9 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Yurt Dışında Yaşayan Kefil Olabilir Mi? Şirketler Kefil Olabilir Mi?

Yurt Dışında Yaşayan Kefil Olabilir Mi? Şirketler Kefil Olabilir Mi?

Son dönemde kefil olmak demek hayatını bir nebze riske etmek olarak tanımlanabilir. Bir çok kişiden duymuş olabileceğiniz kefil olduktan sonra borçlunun bu borcu ödememesi sonrasında borcun kefil üzerine kalması ve akabinde yaşanan olumsuz hikayeleri hepimiz duymuşuzdur.Peki Yurt Dışında Yaşayan Kefil Olabilir Mi? Şirketler Kefil Olabilir Mi? bu konulardan bahsetmeye çalışalım.

Eski yıllarda herkes borcuna sadık olduğu için kefil olmak yerine elden borç verilir ve belirtilen zamanlarda da iade alınırdı. Maalesef ki şu anda işler bu şekilde yürümüyor kardeş kardeşe kazık atar duruma gelmiş bir haldeyiz desek yanlış olmaz sanırım. Kefil olmayı kafaya koydunuz ve yurt dışında yaşıyorsunuz diye düşünelim, Türkiye’ de Bankacılık işlemleri için kefil olabilir misiniz?

Yurt Dışında Yaşayan Kefil Olabilir Mi? Şirketler Kefil Olabilir Mi?

Türkiye’ de gerçek kişiye kullandırılacak bir kredi için yada Ticari bir firma için kefaletname yada kefil olmanız gerekiyor ise bu işlemi yurt dışından yapabilir misiniz? Evet yurt dışında yaşıyor olsanız da Apostil Şerhi vermeye yetkili yabancı Devlet makamları yada T.C. Konsolosluklarında adınıza kefaletname düzenlenebilir.

Vereceğiniz bu kefaletnamelerde kefaletin türü, tarihi ve tutarının kefil tarafından el yazısı ile yazıldığı hususu Apostil Şerhi veren kurum tarafından yada T.C. Konsolosluklarında düzenlenmiş ise Konsolosluk yetkilileri tarafından kefaletname üzerine şerh düşülmesi şartı ile alacağınız kefaletname Türk Bankalarında kullanılabilir. Tabi bu süreç Bankadan bankaya değişebileceği için kesin bir ifade kullanmak yanlış olabilir.

Yabancı eşi olanlar için Eş Muvaffakatnamesi alınır mı?

Kefil olan finansal tüketici evli ve eşi yabancı ise vereceği kefalet için eş muvaffakatnamesi alınmalı mı? Evet krediye kefil oldu iseniz ve eşiniz yabancı dahi olsa borca kefaletinizden dolayı eşinizden eş muvaffakatnamesi alınacaktır. Bunun yanı sıra hem kefilin hemde eşinin yabancı uyruklu olması durumunda yine eş muvaffakatnamesi alınır mı? diye merak edenler varsa yine yabancı olan eş’ den eş muvaffakatnamesi alınır.

BUNUNLA İLGİLİ:  Faruk Çelik 2016-2017 Memur maaş zamlarını açıkladı

Kefaletname bütün para birimlerinde alınabilir mi? Kefaletnameler TL, USD, EURO yada diğer yabancı para birimlerinde düzenlenebilir. Fakat kefalet tutarı altın olarak verilemez, Altın için yapılabilecek süreç 20 gram altın karşılığı TL olacak şekilde düzenlenmesi halinde geçerli olacaktır.

Kefil okuma yazma bilmiyorsa kefil olabilir mi? Kefil olacak kişinin neye imza attığını bilmesi gerekmekte olup okuma yazma bilmiyor ise kefil olamaz. Okuma yazma bilmeyen kefil olamayacağı gibi vekil aracılığı ile de kefil olamaz.

yurtdışından kredi çekmek
Yurt dışında yaşayan kefil olabilir mı?

Anonim, Limited, Kollektif Şirketler Kefil Olabilir Mi?

Anonim ve Limited şirketleri kefil olabilmesi için Şirket ana sözleşmesinde kefil olabilir diye yazması zorunlu mudur? 01.07.2012 tarihinde Türk Ticaret Kanununda yapılan değişiklikler sonrasında Anonim ve Limited şirketlerin kefil olabilmesi için şirket ana sözleşmesinde kefil olabilir diye bir ibare yazılmasına gerek yoktur.

Kollektif şirketler kefil olabilmesi için şirket ortaklarının hepsi tarafından verilecek oy birliği ile ortağı oldukları şirketin kefil olmasına izin verilmesi için ortaklar kurulu kararı alınması gerekmektedir.

Anonim ve Limited şirketlerde, şirket ana sözleşmesinde şirketin kefilliği konusunda yönetim kurulu kararı yada genel kurul kararı alınması gerektiği belirtiliyor ise bu kararlar alınmadan ipotek tesisi yapılabilir mi yada kefil olunabilir mi? Bu durumda kurallar daha katı olup yönetim kurulu yada genel kurul kararı alınması gerektiği belirtiliyor ise bu kararlar alınmadan işlem yapılamaz. Aksi takdirde yapılan işlemler geçersiz olacaktır.

About Author

Finansçı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir