9 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Vergi Ssk Ödemesini Banka Unuttuğunda Ceza Tutarı Nasıl Ödenir?

Vergi Ssk Ödemesini Banka Unuttuğunda Ceza Tutarı Nasıl Ödenir?

Ticari kişiliğe sahip firma yada kişilerin gerçekleştirdiği Ssk ve Vergi ödemeleri bazen atlanabiliyor. Ssk ve Vergi ödemeleri Banka tarafından yapılmazsa ceza tutarı kim tarafından ödenir?

Firmalar yada yanında personel çalıştıran gerçek kişiler tarafından ödenmesi gereken mali zorunluluklar vardır. Aylık olarak ödenmesi gereken Vergi ve Ssk tahakkukları kimi zaman mükellef tarafından alternatif kanallar ile ödenirken kimi zaman Banka yetkilileri tarafından ödemeleri gerçekleştirilir. Bankaya iletilen tahakkuklar şube personeli yada otomatik ödeme aracılığı ile gerçekleştirilebilir. Vergi yada Ssk borcunun ödenmesinin atlanması maddi olarak size yada Bankaya külfet olarak geri döner.

Vergi yada Ssk tahakkuku otomatik ödemede iken ödenmeyebilir mi?

Olası atlama ve ödenmeme sorunlarını ortadan kaldırmak için firmalar son dönemde otomatik ödeme sürecini kullanmaktadırlar. Bankaya vermiş olduğunuz otomatik ödeme işlemleri Bankaların günsonu işlemleri sıralamasına göre tahsil edilmektedir. Otomatik ödemede bulunan vergi yada ssk tahakkukunun ödenmesinde sorun yaşamamak için vadesiz hesabınıza tanımlı ise mesai saatlerinde hesabınızı müsait hale getirmeniz gerekmektedir. Banka işleyişinde otomatik ödeme tahsilat saatleri değişebilmekte olup sorgulama saatinde hesabınızın müsait olması gerekmektedir. Sonrasında sistem tarafından tekrar sorgulama yapılmaması durumunda otomatik ödemeye vermiş olduğunuz vergi yada ssk tahakkukunuz ödenmeyebilir. Kredi kartından otomatik ödeme tanımlı ise kredi kartınızda yeterli limit boşluğunun olduğunu kontrol etmeniz gerekmektedir.

Vergi Ssk tahakkukunuz ödenmediğinde Banka gecikme cezasını öder mi?

Bankaya tahsil edilmek üzere teslim ettiğiniz yada mail ile ilettiğiniz Vergi Ssk tahakkuklarının ödenmesi atlanırsa gecikme faizi ödenmesi gerekir yada hak etmiş olduğunuz indirim tutarını kaybedebilir siniz. Böyle bir durum yaşanması durumunda gecikme faizi Banka tarafından ödenir mi? Banka personeline iletilen tahakkukların ödenmemesi durumunda oluşabilecek ceza tutarının Banka tarafından ödenmesi gerekmektedir. Otomatik ödeme işlemlerinde de mesai saatleri içerisinde size ilgili tutarın yatırılması konusunda bilgi verildiği halde para yatırma işlemini geç saatte yapmanız durumunda Banka oluşacak ceza tutarını ödemeyebilir. 

BUNUNLA İLGİLİ:  Bankadan ne kadar kredi çekebilirim nasıl öğrenebilirim?

Tüketici hangi işlemin hangi saatte tahsil edileceği konusunu bilmek zorunda olmadığı için Bankaya bu konuda ısrarcı davranarak ceza tutarını Bankanın ödemesi gerektiği konusunda baskı yapabilir siniz. Aksi takdirde oluşacak gecikme cezasını ödemek yada hak edilen indirim tutarını kaybedersiniz. Sorunun çözülememesi durumunda haklı olduğunuzu yani tahakkukları Banka yetkilisine teslim etmiş olduğunu ispatlamanız durumunda bir avukat tarafından yardım alabilir siniz. Fakat Bankalar sürekli çalıştıkları firmalar ile sorun yaşamamak adına genelde oluşacak faiz bakiyesini ödeme yöntemine gitmektedirler. 

 

Vergi Ssk ödemelerinde Banka tarafından masraf tahsil edilir mi? yazımızı okumak için tıklayın

Vergi Ssk ödemesi için Banka masraf alır mı?

About Author

Finansçı

2 Comments

  • ben şube çalışanına mail olarak ssk tahakkuklarımı atmıştım geçen ay, arkadaş bizim maili dikkate almamış borç şimdi 2.780 lira artmış. banka bu tutarı benim adıma ödeme yapar mı acaba?

    • Merhaba
      Banka hatasi oldugu icin odemede sorun cikarmayacaklardir.
      Saygilarimizla.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir