BDDK tarafından 16.08.2017 tarihinde yapılan açıklama ile bu sürenin 31.12.2017 tarihine uzatıldığı açıklandı. Onay vermediğiniz halde kredi kartınız ile bir dolandırıcılık işlemine maruz kalmanız durumunda tüketici bu durumdan sorumlu olmayacaktır. Bu tarz bir durum yaşarsanız muhtemelen Banka tarafından hatalı bir süreç olacağından risk de Banka tarafında olacaktır.

Kredi Kartımı İnternet Alışverişine Açmak İçin Ne Yapmalıyım?

Biraz önce belirttiğimiz gibi olası atlamalar sonrası Bankaya onay vermeyi atladı iseniz kredi kartlarınız internet alışverişlerine kapanmış demektir. Kredi Kartının internet alışverişine kapatılması demek bir daha işlem yapamayacağınız anlamını taşımıyor tabi ki. Yapmanız gereken işlem Bankanız ile iletişime geçerek kredi kartlarınızı internet alışverişine açtırmak olacaktır.

BDDK tarafından süre uzatılarak 31 Aralık 2017 itibari ile muhtemelen Banka tarafından kapatılan kartlarınızın internete alışverişe açılması için atmanız gereken sms ‘lerin detayı tarafınıza iletilecektir. Tüm kartlarınızın internet alışverişine açılması yada sanal kartın internet alış verişlerinde kullanılması için ne yapılması gerektiği bildirim yapılacaktır. Tabi o anda internetten kredi kartı ile alışveriş yapmanız gerekir ise Bankanızı arayarak anında gerekli tanımları yaptırabilir siniz.

Kredi Kartı ile İnternet alışverişi neden yasaklandı?

Makalemizin başında da belirttiğimiz gibi gelen şikayetler üzerine kredi kartı kopyalama yada farklı yöntemler ile mağdur olanları engellemek için ilgili düzenleme gerçekleştirilecek. Bu da chargeback (kredi kartı dolandırıcılığı) işlemlerini azaltarak sorun yaşayanların derdine derman olacaktır. Çünkü bu tarz yaşayan bir çok tüketici verdiği bilgiler sonrasında neler yaşayabileceğini bilmeyenler olabiliyor.

BUNUNLA İLGİLİ:  Otomatik ödeme talimatlarına ve hesap işletim ücretine para ödememek için ne yapabilirim?
kredi kartı internet alışverişine nasıl açılır iş bankası
kredi kartı internet alışverişine nasıl açılır

Tabi bu yasak komple getirilen bir yasak olmadığı için onay veren her tüketici kaldığı yerden internet alışverişlerine devam edebilecek. Yapılan uygulama değişikliği de sorun yaşayan tüketicileri bu tarz durumlardan uzak tutmaya fayda sağlayacak. Bankalara kredi kartı ile internet alışverişi işlemlerine onay vermeden önce iyi düşünmenizde fayda var.

Kredi Kartı ile internet alışverişinin yasaklanması ne fayda sağlayacak?

Şu anda milyonlarca Kredi Kartı ile internet alışverişi yapıldığını düşünürsek bir çok Kredi Kartının internet alışverişine kapatıldığını söylesek yanlış olmaz sanırım. Bankalara sürekli olarak iletilen chargeback işlemlerinin fazlasıyla azalacağı öngörülmektedir.

Durum böyle olunca hem işi yükü olarak tasarruf edilecek, hemde maddi olarak olumsuz süreçlerin yaşanmayacağı düşünülmektedir. Kredi Kartı ile internet alışverişi yapabilen kişilerin bu konuda yeterli bilgi sahibi olduğu düşünülerek alışverişe müsait olan kartlarda da bu risk minimize edilmiş sayılacaktır. Tabi dilediğiniz kadar dikkat etseniz de bu tarz bir şebekenin ağına düşmeniz durumunda mağdur olma ihtimaliniz mevcut.

About Author

Finansçı

1 Comment

  • kredi kartı ile internet alışverişi mevzusunun uzatılması çok yerinde oldu. bende o dönemde kartlarımı açtıramamıştım bddk iyi bir hamle yaptı o arada bende gerekli yetkiyi verdim. Ama internet alışverişi konusunda bilgisi olmayan birçok kişi de bu dönemde mağdur olabilir onları da arada kontrol etmek lazım

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir