9 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Zamanaşımı Bildirim Tutarı Yükseltildi? Alt Limit Ne Oldu?

Zamanaşımı Bildirim Tutarı Yükseltildi? Alt Limit Ne Oldu?

Zamanaşımı nedir? Her yıl Bankalarda bekleyen atıl bakiyeler yani 10 yıl hareket görmeyen hesaplarda bekleyen tutarlar zamanaşımı kapsamına girer ve gerekli bildirimler yapıldıktan sonra Hazine ‘ye devir edilir. Tabi Hazine ‘ye devir edilmeden öncelikle kullanıcı bilgilerine göre gerekli bildirimler yapılarak yayın organlarında açıklandıktan sonra süreç aktifleşmektedir.

Zamanaşımı süresi bu anlamda yeterince uzun bir tarih aralığını kapsamakta olup her yıl tüketici tarafından Bankaların yada Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu internet sitesinde gerekli bildirimler yapılmaktadır. Bunun yanında hesapta bekleyen 50 TL tutar ve üstü rakamlar için sistemde tanımlı adreslerine iadeli taahhütlü olarak bu tutarın zamanaşımı kapsamında Hazine ‘ye devir edileceği bildirilmekteydi.

Zamanaşımı Bildirim Tutarı Yükseltildi? Alt Limit Ne Oldu?

18 Ekim 2018 tarihli ve 30569 sayılı Resmi Gazete ‘de; Mevduat ve Katılım Fonunun Kabulüne, Çekilmesine ve Zamanaşımına uğrayan Mevduat, Katılım Fonu, Emanet ve Alacaklara İlişkin Usül ve Esaslar hakkında yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik detaylarına göre 4. maddede yapılan değişiklik ile hesap cüzdanlarında belirtilecek olan asgari hususlarda düzenlemeye gidilmiştir.

Hesap cüzdanlarında belirtilmekte olan Banka taahhüt ve beyanlarını içermesi ve Banka yetkilileri tarafından Borçlar Kanunu madde 15/1 uyarınca el yazısı ile yada güvenli elektronik imza ile tüketiciden imza olarak alınması zorunlu olarak tutulmuştur. Daha önceki yıllarda ise Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu ‘na devir edilecek tutar 50 TL ve üzeri olması durumunda tüketiciye iadeli taahhütlü bildirim yapılması zorunlu idi. 18 Ekim 2018 tarihinde yapılan yönetmelik değişikliği ile  bu tutar 250 TL olarak revize edildi.

Zamanaşımı Ne Kadar Listelenmeli?

Banka tarafından her sene 10 yıl zamanaşımı süresini dolduran hesaplar bu yıl yapılan değişiklik ile 250 TL ve üzerinde olan her türlü mevduat, katılım fonu emanet ve alacakların hak sahiplerini, başvuruda bulunmamaları halinde hesaplarının Fona devir edileceği hususunda iade taahhütlü olarak bilgilendirmekle yükümlüdür. 250 TL altında kalan tutarlar için ise Şubat ayından Haziran ayına kadar 4 ay süre ile liste halinde internet ortamında ilan edilmesi zorunludur.

BUNUNLA İLGİLİ:  30-31 Ağustos 2017 Bankalar Noterler Açık Mı? Borcumu Nasıl Öderim?

Şu an için hesabında 250 TL altında tutar olan ve meblağı unutmuş olan tüketiciye yazılı bir bildirim yapılmayacak olup Türkiye.gov.tr üzerinden aşağıdaki link ile Tmsf Zaman Aşımı sürecine girmiş bir bakiyeniz varmı? Hangi Bankada zaman aşımı sürecine gidecek bir bakiyeniz var kontrol edebilir siniz. Bankalar tarafından bir takvim yılı içerisinde zamanaşımına konu olan 250 TL ve üzeri tutarlar iadeli taahhütlü olarak tüketiciye bildirilir.

Bankalar tarafından bir takvim yılı içerisinde zamanaşımına konu olan 250 TL ve üzeri tutarlar iadeli taahhütlü olarak tüketiciye bildirilir.Bu mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklar için Bankanın internet sitesinde Şubat ayının başından liste halinde dört ay süre ile yayınlanır. Bu dönem içerisinde bir çok basın organında bu tarz haberler okuyacağınız için e devlet tmsf zamanaşımı sorgulama ekranlarından TMSF’ ye devir edilecek bir hesabınız var mı? bunu kontrol ederek yine bu süre zarfında Banka ile iletişime geçerek Fona devir olmadan paranızı, emanet yada alacağınızı alabilir siniz.

Banka Hesap Cüzdanında Hangi Bilgiler Olmalı?

18.10.2018 tarihli “Mevduat ve Katılım Fonunun Kabulüne, Çekilmesine ve Zamanaşımına uğrayan Mevduat, Katılım Fonu, Emanet ve Alacaklara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” kapsamında Banka hesap cüzdanlarında olması zorunlu bilgilerde değişikliğe gidilmiştir. Mevduat ve Katılım Fonu başlıklı 4. maddede yapılan değişiklik ile hesap cüzdanlarında belirtilmesi gereken hususlar tekrar düzenlenmiştir. Bu düzenleme kapsamında belirtilen değişiklikler ekte maddeler halinde belirtilmiştir.

 • Tüketici tarafından kabul edilen mevduatın tabi olduğu koşullar,
 • Bankacılık Kanunu 63. madde kapsamında sigortalanan tutarı,
 • Yönetmelik 8. maddesi detayında belirtilen zamanaşımına konu olması durumunda gerçekleştirilecek uygulamaları,
 • Vadesiz Hesap sahibi yada özel cari hesabını istemesi durumunda mevcudunu geri alma hakkı olduğunu,
 • Vadeli mevduat ürün detayına göre Bankacılık Kanunu 144. maddesi gereği azami miktar ve oranlar kapsamında uygulanacak faiz, kar ve zarara katılma oranının yada tahmini kar oranının vade sonuna kadar değiştirilemeyeceği,
 • Vadede kapanmayan hesaplar için, hesap sahibinin yeni vade tarihinin hafta sonuna gelmesi ve bu vade tarihinin ilk iş gününe ötelenmesi hususunda talimat vermesi halinde yeni bir vade, belirtilen talimatın iletilmemesi durumunda ise aynı vade ve yenileme tarihinde geçerli oran ile yenilenmiş sayacağını,
 •  Hesap sahibinin kredi kuruluşundan talep hakkının hesabın vade bitiş tarihli faiz oranı yada birim hesap değeri üzerinden hesaplanan tutarda olacağını beyan ve taahhüt ettikleri Banka yetkilileri tarafından 11/01/2011 th ve 6098 sayılı Borçlar Kanunu 15. maddesi 1.fıkrası gereği imzalı hesap cüzdanı düzenlemek zorunda olduğu,
 • Borçlar Kanunu 15.madde 1.fıkrası gereği Banka imza yetkililerinin imzalarını el yazısı ile yada elektronik imza ile atmaları zorunludur,
 • Kredi kuruluşları düzenlenen hesap cüzdanlarını hesap sahibinin talebine göre elektronik yada basılı olarak hesap sahibine vermeli yada hesap sahibi tarafından almak istenmiyor ise bunu ispatlamakla yükümlü olduğu belirtilmektedir.
BUNUNLA İLGİLİ:  Banka Şube ve Personel Sayıları 2017-2018 Değişimi
About Author

Finansçı

11 Comments

 • Zamanaşımı neden var ki. Hesap işletim ücreti almayı biliyorlar 3-5 yıl hesabı kullanmasakta. Ama parayı ellemeyince hop parayı hazineye gönder gitsin. Para nede olsa tüketicinin parası.

 • Zamanaşımı bildirim tutarı yükseltmek ne anlama geliyor. 250 TL altında olan paraları paradan saymiyorlar demekki. Zamanaşımı mevzusuna takılmadan paranıza sahip çıkın

 • zamanaşımı bildirim tutarını sürekli yukseltiyorlar. Hazineye para lazım galiba..

 • Zamanaşımı bildirim tutarı değişmiş evet. Bankaya masraf çıkmasında ne olursa olsun. Paramız hazineye devir olsun sıkıntı yok.

 • Zamanaşımı bildirim tutarı yükseltildi ise demek ki hazineye biraz daha para lazım. Bu ne demek oluyor ki daha az kişiye bildirim yapılacak ve hazineye daha çok gelir demek oluyor.

 • zaman aşımı süresi nedir? zaman aşımı süresi kaç yıldır? zamanaşımının kesilmesi ne demek acaba? bu sorular cidden sıkıcı. hesaptan işlem yapılırsa zamanaşımı kesilir. zaman aşımı süresi hesapta hareket olmaması demektir. Zaman aşımı süresi de 10 yıldır. Kısa yoldan tüm soruları cevaplamış olayım:)

 • zaman aşımı ne demek? zaman aşımı kaç yıl sonra olur? zaman aşımına uğrayan hesaplar listesi nedir? tbb zaman aşımı sorgulama var mı? yine kısa soruları cevaplayalım. zaman aşımı 10 yıl hareket gormeyen hesapların hazineye devir olmasıdır. zaman aşımı 10 yıl sonra olur. zaman aşımına uğrayan hesaplar listesi tmsf sitesinde yayınlanır. tbb sitesinde de zaman aşımı sorgulama yapılabilir.

 • Zaman aşımı bildirim tutarı yukseltilmesj kötü olmus. Zaten insanların haberi olmadığı için hazineye devir oluyor. Şimdi banka bildirimde yapmayacak

 • Zamanaşımı bildirim tutarı her yıl artıyor hazineye para lazım demekki

 • Zamanaşımı bildirim tutarı hep yükseltiliyor zaten yetişmek zor. Aman bildirim yapmasınlar diye arttısınlar

 • Zaman aşımı bildirim tutarını çok yükseltmeye gerek yok. Zaten haberimiz olmadığı için hazineye devir oluyor. Rakam yükseldikçe hazineye aktarılan rakamda fazlalaşıyor

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir