10 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Yeni Ehliyet ile Bankacılık işlemleri yapabilir miyim?

Yeni Ehliyet ile Bankacılık işlemleri yapabilir miyim?

Yıl başında yürürlüğe giren yeni ehliyetlerini teslim alan vatandaşlar, Bankalarda işlem yaparken bu ehliyeti kullanabilecek mi?

2016 yılında yürürlüğe giren ve 84 ülkede geçerliği bulunan yeni ehliyetler için başvurular başladı. İç İşleri Bakanlığı aracılığı ile Kara yolları Trafik Yönetmeliğinde gerçekleşen değişiklikler ile 1 Ocak itibari ile yeni ehliyet başvuruları alınmaya başlandı. 2020 sonuna kadar ehliyet yenileme için zamanınız bulunmaktadır.

Yeni Ehliyet başvurusu için hangi evraklar gerekiyor?

 • 2 Biyometrik fotoğraf,
 • 15 TL Hizmet Bedeli (Anlaşmalı Bankalar tarafından değerli kağıt bedeli -vakıf payı ödendi dekontu)
 • Sağlık Raporu,
 • E-randevu sisteninden randevu almak

Belirtilen evrakların ve hizmet bedeli ödemesi ardından Emniyet Müdürlüklerinde Trafik Tescil Şube müdürlüğüne başvuru yapılarak yeni ehliyet başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru sonrası parmak iziniz kayıtlı değil ise parmak izi kayıtları pc ortamında kayıt altına alınmaktadır. Başvuru yaptığınızda eski ehliyetinize el konarak 15 gün geçerli olmak üzere Geçici sürücü belgesi ni teslim almanız gerekiyor.

Yeni Ehliyet ile Bankada işlem yapabilir miyim?

Başvuru sonrası adresinize posta ile gönderilen yeni ehliyet ile Bankacılık işlemleri yapmak istediğinizde sorun ile karşılaşmanız mümkün. Bankacılık sisteminde kimlik belgesi olarak değerlendirilen evraklarda bulunması gereken alanlar belirtilmektedir. Yeni ehliyetlerde bu alanlar belirtilmediği için şu an Bankalar işlem yaparken yeni ehliyetleri dikkate almaya biliyorlar.

Tabi bu süreç iç mevzuat gereği Bankaların işleyişlerine göre değişkenlik gösterebileceğinden işlem yapmak için yanınızda Nüfus cüzdanı yeni ismi ile Kimlik Kartınız ile gitmeniz faydalı olacaktır. Yeni ehliyetlerin en kısa sürede Bankacılık sisteminde entegre bir şekilde kullanılmasına yönelik Bankaların BDDK ile gerekli yazışmalar sonrası iç tüzüklerinde yapılabilecek değişiklikler ile bu sorunu en kısa sürede halledeceklerdir.

Yeni ehliyet ile Bankada hesap açabilir miyim?

BUNUNLA İLGİLİ:  On Numarada en çok çıkan sayılar rakamlar

Yeni ehliyet ile Bankada hesap açılır mı? diye soracak olursanız bu konuda da olumlu bir cevap veremiyoruz. Biraz önce de belirttiğimiz gibi yeni ehliyet henüz mevzuat kısmında güncellenmediği için kimlik kartında olması gereken bilgileri içermediği için Banka hesap açılışında kullanılamıyor. Bankalar ‘ın Masak ve Bddk ile görüşmeleri sonrası belirlenecek şartlara göre hesap açılışında kullanılabilir hale gelecektir.

Yeni Ehliyetin sağladığı avantajlar nelerdir?

Yeni ehliyetlerin sağladığı en büyük avantaj Trafik Konvansiyonuna üye 84 ülkede geçerliliği olan bir belge olacak. Yurt dışına sık seyahat edenler zorunlu olarak 415 TL’ ye ‘Uluslararası Sürücü Belgesi’ ni almak durumunda kalırken şu anda 15 TL hizmet bedeli karşılığında maddi avantaj sağlayacaklar. 

Yeni Ehliyet Başvurusu için alına Sağlık Raporu için ne kadar ödeme yapmalıyım?

Herhangi bir sağlık probleminiz yok ise Aile Hekimi tarafından alınan belge yeterli olmaktadır. Aile hekimi tarafından her hangi bir sağlık problemi olması durumunda diğer sağlık kurumlarına yönlendirme yapılmaktadır. Bu sağlık kurumlarının fiyatları aşağıdaki gibidir;

 • Tek Doktor Sağlık raporu Devlet Hastaneleri 50 TL
 • Üniversite ve Eğitim Araştırma Hastanesi 75 TL
 • Sağlık Kurulu raporu Devlet Hastanesi 200 TL
 • Üniversite ve Eğitim araştırma Hastanesi 300 TL

Yazımızda cevabını bulacağınız sorular; Yeni ehliyet ile Bankada hesap açabilir miyim?, Yeni ehliyet başvuru için gerekli evraklar, Yeni ehliyet için sağlık raporu ücretleri

 Banka hesap numaramı yada ıban numaramı nasıl öğrenebilirim yazımızı okumak için tıklayın

https://www.kucukpara.com/gundem/banka-hesap-numarami-yada-iban-numarami-nasil-ogrenebilirim/

About Author

Finansçı

9 Comments

 • internet için daha bir çalışma yapılmamış ama dolandırıcılara karşı halkımız dikkatli olmalı, keza bir çok dolandırıcı türeyecektir.

 • Sürücü Belgesi Değerli kağıt bedeli, Bunun ücreti ne kadar acaba ? yani yenii ehliyetler toplam kaç paraya mal oluyor?

  • Merhaba,
   13 TL degerli kagit bedeli, 2 TL vakif payina ek aile hekimi yada hastanede odeyebileceginiz tutar toplamina denk gelmektedir.Sayg.

 • mantıken yapılması lazım cunku herturlu bılgı var ve gelıstırılmıs bı cok ozellıgı bulunmakta klasık kartlara gore

 • işin ucunda gene para dolabı var bir yerlerden kırtıklamaya devam ediliyor.

 • benim ehliyet yıllardan beri bir köşede duruyor benimde değişmem gerekiyor mu acaba ama pek işime yaramıyor zaten

  • Merhaba,
   2020 yilina kadar tum ehliyetlerin degistirilmesi gerekmektedir.

 • yeni ehliyet eski ehliyetlere göre daha güzel ve daha iyi ama ben henüz daha yenisini çıkartmadım acaba çıkartmamm mı gerekiryor?

  • Merhaba,
   2020 sonuna kadar yenileme icin zamaniniz mevcut.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir